CHP’nin dün yapılan grup toplantısının ardından bugün AKP ve İyi Parti’nin bugünkü grup toplantılarında da ana gündem Merkez Bankası’nın 128 milyar doları oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 128 milyar doların ekonomi için harcandığını söyledi, ancak “kime satıldığı” sorusunu yanıtsız bıraktı.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında 128 milyar dolar sorularına “cehalet” suçlaması ile yanıt verdi. “Ne rakam doğru, ne rakama yüklenen anlam doğru, ne rakam üzerinden yürütülen kampanya. Baştan sona cehalet” diyen Erdoğan, 2002 krizinden 15 Temmuz’a pek çok konuda ana muhalefet partisi CHP’ye yüklendi, AKP’nin icraatlarını övdü. “128 milyar dolar nerede?” sorusuna yanıt vermek üzere hazırlanan propaganda videosunu gösteren Erdoğan, “Merkez Bankası rezervleri piyasanın ihtiyaç ve talepleriyle şekillendirilmiştir. Bu döviz satmak değildir. Ne buhar olmuştur, ne haksız ve hukuksuz yere herhangi birinin cebine girmiştir. Ekonominin aktörleri ve vatandaşlarımız arasında dolaşıma girmiş, yer değiştirmiş, ama çoğu yurt içinde kalmıştır.” diye konuştu. Erdoğan, dünyanın gidişatına dikkat çekerek, “Ortada bu ülkeye yönelik aleni bir ihanet, hançerleme var. Bu izahlara rağmen hala aynı teraneleri tekrar eden hiç kimseyi masum kabul etmeyeceğiz” uyarısı yaptı.

MERAL AKŞENER: PATATES SOĞAN, GÜLE GÜLE ERDOĞAN

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in gündeminde de “kaybolan 128 milyar dolar” vardı. Türkiye’nin “büyük illüzyonist Erdoğan’ın elinde kayıplar ülkesi olduğunu” söyleyen Akşener, “Aşılar kayıp. Ege’de adalar, Mısır’da rabia kayıp. 128 milyar dolar kayıp. 128 milyarı kaybeden Powerpoint sunumlarının efendisi damat bakan da kayıp” diye konuştu. Erdoğan’ın sık sık okuduğu “Göklerden gelen bir karar vardır” dizesine atıfta bulunan Meral Akşener, “Türkiye için asıl şahlanış, sizin iktidardan gittiğiniz o anda başlayacak. Siz gönlünüzce şahlana durun, geliyor gelmekte olan… Patates soğan, güle güle Erdoğan.” dedi.

İyi Parti grup toplantısı kürsüsünde bu hafta Kamu Süresiz Sözleşmeli Memurlar Derneği Başkanı Adem Atacan vardı. Kürsüde duygusallaşan Atacan, sözlerini tamamlayamadı. Akşener, Atacan’ın ardından yeniden çıktığı kürsüde 4B’li çalışanların hakları için söz verdi.