25 Aralık Cuma sabah saatlerinde Twitter paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan Sol Parti Rize İl Yönetim Kurulu üyesi Uğur Mert tutuklandı.

25 Aralık Cuma sabah saatlerinde Twitter paylaşımları nedeniyle gözaltına alınan Sol Parti Rize İl Yönetim Kurulu üyesi Uğur Mert, bu sabah Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılarak, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiası ile tutuklandı. Mert, Kalkandere Cezaevi’ne gönderildi.
Tutuklanan üyeleri için açıklama yayınlayan Sol Parti Rize İl Örgütü, “Uğur Mert arkadaşımızın tutukluğuna bir an önce son verilmelidir” dedi. Açıklamanın tamamı ise şu şekilde:
“Sol Parti Rize İl Yönetim Kurulu üyemiz Uğur Mert arkadaşımızın evi  25 Aralık Cuma sabah saatlerinde polisler tarafından aranmış kendisi de aynı gün Trabzon’da hasta olan babasına hastanede refakat ederken gözaltına alınmıştır. Gözaltına alınan arkadaşımız bugün Pazar Sulh Ceza Mahkemesine çıkarılmış ve Mahkeme tarafından tutuklanarak Kalkandere Cezaevi’ne gönderilmiştir.
İl Yönetim Kurulu üyemiz Uğur Mert’in tutuklanma gerekçesi geçmiş dönemlerde Twitter’da yaptığı paylaşımlardır. Kaçma şüphesi ve delilleri karartma durumu yokken arkadaşımız tutuklanmıştır. Hukuki itirazımızı yapacağız ve süreci yakından takip edeceğiz.
Uğur Mert arkadaşımızın tutukluğuna bir an önce son verilmelidir.”