Soylu, “Anneme küfür eden serbest bırakıldı” Bakan olsam ne yazar

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyada annesiyle fotoğrafının altına küfür eden şahsın mahkemece serbest bırakıldığını belirterek tepki gösterdi.

“Bakan olsam ne yazar” diyen Soylu, yargıya tepki gösterdi. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül isim vermeden soyluyu eleştirdi. “Yargı kimsenin sıfatına bakmaz”

Soylu yaptığı paylaşımda şunları söyledi; “45 gündür anam hastanede. Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım, Bakan olsam ne yazar. Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder Tweetimle yeniden alınırsa da provokasyon sayacağım.”

ADALET BAKANI GÜL’DEN SOYLU’YA ÜSTÜ KAPALI CEVAP “YARGI KİMSENİN SIFATINA BAKMAZ”

Adalet Bakanı Gül, annesine küfrettiği için serbest kalan kişinin cezalandırılmasını “Annemle fotomun altına küfreden alçak mahkemeye çıkıyor ve adli kontrolle serbest. Ne yapmalıyım Bakan olsam ne yazar. Millet, devlet işleriyle boğuşurken anasının namusuna sahip çıkamamak ne ifade eder. Tweetimle yeniden alınırsa da provakasyon sayacağım” sözleriyle eleştiren İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya  üstü kapalı olarak cevap verdi. Gül, “2 yıla kadar hapis gerektiren suçta tutuklama yasak. Hakaret suçu da bu yasak kapsamında. Yargı kimsenin sıfatına bakmaz, herkes yargı önünde eşittir. İster yürütme ister, yargıda görev üstlenmiş olalım” dedi.

HERKES KANUNLARA UYMAK ZORUNDADIR

Gül, herkesin kanunlara uymak zorunda olduğunu kaydederek, “Kanunlara uymak zorundayız. Kanunları beğenmiyorsak kanunu uygulayan hakimi değil kanunu eleştirmemiz gerekir. Bunların tartışılacağı yer sosyal medya mecrası değil. Kanuna uydu diye yargıyı haksız eleştiriye tabi tutmak asla doğru tavır olmaz” yorumunda bulundu.