Milletvekilliği düşürüldükten sonra Meclis’te Adalet Nöbeti’ni sürdüren ve bu sabah yaka paça gözaltına alınan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu ile ilgili, “Milletvekili sıfatı taşımayan bir kişinin Meclis’i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez. Gereği hukuk dâhilinde yapılmıştır” ifadelerini kullandı.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, vekilliğinin düşürülmesinin ardından Meclis’te Adalet Nöbeti’ni sürdüren HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun bu sabah yaka paça gözaltına alınmasına ilişkin açıklamada bulundu.
Şentop “Anayasaya göre milletvekilliği kesin hüküm ile sona ermiş ve milletvekili sıfatı taşımayan bir kişinin Meclis’i eylem alanı olarak kullanmaya kalkması kabul edilemez” ifadelerini kullandı.

“HİÇ KİMSE, TBMM’Yİ HUKUK DIŞI BİR PROPAGANDANIN PARÇASI KILAMAZ”

Namaz kılmak üzere abdest almak için lavaboya gittiği sırada yaka paça dışarı çıkarılan ve kıyafetlerini giymesine, maske takmasına dahi izin verilmeden pijamalarıyla TBMM’den çıkarılan Gergerlioğlu’na ilişkin, Şentop şunları söyledi:
“Tamamen Anayasa ve TBMM İçtüzüğü hükümlerinin gereği olarak yapılan bir işleme karşı TBMM çatısı altında bir eylemin devamına ve Meclis’in terörize edilmeye çalışılmasına müsaade edilmeyeceği bilinmelidir. Hiç kimse, milletimizin temsil makamı olan TBMM’yi hukuk dışı bir propagandanın parçası kılamaz.”

İLGİLİ HABERLER

https://dokuz8haber.net/gundem/politika/tbmmde-nobetini-surduren-hdpli-gergerlioglu-gozaltina-alindi/