Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM’de Adalet Nöbetine başlayan Gergerlioğlu, abdest aldığı sırada lavaboda polis tarafından gözaltına alındı. Gergerlioğlu saatler sonra serbest bırakıldı.

Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM’de Adalet Nöbetine başlayan Ömer Faruk Gergerlioğlu, saat 06.30 civarı gözaltına alındı. Gergerlioğlu’nun sabah namazını kılmadan önce abdest almak üzere lavaboya girdiği sırada 100’e yakın polis geldiği aktarıldı.
Gergerlioğlu, lavabodan çıkarıldıktan sonra polislere, “namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim” demesine rağmen polis gözaltı işlemini başlattı.
Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Hüseyin Kaçmaz’ın da itirazlarına rağmen Gergerlioğlu, pijamaları ve terlikleri varken zorla götürüldü. Gözaltına alınan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun Kavaklıdere Polis Karakolu’na götürüldüğü öğrenildi.

ANKARA CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI’NDAN YENİ SORUŞTURMA

Gergerlioğlu’nun gözaltına alınma nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu belirtildi. Soruşturmada, Gergerlioğlu’nun Meclisi terk etmediği, hala “milletvekili gibi davrandığı, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yaptığı, canlı yayınlar yaptığı, kamu binasında hakkı olmadan durması” suç sayıldı.
Milletvekili Hüseyin Kaçmaz gözaltı anlarını anlattı. Kaçmaz, gözaltına engel olmak istedikleri için kendilerinin de polis müdahalesine maruz kaldığını söyledi. Kaçmaz, kollarındaki morlukları gösterdi.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Gergerlioğlu’nun TBMM’de gözaltına alınması büyük tepki çekti. Twitter kullanıcıların binlerce paylaşım yaptığı #HalkınVekiliGözaltında etiketi, kısa sürede üst sıralara yükseldi.

“GERGERLİOĞLU, DİRENDİ, DİK DURDU VE ONLARIN MASKESİNİ DÜŞÜRDÜ”

Halkların Demokratik Partisi (HDP) yaptığı açıklamada, “Türkiye halklarını, tüm ezilenlerin yüreği Meclis’teki Adalet Nöbetimizdeydi. İktidar ve ortağı bu sevgiye, bu güvene tahammül edemedi. Talimatla, yalan tutanakla, oy uğruna yapılanları Türkiye halkları unutmaz” dedi.
Gergerlioğlu gözaltına alındığı sırada Meclis’te olan HDP Milletvekili Hüseyin Kaçmaz, “Her odanın başına polis koydular, yaşananlar 1994’ten beterdi, Ömer hoca merdivenlerden düşecekti. Buna rağmen Ömer Faruk Gergerlioğlu, direndi, dik durdu ve onların maskesini düşürdü. Bu öfkenin sebebi budur” ifadelerini kullandı.