Türkiye’de erken seçim tartışmaları son günlerde bir kez daha yapılmaya başlandı. Her ne kadar AKP ve ortağı MHP, “Erken seçim yok” deseler de geçmişteki örneklerden bu sözler çok itibar görmüyor.

Saadet Partisi (SP) yöneticisi avukat Ali Aktaş, Erdoğan’ın “Yarından tezi yok, yeni bir gönül seferberliği başlatıyoruz. Sokağa çıkma kısıtlaması günlerinde telefonla ulaşarak, çarşambadan itibaren de bizzat sahaya inerek, milletimize gidecek kendimizi anlatacak, onun da derdini dinleyeceğiz” açıklamasının ardından erken seçim iddiasında bulundu.

“TEMMUZ VE AĞUSTOS AYINDA ERKEN SEÇİM OLABİLİR”

Artı-Gerçek’in geçtiği habere göre, SP’li Aktaş, “Erken seçim, açıklandıktan en az 45, en fazla 90 gün sonra yapılabiliyor. Çarşamba günü Meclis’i acele toplayıp karar alırlarsa en erken 12 Temmuz Pazar olmak üzere Temmuz ve Ağustos aylarında seçim yapılabilir. Muhalefet her an seçime hazır olmalı. Puslu havaya giriyoruz” dedi.

ERDOĞAN’IN SEÇİM PLANI

“Erdoğan 66 yaşında. Şöyle planlıyor olabilir” diyen Aktaş, erken seçim iddiasını şöyle gerekçelendirdi:
“Kazanırsam Anayasanın 116. Maddesi (Cumhurbaşkanının ikinci döneminde Meclis tarafından seçimlerin yenilenmesine karar verilmesi halinde Cumhurbaşkanı bir defa daha aday olabilir) 3. kez aday olma hakkı tanıyor. O zamana Allah kerim. Böylece hem Davutoğlu’nun ve Babacan’ın daha fazla oy bölmesinin önüne geçmeyi ve hem de soluğu ensemizdeki büyük ekonomik krizde daha kitlesel oy erimesini durdurmayı ya da ötelemeyi düşünmüş olmalı Erdoğan.”

“CİN ŞİŞEDEN ÇIKTI”

“Cin şişeden çıktı” ifadesini kullanan Aktaş, “Kendi belirledikleri şartlarda seçime gidecekler. 6 Nisan 2018’de ‘erken seçim olmayacak’ deyip 18 Nisan 2018’de erken seçim çağrısı yaptığını unutmayalım. Üstelik bu kez Meclis kararına da ihtiyaç yok, Erdoğan yeni anayasaya göre kendi kararıyla ülkeyi seçime götürebiliyor” dedi.
Aktaş, “24 Haziran 2018’de seçilen mevcut vekiller açısından 2 yılın tamamlanması ve emeklilik imkanı verdiği için AK Parti ve MHP milletvekillerini de rahatsız etmeyecektir” diye ekledi.
“Ramazan ayında yaşadığımız suni gerilimler ile iktidarın sosyal medya alanındaki tahkimatı da işaretler olmalı” ifadesinde bulunan SP yöneticisi, “Öyle anlaşılıyor ki Erdoğan, Babacan ve Davutoğlu’nun ve ekonomik krizin AKP’den götüreceği seçmene/oy kaybına karşılık şöyle düşünüyor olmalı: “Ne kadar erken, benim için o kadar iyi” diye belirtti.