Muharrem İnce’nin son çıkışından sonra Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayının kim olacağına dair farklı senaryolar yazılmaya başlandı.

Abdullah Gül, Ali Babacan, Ekrem İmamoğlu, Mansur Yavaş’ın ardından bu defa ise Meral Akşener’in ismi tartışılmaya başlandı.
Mehmet Tezkan T24’te bugün yayınlanan yazısında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yüzde 50+1 gereken mevcut sistemle seçime gitmeyeceğini ve parlamenter sisteme döneceğini belirtti. Tezkan’a göre Meral Akşener de Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olmayı planlıyor.

“ERDOĞAN’IN KARŞISINA KİM ÇIKAR?”

Tezkan, “Akşener “Millet İttifakı”nın adayı olmak istiyor!..” başlıklı yazısında, parlamenter sisteme dönüş tartışmalarına ilişkin, “İddiam şu; AKP, yani iktidar, yani Erdoğan’ın bu sistemle (başkanlık için 50+1 gerekiyor) seçime gitmeyeceği, bir yolunu bulup parlamenter rejime döneceği şeklinde.” yorumunu yaptı.
Seçimin tarihine ilişkin kafaların karışık olduğunu, dolardaki sıçramanın baskın seçimi zora soktuğunu belirten Tezkan, “Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı adayı kim olacak” tartışmalarına ilişkin olarak da şunları yazdı:
“Erdoğan’ın karşısına kim çıkar?
İnce? Akşener? Gül? Davutoğlu? Kılıçdaroğlu? Sürpriz isim?..

“GÜL ZOR, KILIÇDAROĞLU İSTEMEZ”
Kılıçdaroğlu aday olamaz, istemez.

İnce şansını kaybetti.
Gül, zor. Zahmetli.
Davutoğlu düşünülmez bile.
Geriye Akşener ve sürpriz aday kalıyor.
Sürpriz aday dediğim; İmamoğlu gibi… Kimsenin tanımadığı ama herkese sempatik gelebilecek bir isim.
Kim? Bilmem.
Ama gördüğüm şu; Meral Akşener Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı olmaya oynuyor.
İktidara yani Erdoğan’a sert çıkışlarla muhalif cephenin gönlünü alıyor, Babacan ve Davutoğlu ile temas kurarak muhafazakâr cephenin liderliğini üslenmeye çalışıyor. Kılıçdaroğlu’yla iyi geçinerek, “başıma silah dayasalar bile bu birlikteliği bozmam” diyerek CHP’lilerin de takdirini kazanıyor.
Sonuç: Şimdilik en üçlü aday o.
Denilebilir ki Kürtler oy vermez. HDP seçmeni tepki gösterir.
Acaba!..
Demirtaş cezaevinde raconu kesti. Dedi ki: “Güçlü parlamenter rejim, kuvvetler ayrılığı, hukukun üstünlüğü ilkelerinde birleşmemiz lazım.”
Sözün özü; Erdoğan’ın karşısına kim çıkacaksa bu ilkeleri benimsemesi, bu ilkelere sadık kalacağına söz vermesi gerekiyor. Yarış bu eksende olacak.
Şimdilik en güçlü aday Meral Akşener.
Başkanlık yarışının alt yapısını hazırlıyor.”