Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı istifa etti.

Sözcü’nün haberine göre Tümamiral Cihat Yaycı’nın Genelkurmay Başkanlığı emrine atanmasıyla ilgili karar, cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete’de yayımlanmıştı.
Yaycı istifa gerekçesini “Onurum, gururum incindi” sözleriyle açıkladı.

‘FETÖMETRE’ PROGRAMI ÜZERİNE ÇALIŞIYORDU

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümamiral Cihat Yaycı, Genelkurmay Başkanlığı emrine atandı. Yaycı, kripto FETÖ’cüleri tespit eden FETÖMETRE programı ve Libya ile Türkiye arasındaki deniz yetki alanları üzerine çalışmaları ile biliniyor.

EMEKLİ TUĞGENERAL ESLEN: GÜNDEMDEKİ DAVA KUMPAS KOKMAKTADIR

Emekli Tuğgeneral Nejat Eslen, Cihat Yaycı’nın istifasıyla ilgili Odatv’ye yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Ben şahsen Amiral Cihat Yaycıyı tanımam. Takip ettiğim kadarı ile Yaycı farklı düşünceler üretebilen, vizyon sahibi bir kişidir, farklı ve nadir rastlanan bir beyne sahiptir. FETÖMETRE icadı ve Libya ile mutabakat sağlanmasına yol açan deniz yetki alanları ile ilgili olarak geliştirdiği konsept bunun ispatıdır. Ayrıca Yaycı Amiral kendisini çok yönlü eğitimlerle geliştirmiş akademisyen bir askerdi. Bu nedenle de Yaycı, Deniz Kuvvetleri ve TSK için korunması gereken önemli bir değerdi.
Yaycı Amiralin istifası onurlu bir davranıştır ve hem Deniz Kuvvetleri hem de TSK için önemli bir kayıptır. Gelişmeleri bu noktaya getiren gündemdeki dava kumpas kokmaktadır.
Genelkurmay Başkanının soruşturmaya izin vermesi ciddi bir hatadır. TSK içinde Bizans oyunlarının döndüğü anlaşılmaktadır.

İSTİFAYA İLİŞKİN BİR DEĞERLENDİRME DE ALİ TÜRKŞEN’DEN GELDİ

Emekli Deniz Kurmay Albayı Ali Türkşen, Halk TV’de Şule Aydın ile Haber Masası’na bağlandı. Tümamiral Cihat Yaycı’nın istifası hakkında konuşan Türkşen Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın, kendisinden daha yukarı sivrilecek bir ismi istemediğini söyledi.
Ali Türkşen’in değerlendirmesi şöyle: 
“15 Temmuz’dan almamız gerekiyor meseleyi. 15 Temmuz kalkışması bu ortamı hazırlayan 2007’de başlayan Ergenekon soruşturmaları onun devamında da 2010 yılında Balyoz kumpasıyla TSK’nin ve özellikle de Türk Deniz Kuvvetleri’nin önemli bir personel kesiminin amiral ve yüksek rütbeli albay kesiminin bir davaya dahil edilmesiyle başlayan bir süreç FETÖ’cü oldukları ayan beyan ortaya çıkan bir gruba ülkede yönetimi ele geçirmesine varacak bir süreç devam etti.
15 Temmuz kalkışmasından sonra Türkiye’de kurumsal anlamda önemli değişikliler oldu. Bundan en çok nasibini alan ise TSK oldu. TSK’nin komuta yapısının değiştirilmesi bazı kurumlarının kaldırılması devamında birçok gelişme gördük.Komuta kademesine yansıması ise MSB’na kuvvet komutanlıklarının direkt bağlanması ve Genel Kurmay Başkanlığı’ndan alınması gibi bir durum ortaya çıktı.
Bunlar KHK ve yasalarla oldu.Bu süreç içerisinde bizim birtakım görebildiğimiz birtakım da göremediğimiz de ancak anlamlandırmaya çalıştığımız durumlar ortaya çıktı. Bunun en önemlisi 15 Temmuz kalkışmasının önlenebilir olup olmadığı ile ilgili.
O güne ait FETÖ unsurlarının böyle bir kalkışmaya geçeceklerine yönelik istihbaratın değerlendirilmemesi, önlem alınmaması bu kalkışmanın yolu açıldı. Bu önlememenin devamında bu işin bir sorumlusu olması gerekiyor. En azından görevi ihmal anlamında bir araştırma yapılması gerektiğini beklerken bunun aksine genelkurmay başkan belli bir süre sonrasında Milli Savunma Bakanı oldu.
Milli Savunma Bakanının bir önceki Genelkurmay Başkanı olması sebebiyle hükümetin, yani Erdoğan’ın askerlerle arasındaki bağı sağlayan bir kişi kaldı sadece. Onun altıyla bir irtibat kalmadığı için teorik olarak ne diyorsa yapılmaya başlandı.
Bizim gördüğümüz bu.Bizim hiç alışkın olmadığımız uygulamalar da görmeye başladık.

İSTİFASI ONAYLANDI

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanlığı görevinden AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla alınıp Genelkurmay Başkanlığı emrine verilen Tümamiral Cihat Yaycı, “Onurum, gururum incindi” diyerek istifa etti. MSB Kaynakları, Yaycı’nın istifasının onaylandığını bildirdi.