4145449
HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, Kadın Meclisi’nin basın toplantısında konuştu. Kadın cenazelerin çıplak fotğğraflarının Cizre’de yaşanan vahşetin ta kendisi olduğunu söyleyen Yüksekdağ, “Ben bir Türk kadını olarak, Türklük adına işlenen bu aşağılık soysuz saldırılara sessiz kalmayı kendime hakaret sayarım” dedi.
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Kadın Meclisi basın toplantısı düzenledi. Toplantıda konuşan HDP Eş Başkanı Figen Yüksekdağ, Cizre’de kadınların çıplak fotoğraflarının sosyal medya aracılığıyla servis edilmesine “Cizre’de başarı dedikleri bu alçaklıktır, bu vahşettir işte”  diyerek tepki gösterdi.
“Hem yalan hem arsızlık bir arada”
“Karşılarında insanlık değerlerini giyinen kadınlar var. Ama onların işledikleri hiçbir suçu örtecek giysi daha icat edilmedi” diyen Yüksekdağ şöyle devam etti:
“Bu aşağılık saldırıları örtecek tek bir giysi yoktur. Bugün çıplak olan, katlettikleri kadının bedeni değil, iktidarın savaş anlayışının ta kendisidir. JÖH ve PÖH tarafından paylaşıldıktan bu fotoğraflar, Şırnak milletvekillerimize gönderildikten sonra Şırnak valisi açıklama yaptı. Utanmadan, arlanmadan bu fotoğrafların Cizre’den olmadığını, devletin Cizre’deki başarısını örtmek isteyenlerin işi olduğunu söyledi. Sokak, fotoğraftaki detaylar gibi bütün veriler bu fotoğrafların Cizre’den olduğunu doğruluyor. Hem yalan, hem arsızlık bir arada. Hepsini bir arada yapma becerisinde olduğu için Şırnak’a özel savaş valisi olarak atanmış zaten. Şırnak Valisi, bu uygulamaların yürütücüsü olarak suçludur.”
“Bunlar psikolojik savaşın bir parçası”
Fotoğrafların servis edilmesinin bilinçli ve planlı olduğunu belirten Yüksekdağ, “Bunların hiçbiri plansız değil. Bunlar psikolojik savaşın psikolojik parçası. Bu fotoğraflarda, özel savaşın psikolojik boyutudur. Bilinçli, planlı bir şekilde servis edilmiştir. Biriniz twitterda Saray’a ilişkin bir cümle yazsanız, dakikasında ensenizden alırlar. Ama bu hesaplar aylardır vahşet yayını yapıyor” dedi.
Cizre’de operasyonların sona erdiği açıklaması yapan Efkan Ala’nın “başarılı bir operasyon yürüttük” sözlerine ise Yüksekdağ, “Cizre’de başarı dedikleri bu alçaklıktır, bu vahşettir işte” şeklinde tepki verdi.
“Kabusları bitmeyecek”
Yüksekdağ konuşmasına şu ifadelerle devam etti:
“Cizre’den farklı binalardan morglara götürülebilen 82 insanımız var. Dün Efkan Ala Cizre’de başarılı bir operasyon yürüttüklerini ve bunun sona erdiğini söyledi. Ama o açıklamanın kısa bir süre ardından Cizre’de çatışma sesleri duyulmaya devam ediyor. AKP-Saray bu operasyon bitsin istiyor ama öyle bir vahşete batmışlar ki, bitmiyor. Gitmek istiyorlar, gidemiyorlar. Bu kadar kan ve vahşetten sonra o büyük zafer operasyonu, kabusa dönmüş durumda. Diz çöktürme planı kabusları oldu. Ve net söyleyeyim, kabusları bitmeyecek. Vahşetiniz, ahlaksızlığınız, zulmünüz sizin bitmeyen kabusunuz olacak. Kabus peşinizi bırakmayacak. Aşağılamaya çalıştığınız bu kadınlar kabusunuz olacak. Cizre’de morglara götürülen cenazelerin çoğunun vücut bütünlüğü yok. Yarısından fazlası yakılmış durumda. Diri diri değil sadece, öldürdüklerinin de üzerine benzin döküp yakmışlar. Dün Şırnak Milletvekilimiz Leyla Birlik ile konuştum, fotoğrafını yayınladıkları kadınların cenazesi ortada yok. Bunlardan her şey beklenir. Aklınıza gelmeyecek her şeyi, bu ülkede yaşayan herkese yapabilirler.”
“Ben böyle bir Türklüğün mensubu değilim”
Cizre’de sergilenen kadın bedenlerinin tüm Türkiye kadınlarının değerleri olduğunu vurgulayan Yüksekdağ, “Ben “Bu iğrençliği yapanlar, ‘Biz bunu Türklük adına yaptık’ diyorlar. Türk halkı, özellikle de Türk kadınları şunu iyi bilmeli, bu alçaklıklarla Türk ulusal değerleri de çürütülüyor. Ben böyle bir Türklüğün mensubu değilim. Ben bir Türk kadın olarak, Türklük adına işlenen bu aşağılık soysuz saldırılara sessiz kalmayı kendime hakaret sayarım. Bu saldırılarla Türk kadınlarına hakaret ediyorlar. Kimse şunu da düşünmesin, Kürt halkı biçare değil. Kimseye yalvarmadı, kimseye minnet etmedi. Bugün Türklük adına vahşet fotoğraflarını yayınlayanlar, yarın öbür gün kendilerini tarihin çöplüğünde bulurlar. Çürüme böyle başlar. Sergiledikleri, bütün Türkiye kadınlarının değerleridir. Bütün kadınlar bu değerlerimizin asla ve asla böyle bir vahşetle hedef alınmasına izin vermemelidir” diye konuştu. (dokuz8HABER/ETHA)