Roboski İçin Adalet Girişimi, katliamın 105’inci ayında, “Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyecektir. Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız” açıklaması yaptı.

Roboski İçin Adalet Girişimi, 19’u çocuk 34 kişinin yaşamını yitirdiği Roboski Katliamı’nın 105’inci ayında, İnsan Hakları Derneği (İHD) Ankara Şubesi’nde açıklama yaptı. Halkların Demokratik Partisi (HDP) Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyesi Ferhat Encü ve HDP Ankara İl Eşbaşkanı Vezir Parlak Coşkun da açıklamaya katıldı.
Girişim üyesi Tanju Gündüzalp, katliamın üzerinden 3 bin 197 gün geçtiğini ve hala adaletin sağlanamadığını söyledi. Gündüzalp, “Barışçıl bir ortamda yaşayan ve demokratik tüm hakları teslim edilmiş toplumlarda bu katliamların yaşanması düşünülemez. Ancak 100 yıldan fazladır bu ülkeye egemen olan zihniyet, katliamlar konusunda oldukça kötü bir tablo çizmekte ve çizmeye de devam etmektedir” dedi.

“17 BİN FAİLİ MEÇHUL VAR”

Van’ın Çatak ilçesinde operasyona çıkan askerler tarafından gözaltına alınan Servet Turgut ve Osman Şiban’ın helikopterden atıldıkları raporlarla belgelenmesine rağmen sorumluların cezalandırılmadığına değinen Gündüzalp, “17 bin faili meçhulün olduğu bir ülkede ne yazık ki bu olması gereken sonucu bekleyemiyoruz. Bugüne kadar tüm zorluklarına rağmen açılabilmiş sınırlı sayıdaki davalar da cezasızlık politikası ile teker teker kapatılmıştır. Ceylan Önkol’la ilgili sorumlular cezalandırılmadı. İnsanlığa karşı işlenmiş olan suçlarda zaman aşımı olmamasına rağmen pek çok dosya zaman aşımı nedeniyle sonlandırılmıştır” ifadelerini kullandı.

“KATLİAMLAR AYDINLATILSIN”

HDP’li yöneticilere dönük gözaltı operasyonuna da tepki gösteren Gündüzalp, “Roboski katliamı özelinde bu sonuçlara itiraz ediyoruz ve barışçıl bir ortamda yaşama hakkımızı, katliamların aydınlatılmasını, yüzleşilmesini, adaletin sağlanmasını, gözü yaşlı annelerin acılarının biraz olsun hafifletilmesini talep ediyoruz” diye seslendi.
Gündüzalp, ” Yaşadıklarımızın aslı; devlet, cezasızlık ve adaletin olmayışıdır. Biz, adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Roboski’ye adalet gelmeden Türkiye’ye adalet gelmeyecektir. Adalet arayışının, bir arada ve barış içerisinde yaşamanın tarafıyız. Devlet ve iktidar şiddetine karşı, Roboski ve tüm katliamlar için adaleti talep etmek adına bir araya geleceğimiz ve adaleti sağlayacağımız güne kadar yataklarımızda rahat uyumayacağız, uyutmayacağız da. Roboski, devletin ve iktidarın sınavıdır” şeklinde konuştu.

“CEZASIZLIK POLİTİKASI SİYASET TARZI”

HDP’li Encü ise, 105 aydır bir kişinin bile soruşturulmadığına değinerek, “Biz Kemal Kurt’ta, Nihat Kazanhan’da, Cizre’deki bodrumlarda diri diri yakılan insanların dosyalarına takipsizlik verdiklerinde de bu hukuksuzluğu ifade etmeye çalıştık. Bu cezasızlık politikasını bir siyaset tarzı haline getiren iktidarla karşı karşıyayız. Ama adalet mücadelemizi vermeye devam edeceğiz” dedi.