Koronavirüs aşısında aracı firma kullanıldığı iddiasını yalanlayan Sağlık Bakanı Koca, “Aşı tedarik sürecinde tek muhatabımız, üretici firmadır” açıklamasında bulundu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Çin’den alınan Sinovac isimli koronavirüs (Covid-19) aşısı için aracı firma kullanıldığı iddialarını yalanladı.
Koca, Twitter hesabından paylaştığı açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Aşı tedarik sürecinde tek muhatabımız, üretici firmadır. Devletimiz adına Devlet Malzeme Ofisimiz, Sinovac firması ile görüşmüş ve Türkiye’deki temsilcileri olan Keyman İlaç A.Ş. ile de lojistik süreci takip etmiştir. Sinovac firmasının Türkiye’deki tek yetkili distribütörü Keymen İlaç A.Ş. firmasıdır. Distribütörün yetki ve sorumluluğu Sinovac’ı temsil ve lojistik ile sınırlıdır. Bu, anlaştığımız tüm aşılar için böyledir.”


 

SINOVAC’TAN AÇIKLAMA

Sinovac, koronavirüs aşısının Türkiye ve Azerbaycan’daki dağıtımıyla ilgili bir açıklama yayınladı.
ANKA’nın aktardığı habere göre, Sinovac, aşının dağıtımının Keymen firmasına ait olduğunu belirttiği açıklamada, şu ifadelere yer verdi:
“Keymen, Sinovac’ın Türkiye ve Azerbaycan’daki özel dağıtıcısı. Sinovac tarafından geliştirilen Covid-19 aşısının satın alınması ve temini ile ilgili olarak Türkiye ve Azerbaycan Sağlık Bakanlığı ile doğrudan görüşür ve müzakere eder. Keymen, Türkiye’de Sinovac’ı temsil eder, Devlet Malzeme ofisi (DMO) de Türkiye’yi temsil etmektedir.”

İLGİLİ HABERLER

https://dokuz8haber.net/toplum-yasam/saglik/cinden-alinan-koronavirus-asisi-turkiyeye-geldi/