Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle hayatını kaybeden Prof. Dr. Feriha Öz’ün adının verildiği Acil Durum Hastanesi’nin açılışı yapıldı. Açılışta konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Covid-19 sürecine ilişkin “ABD, Rusya çözemedi işi hepsi sıkıntıda, bizden destek istediler. Biz de her yere gönderdik” ifadelerini kullandı.

İstanbul Sancaktepe’deki hastane Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla açıldı.
Koronavirüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında Sancaktepe’de inşa edilen Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın katılımıyla açıldı.

BAKAN KOCA: TEHLİKE HENÜZ GEÇMEDİ

Açılışta konuşan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Covid-19 pandemisi, sağlığa yapılan yatırımların ne kadar yerinde olduğunu her zamankinden daha fazla gösterdi. Bu hastaneler, sadece afet ve salgın durumlarında kapısını açıp sonra devre dışı olan mekanlar olarak tasarlanmadı, kalıcı olarak inşa edildi. Hastane rekor denebilecek şekilde, 45 günde bitirildi. Tehlike henüz geçmiş değil. Bu nedenle bir süre daha tedbirlerimize devam etmek zorundayız” ifadelerini kullandı.
Bakan Koca, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Sağlık turizminde kamunun önemli köşe taşları olacak. Büyüyen sağlık turizmine katkı sağlayacak bu hastaneler depremden etkilenmeyen yatay bir mimariye sahip, 45 günde tamamlandı. Toplam alan 125 bin metrekare, 1008 yataklı. Bütün hasta yatakları gerektiğinde yoğun bakım yatağına dönüştürülebiliyor. 100’e yakın diyaliz ünitesi bulunuyor. Dünyayı etkisine alan Koronavirüsle mücadelede ülkemiz örnek bir model sağladı. Bir süre daha tedbirlerimize devam etmek zorundayız. Ön safta yer alan sağlık çalışanları en fazla bu riski taşımaktadır. Sağlık çalışanlarından yitirdiklerimiz oldu, değerli hocalarımız da yitirdiklerimiz aradındaydı. Okmeydanı Şehir Hastanemiz Cemil Taşçıoğlu’nun adını verdik, şimdi açılan acil tip hastanelerimize Prof. Dr. Feriha Öz ve Prof. Dr. Murat Dilmener’in adını veriyoruz. Krizin fırsata dönüştürülmesinde bu vizyonun ortaya konmasında öncülük eden tüm katkı verenlere saygılarımı arz ediyorum.”

“RÖNESANS BİZDEN HERHANGİ BİR BEDEL İSTEMEDİ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe ve Yeşilköy salgın hastanelerinin Rönesans Grubu tarafından yapıldığını belirterek, “Rönesans Grubu’nu, mimarı, işçisini tebrik ediyorum. Rönesans firmasına ayrıca şükranlarımı bildireceğim. Her iki hastaneyi bu firma yaptı. Bir tane hastane için bizden herhangi bir bedel istemediler” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’ni inşa eden firma olarak bilinen Rönesans Holding, aynı zamanda Bursa, Adana, Elazığ ve Yozgat İstanbul’da Başakşehir şehir hastanelerini yaptı. Sözcü yazarı Çiğdem Toker, salgın hastanelerinin tutarı ve ihale usulünün duyurulmadığına da dikkat çekmişti.

“HASTA SAYISININ KATLANARAK ARTMASINI BEKLİYORUZ”

Hasta sayısının artmasını beklediklerini vurgulayan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:
“Koronavirüs salgınında kaybettiğimiz tüm hocalarımız ve vatandaşlarımızla birlikte Feriha Öz hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Ülkemize hizmet eden hiç kimseyi unutmayız. Bunun için buraya Prof. Dr. Feriha Öz, Yeşilköy’deki hastaneye de Prof. Dr. Murat Dilmener ismini verdik. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu’nun adını da Okmeydanı’ndaki şehir hastanesine verdik. Aynı şekilde Hadımköy’deki hastaneye de Dr. İsmail Niyazi Kurtulmuş’un ismini vererek vefamızı gösterdik. Sağlık çalışanlarımızın her birine şükranlarımızı sunuyoruz. Bu hastanenin ülkemize kazandırılmasında emeği geçen Sağlık Bakanı ve ekibini, Rönesans grubunu, herkesi tebrik ediyorum. Dünyada pek çok ülkede salgın nedeniyle, sağlık sisteminin çöktüğü bir dönemde hem mevcut imkanlarını kullanarak, hem de yeni imkanlar üreterek farklı bir konuma gelmiştir. Bu hastanemizi 2 ay gibi kısa sürede tamamladık. Uluslararası herhangi bir hasta buraya gelmek istediğinde pist var, yürüme mesafesinde hastaneye gelecek. Aynısı Yeşilköy için geçerli. Tedavi bitti, yine uçağıyla gitmesi gereken yere gidecek. İster ulusal, ister uluslararası hepsine hazır. Sağlıkta, sağlık turizmini hedefliyoruz. Türkiye’nin sağlık alanında geldiği seviyenin en somut örneği olan bu hastanelerimiz, şifayı ülkemizde arayan herkese hizmet verecektir. Geçtiğimiz yıl 750 bine yaklaşan yabancı hasta sayısının katlanarak artmasını bekliyoruz.”

“190’DAN FAZLA ÜLKEDEN TALEP GELDİ”

190’dan fazla ülkeden talep geldiğini de belirten Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:
“Şu an itibariyle 190’ı aşkın ülkeden talepler geldi, 90’ı aşkın ülkeye her türlü sağlık ürünlerini gönderdik. Burada nazlanmadık. Bir başka adım son 18 yılda inşa ettiğimzi bin 576 hastane, 1 milyon 100 bine yaklaşan sağlık çalışanı seviyesine biz, hocalarımızın gayretleri ve altyapıyla ulaştık. 48 olan MR sayısını 906’ya, 323 olan tomogtafi sayısını bin 210’a, 889 olan yoğun bakım yatağını 40 bine, 618 ambulansı 5 bin 382’ye çıkarmamış olsaydık, bu başarıyı gösteremezdik. Şehir hastanelerinin yüksek kapasitelerinin ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. 16 binin üzerindeki 11 şehir hastanemizin herbirini dünya çapında inşa ettik.”

“ABD, RUSYA ÇÖZEMEDİ İŞİ BİZDEN YARDIM İSTEDİ”

Pek çok ülkede sağlık sisteminin çöktüğü, ancak Türkiye’nin imkânlarını çok iyi şekilde kullandığı söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sözlerini şöyle sonlandırdı:
“90’dan fazla ülkeye tıbbi malzeme yardımı gönderdik. İhtiyacı olan kimseyi geri çevirmedik. İnsanı yaşat ki devlet yaşasın anlayışıyla yaptığım her yatırımın karşılığını aldı. Muhalefetin eleştirdiği şehir hastanelerinin ne kadar önemli olduğunu bu süreçte daha iyi gördük. ABD, Rusya çözemedi işi hepsi sıkıntıda, bizden destek istediler. Biz de her yere gönderdik. Milletimiz tarafından bu hizmet mukabelesiyle karşılanmıştır. Teşhis ve tedavi genel sağlık sigortası kapsamına girdiği için vatandaşımız sıkıntı yaşamıyor. Gelişmiş ülkelerde insanlar yeteri kadar paraları varsa sağlık hizmeti alabiliyorlar. Salgın döneminde Hollanda’da çalışan vatandaşlarımız ölüme terk edilmişti, ambulans uçaklarla aldırdık. Milletimiz istiklalinden ve istikbalinden vazgeçmemiştir. Rönesans gibi bir yüklenici firma bulursak Sancaktepe’de şehir hastanesi yaparız. Ülkemize yapacak daha çok hizmetimiz var.Türkiye’yi mutlaka 2023 hedeflerine ulaştıracağız. Fethin 600. Yıl dönümünde büyük ve güçlü Türkiye bırakmak için çalışacağız.”