Toplumsal Afet Platformu Genel Koordinatörü Rezzak Elazat, koronavirüs salgını döneminde yaşanacak olası bir depremde ölüm ve yaralı sayısında ciddi bir artış olmasının muhtemel olduğunu belirtirken, “Pandemi evde kalınmasını, deprem ise evden çıkılmasını gerektirdiği için toplumun büyük bir ikileme düşeceği kesindir” dedi.

Salgının büyümemesi için insanların evlerine kapandığını belirten Elazat, ”Evlerine kapanan insanlar, deprem olması halinde mecburen dışarıya çıkacağı için hastalığın bir anda yayılması muhtemeldir. Farklı bir senaryo düşünürsek deprem sonrası virüs bulaşma ihtimali olacağını düşünecek olan toplumun bir kesiminde deprem sonrası tahliye yapılmadığı zaman; bu seferde ölüm ve yaralı sayısında ciddi bir artış olması da olasıdır” ifadelerini kullandı. Bu dönemde arama-kurtarma çalışmalarının da olumsuz etkileneceğini söyleyen Elazat, “Kayıplar iki ayrı senaryoda da çoğalır. Tabiri caiz ise aşağıya tükürsek sakal, yukarı tükürsek bıyık durumu söz konusu olabilir” dedi.

OLASI İKİNCİL AFETTE KARMAŞA HAKİM OLABİLİR

Yaşanan pandeminin aslında biyolojik bir afet olarak değerlendirilmesi gerektiğini söyleyen Rezzak Elazat, “Koronavirüsü, eski adı sivil savunma olan, ‘Arama Kurtarma’ (SAR) alanında bulunan; KBRN tehlikeler (Kimyasal,Biyolojik, Radyolojik, Nükleer) kapsamaktadır. Bu konuda inisiyatif İçişleri Bakanlığı üzerinden AFAD’da (Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı) olmalıydı. Bunun yerine durumu, Sağlık Bakanlığı ele alıp yürütücü ve uygulayıcı rolleri kendi inisiyatifinde topladı. Özellikle acil durum ve kriz yönetimi konusunda eğitimli kişilerin, illerde oluşturulacak kriz masalarıyla bu süreci sağlık çalışanlarıyla birlikte yönetmeleri daha doğru olurdu. Ancak bu noktada olası başka afetlerde özellikle deprem afetinde tamimiyle karmaşa hakim olması muhtemeldir” sözlerine yer verdi.

DEPREM SONRASI CAMDAN ATLAYAN BİZLERE EVDEN ÇIKMAYIN DEMEK ZOR

Elazat, olası bir depremde insanların evlerinden çıkma isteğinde olacağını belirtirken, “Dünyada deprem sonrası en çok camdan atlayan ülke konumunda olan bizlere, deprem sonrası eğer binanızda zarar yoksa çıkmayın demek kolay olmayacaktır. Bundan dolayı toplanma alanlarında mutlaka riskler olacaktır. Özellikle merkezi noktalardaki toplanma alanları, yüz ölçümü ile nüfusu kıyasladığımızda çok ciddi bir tehlike söz konusudur. Bundan dolayı sosyal mesafenin ortadan kalması ile salgının büyümesi söz konusu olabilir” sözleriyle özellikle nüfus yoğunluğunun yüksek olduğu İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirlerdeki tehlikeye dikkat çekti.

“DEPREM GERÇEĞİNİ YİNE UNUTTUK”

Ülkemizde ilk koronavirüs vakasının görülmesinin ardından gündemimizin en önemli maddesi koronavirüs oldu. Eylül’de İstanbul’da yaşanan 5,8 şiddetindeki deprem ve ardından 41 yurttaşımızı kaybettiğimiz Elazığ depremi; deprem gerçeğini aklımızdan çıkarmamamız gerektiğinin kanıtı. “Koronavirüs ile ilgilenirken, deprem gerçeğini unuttuk mu?” sorusunu yanıtlayan Rezzak Elazat, “Evet unuttuk, balık hafızalı toplum olduğumuz bir gerçek. Ne kadar kabul etmesek de, yaşantımızı hiçbir afet olmayacakmış gibi sürdürüyoruz maalesef. Buna örnek olarak koronavirüs salgını sonrası  afetlerle ilgili online eğitimler düzenlemeye başladığımız halde katılım beklediğimiz gibi olmadı” dedi.

“ÜLKEMİZDE AFETLERLE MÜCADELE KERVAN YOLDA DÜZÜLÜR MANTIĞINDA”

Elazat, salgın döneminde yaşanacak olası bir deprem gibi ikincil afetlere karşı ülkemizin eksiklerinin olduğunu söylerken, “Özelikle şu an yaşadığımız biyolojik afet sonrası depremlerde yapılacaklar için kamu kurumlarında bizim bildiğimiz bir çalışması maalesef yok, sivil toplum kurumları ise oluşan afete göre her zaman olduğu gibi halktan alacağı güçle anlık refleks gösterecektir. Ülkemizin afetlerle mücadelesi senelerdir kervan yolda düzülür mantığında ilerlemektedir. Bu konuda olası afetlerde yapılacakların, TAMP’da (Türkiye Afet Müdahale Planı) yazılı olarak kalmaması en büyük temennimizdir” ifadelerine yer verdi.

“AR-GE ÇALIŞMALARI YAPIYORUZ”

Toplumsal Afet Platformu ve Derneği’nin çalışmalarına değinen Elazat, “Toplumsal Afet Platformu ve Derneği olarak koronavirüsü öldürebilecek cihazlar konusunda sağlıkçılar ve mühendisler ile AR-GE çalışmalarımız mevcuttur. Ayrıca diğer ülkelerde olan, virüsün en üst seviyeye geldiği dönemle ilgili özellikle sağlık personelini destekleyecek gönüllüleri, organize etme konusunda çalışmalarımız başlamıştır” dedi.

AKILLARA GELMESİ BİLE ÜRKÜTEN OLASILIK: BEKLENEN BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ BUGÜNLERDE OLURSA

Salgın döneminde deprem olasılığından söz edildiğinde akla ilk gelen İstanbul Depremi oluyor. Son olarak 26 Eylül 2019’da yaşanan 5.8 büyüklüğündeki Silivri merkezli depremle İstanbul’un beklenen büyük depreme yeterince hazır olmadığının tüm çıplaklığıyla görünür haline gelmiş ve konu daha çok tartışılmaya başlanmıştı. 1999 Gölcük Depremi üzerinden 20 yılı aşkın bir süre geçmesine ve pek çok deprem uzmanının ‘İstanbul’un zamanı daralıyor’ uyarıları yapmasına rağmen toplanma alanlarının dahi imara açılmış olduğu gerçeğiyle birlikte İstanbul Büyükşehir Belediyesinin yeni yönetimi çalışmalarının ve hazırlıklarını hızlandırmıştı. Beklenen Büyük İstanbul Depremi’nde ayakta kalması hayati önem taşıyan kamu kurumları ve sağlık kuruluşlarının mimari dayanıklılığına da ilişkin şüpheleri arttıracak gelişmeler yaşanmıştı.