Selahattin Demirtaş, pazartesi başlayacak Kobani Davası öncesi attığı tweet ile Kobani protestolarıyla ilgili gerçeklere dikkat çekti. Demirtaş, hazırlanan iki kitapçığın okunmasını önerdi.

Cezaevinde bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, “Gerçekleri bilmek önemlidir” notuyla iki kitapçığın okunmasını önerdi. Demirtaş, “Pazartesi günü ilk duruşması görülecek davanın ana konusu olan 6-8 Ekim Kobani protestolarıyla ilgili gerçekleri bilmek için bu iki kitapçığı okumanızı öneriyorum. Hepinize selamlarımla…” dedi.

ASLINDA NE OLDU?

Kitapçıklardan biri “2014 Kobanî Protestolarında Aslında Ne Oldu? / Yalanlar – Gerçekler” başlığını taşıyor ve 2014’ten bugüne yaşananları özetliyor. Hukuki ve siyasi süreci anlatan 26 sayfalık kitapçık pek çok kişi ve kuruma gönderildi. Bu kitapçık şu adresten okunabiliyor.

DEMİRTAŞ’A YÖNELİK SUÇLAMALAR

İkinci kitapçık ise Selahattin Demirtaş’ı hedef alan suçlamalara yanıt veriyor. AİHM Demirtaş kararına, çarpıtılan gerçeklere yer verilen kitapçıklarda, Demirtaş’ın o dönem yaptığı konuşmaların ses ve görüntülerinin QR kodları da bulunuyor. Bu kitapçığı indirmek için de şu linki kullanmak mümkün.