Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun aktivistler ve sivil toplum örgütlerinin hak odaklı çalışmalarına hızlı ve esnek destek sağlamak üzere tasarladığı bir program olan Sivil Düşün’ün yenilenmiş destekleri için hazırlanan “Sivil Düşün Bilgilendirme Buluşmaları”, 5 Kasım’da başlıyor.

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun aktivistler ve sivil toplum örgütlerinin hak odaklı çalışmalarına hızlı ve esnek destek sağlamak üzere tasarladığı bir program olan Sivil Düşün’ün yenilenmiş destekleri için hazırlanan Sivil Düşün Bilgilendirme Buluşmaları, 5 Kasım’da başlıyor. Ardından 12, 19 ve 26 Kasım’da düzenlenecek bilgilendirme buluşmaları canlı ve koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında dijital olarak gerçekleştirilecek. Programa kayıtlar www.sivildusun.net web sayfası üzerinden yapılacak.
Sivil Düşün’ün “Bilgilendirme Buluşmaları”na dair bilgilendirmesi şu şekilde:

“SİVİL TOPLUM BİLGİLENDİRME BULUŞMALARI

#güzelbirgün
Avrupa Birliği Sivil Düşün Programı desteklerinden nasıl faydalanırsınız?
Hak odaklı çalışmaları için esnek ve hızlı destek arayan sivil toplum örgütleri ve aktivistler Avrupa Birliği Sivil Düşün Programının yenilenmiş desteklerine başvurabilir. 30 Eylül’de başlayan ve 2022 yılına kadar açık olacak yeni desteklerde neler var, kimler faydalanabilir, nasıl başvurulur, başvurular nasıl değerlendirilir gibi birçok soruya yanıt bulmak isteyenleri Sivil Düşün Bilgilendirme Buluşmalarına davet ediyor. Her ay düzenli olarak gerçekleştirilen buluşmalar canlı ve COVID19 tedbirleri kapsamında dijital olarak gerçekleştiriliyor.
Kasım ayının 5, 12, 19 ve 26’sında düzenlenecek bilgilendirme buluşmalarına online kayıt yaptırarak katılabilirsiniz. Kayıt olmak için www.sivildusun.net web sayfasını ziyaret edebilirsiniz.
Buluşmalara nasıl katılacaksınız?
http://www.actioevents.com linkine tıklayın. Açılan sayfada üst menüde yer alan kayıt ol butonuna tıklayın. Sivil Düşün bilgilendirme toplantılarına katılım için daha önceden sisteme kayıt olduysanız, mevcut bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz; tekrar kayıt olmanıza gerek yoktur.
Kayıt butonuna tıkladığınızda karşınızda aşağıdaki ekran açılacak. Kayıt formunu doldurun. 6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Uyarınca Kişisel Verilerin İşlenmesi ve Korunması Hakkında Aydınlatma Metnini okuyarak onay kutusunu işaretleyin.
Kaydınız tamamlandığında, belirtmiş olduğunuz e-posta adresinize, sisteme giriş şifrenizi de içeren bir bilgilendirme gönderilecektir.
E-posta adresiniz ve şifre bilginiz ile, sağ üst menüdeki giriş butonuna tıklayarak sayfaya giriş yapın. Karşınıza çıkan ekranda sol tarafta yer alan “Etkinlik Duyuruları” bölümüne tıkladığınızda Sivil Düşün Destekleri Bilgilendirme Buluşmaları canlı yayınlarına katılım ekranını bulacaksınız. Katılmak istediğiniz etkinliği seçip sarı butonlara tıklayarak toplantı katılım ekranına ilerleyebilirsiniz.
Avrupa Birliği Sivil Düşün Nedir?
Sivil Düşün, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu’nun aktivistler ve sivil toplum örgütlerinin hak odaklı çalışmalarına hızlı ve esnek destek sağlamak üzere tasarladığı bir programdır. Avrupa Birliği Sivil Düşün; temel sosyal, ekonomik ve kültürel alandaki insan hak ve özgürlüklerinin yanı sıra hayvan ve çevre haklarını da içeren geniş bir çerçevede yapılan çalışmaları destekliyor. Dernek, vakıf, sendika gibi kurumsal yapıların yanında tüzel kişiliği olmayan sivil girişimler, ağlar, platformlar ve aktivistler de Sivil Düşün Destekleri ile çalışma yürütebiliyor.
Dünyanın değişen koşulları ve sivil toplumun sürekli güncellenen ihtiyaçları gözetilerek tasarlanan yeni Sivil Düşün destekleri, sivil toplumun ihtiyaçlarını daha somut biçimde ortaya koyabilmesi için yenilendi. Hakların korunması ve geliştirilmesi yolunda çalışma yürütmek isteyen sivil toplum örgütleri ve aktivistler yeni beceriler geliştirmek, politika yapıcıları etkilemek, organizasyonel kapasitelerini güçlendirmek ve sesini duyurmak için dört destek kategorisi arasından birini seçerek başvurularını yapabilecek.
2012 yılından beri uygulanan Sivil Düşün desteklerine Türkiye’nin 81 ilinden 4250 başvuru alındı ve şimdiye kadar toplam 1130 sivil düşünen çalışmaya destek verildi. Temel amacı; katılımcı demokrasi yapılarını ve değerlerini güçlendirmek olan Sivil Düşün, demokratik değerlere, fırsat eşitliğine ve şeffaflığa dönük gerçekleştirilecek tüm çalışmalara açık.
Yeni Sivil Düşün destekleri hakkında detaylı bilgi ve ilgili tüm dokümanlar, Sivil Düşün web sitesi üzerinden ulaşılabilir.”