Koronavirüs salgınına karşı tedbirler kapsamında başta İstanbul, Ankara, İzmir olmak üzere Türkiye nüfusunun yüzde 75’ini oluşturan 30 Büyükşehir’de ve Zonguldak’ta hafta sonu boyunca ilan edilen sokağa çıkma yasağı tam bir iletişim faciası olarak tedbir yerine sorun haline geldi. Hiç bir ön hazırlık ve duyuru yapılmadan, yürürlüğe girmesine sadece iki saat kala bir anda duyurulan karar dün gece paniğe neden oldu.

Yasak kararının toplumun temel gereksinimlerinin karşılanabilmesi için belirleyici olan diğer ayrıntılara ilişkin her hangi bir açıklama olmaksızın dolaşıma girmesi Türkiye’nin dört bir yanında yüz binlerce kişinin kontrolsüz şekilde sokaklara çıktığı, marketleri, fırınları, eczaneleri, tekel bayilerini doldurduğu kaygı verici görüntülere neden oldu. dokuz8HABER muhabirlerinin onlarca farklı noktadan gönderdiği video ve fotoğraflar ve sosyal medyayı kaplayan çok daha fazlası, Kovid19 virüsünün Türkiye’de en hızlı yayılımının muhtemelen bu gece yaşandığını gösterdi.

BİR AYLIK ÇALIŞMA BİR GÜNDE HEBA OLDU

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’na dahi haber verilmeden, Fırıncılar Odası Başkanına ise yarım saat önce haber verilen sokağa çıkma yasağında temel gıda erişimi için belirleyici olan fırınların, yine sağlık erişimi açısından Eczanelerin akıbetinin ne olacağı ilk anda belirsizdi. Oysa iki günlük yasak boyunca ekmek fırınları, eczaneler; zorunlu kamu kurum ve kuruluşları; PTT, kargo dağıtım şirketleri ile belirlenecek akaryakıt istasyonu ve veteriner klinikleri açık kalacaktı. Ancak bu bilgi sokağa çıkma yasağı ilanından en az bir saat sonra dolaşıma girince ilk anda sokağa çıkmış olan yüz binler bu ayrıntıları ancak telefonlarından öğrenebildi.
İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun bir TV kanalına bağlanarak ‘Panik olduğunu düşünmüyorum. Bilim Kurulunun, uzmanların önerileri doğrultusunda Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla adımlar atılıyor.”‘ açıklamasına rağmen sosyal medyaya düşen görüntüler ciddi bir paniğe, yer yer kaosa ve hatta kavgaya dönüşen gerginliklere işaret etti. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun da ortaya çıkan görüntüler üzerine twitter hesabından “Vatandaşlarımızın hafta sonu uygulanacak yasağa paniğe kapılmadan uymalarını rica ediyoruz.” diyerek çağrı yaptı ancak bu çağrılar karşılık bulmadı.
Bilim insanların, sağlıkçıların, pek çok yurttaşın dehşetle izlediği görüntülerin koronavirüs’e karşı büyük fedakarlıklarla son bir ayda kaydedilen mesafeyi bir anda boşa çıkardığı yapılan eleştirilerin ortak yönü oldu.

İBB BAŞKANI EKREM İMAMOĞLU: “BİZE HİÇBİR BİLGİ VERİLMEDİ”

Gelişmeler üzerine İstanbullulara ve yetkililere video yoluyla seslenen Ekrem İmamoğlu, “Sokağa çıkma yasağı kararı ansızın alınmamalı. İBB olarak bu kritik karardan haberdar değiliz, bilgilendirilmedik. Yarın İstanbul’da hangi hizmetleri verip vermeyeceğimizi bile bilmiyoruz.” sözleriyle tepkisini ortaya koydu. Ancak İmamoğlu tablo biraz netleşince yaptığı şu açıklamayla İstanbullulara güven vermeye çalıştı: “11 Nisan Cumartesi itibariyle İBB’nin tüm hizmetleri sokağa çıkma serbestisi olanlar için devam edecek. Halk Ekmek ve Hamidiye Su %100 üretime geçti. İBB, tüm İstanbul’un gıda ihtiyacına yetecek kapasitededir. Halkımız sakin olsun ve güvende hissetsin. Lütfen herkes evine dönsün”

TUNÇ SOYER: KİMSEYİ EKMEKSİZ, SUSUZ BIRAKMAYACAĞIZ

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de sokağa çıkma yasağı ardından yurttaşlara “Herkes evinde kalsın. Paniğe telaşa gerek yok.” çağrısı yaparak “Kimseyi ekmeksiz, susuz bırakmayağız. Sakin olun, huzurlu olun. Yanınızda olmaya devam edeceğiz.” dedi. Salgına karşı önlem alma adı altında salgının çok hızlı yayılmasına neden olan karara sosyal medyada yoğun tepki verdi. Kısa süre içinde hükümet istifa etiketi TT listesinde #SokağaÇıkmaYasağı etiketiyle birlikte ilk iki sıraya yerleşti. Gazeteci Emin Çapa attığı şu tweet tepkiler ve duygular için iyi bir özet oldu “Türkiye uzun süredir yönetilmiyor. Öyle yokuş aşağı gidiyoruz”
Siyasetçiler de arka arkaya açıklamalar yaparak hem halkı sakinleştirmeye hem de bu duruma neden olan iktidara tepkilerini dile getirdiler.  Dün gece yaşananlar dünya medyasında kendisine geniş yer buldu.

‘DÜN GECENİN FATURASI 4-14 GÜN İÇİNDE ORTAYA ÇIKACAK’

Kararın ardından Cumartesi günü sabah saatlerinde Türkiye tarihinin en sakin günlerinden birini yaşamaya başladı ancak dün gece yaşananların acısı Kovid19 virüsünün etkilerinin ortaya çıkma süresi olarak bilinen 4-14 günlük süreç sonunda görünür olacak.