Saadet Partisi Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, kentte her gün yapılan yaklaşık bin 200 testten 500 ila 600’ünün pozitif çıktığını söyledi. Bozan artan vaka sayısının ise hastaneleri kilitlediğini belirtti.

Saadet Partisi (SP) Diyarbakır İl Başkanı Fesih Bozan, kentte koronavirüs (Kovid 19) vakalarındaki artışa ilişkin partilerinin İl Örgütü binasında basın toplantısı düzenledi.
Salgına dair tedbirlerin gevşetilmesinden kaynaklı vaka sayısının gün gittikçe endişe verici şekilde arttığını söyleyen İl Başkanı Bozan, Diyarbakır’da günde yaklaşık bin 200 test yapıldığını, bu testlerden yaklaşık 500 ila 600’ünün pozitif çıktığını, artan vaka sayısının ise hastaneleri kilitlediğini ve iki pandemi hastanesinin dolduğunu ifade etti.
Ağır vakaların dışında vatandaşların evlerine gönderildiğini belirten Bozan, “İlimizdeki sağlık personelinin büyük bir fedakarlıkla hastaları tedavi etme gayretlerine karşın, kurallara uymayan bazı vatandaşların tavırları ise hepimizi tehlikeye atıyor” dedi.

YETKİLİLERDEN CEVAP BEKLENİYOR

Bazı sorulara cevap beklediklerini ifade eden Bozan, yetkililere şu soruları yöneltti: “Vaka sayılarının artması ihtimaline karşı bu güne kadar öğrenci yurtları, benzeri devlet binaları ile geniş alanlara sahip yerler sahra hastanesi olarak neden hazırlanmadı? Kendisinden şüphelenen vatandaş hastaneye gittiğinde test yapılmıyor, gidin belirtileri olsa gelin denildiği doğru mudur?  Sağlık Bakanlığının gönderdiği gizli bir yazı ile ‘vaka sayısının fazla görünmemesi için zaruri olmadıkça test yapılmaması’nın istendiğine dair aldığımız duyum doğru mu?”

TESTLERİN GEÇ ÇIKMASI

Bozan, vaka sayısının hızlı artmasının nedenlerine de değindi. Bozan, “Test sonucu iki üç günde ancak belli olduğu için bu arada vatandaşımız evine, iş yerine, ziyaret veya çarşı pazara giderek alışverişini yapıyor, şayet pozitifse bulaştırmaya devam ediyor. Diğer yandan testi pozitif çıkan vatandaşlar ağır vaka değilse eve gönderiliyor. Bu kişiler, toplu taşımada, market, bakkal veya manava giderse bulaştırmaya devam ediyor demektir. Halbuki bugüne kadar sahra hastaneleri hazırlanmış olsaydı, test sonucu pozitif çıkan bütün vatandaşları eve göndermek yerine, buralarda yatırılsaydı bu kadar bulaşma elbette olmayacaktı. Saadet Partisi olarak, bu salgının hafife alınmaması gerektiğini, uzun planlama tedbirler ve öngörüyle hareket edilmesi, vatandaşında kurallara uyması konusunda gerekli hassasiyeti göstermelerini rica ediyoruz. Ve şunları tekrar hatırlatmakta fayda görüyoruz” ifadelerini kullandı.
Bozan, PTT kuyrukları, nişan, düğün, mevlit gibi toplu ortamlara müsaade edilmemesi gerektiğini de söyledi.