Gazi Üniversitesi öğrencisi Şule Çet’in ölümüne ilişkin sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand’ın yargılandığı davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Mahkeme, sanık Çağatay Aksu’nun müebbet ve cinsel saldırı ve kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 12 yıl 6 ay hapsine, sanık Berk Akand’ın ise 18 yıl 9 ay hapsine hükmetti.

Ankara 31. Ağır Ceza Mahkemesindeki davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Çağatay Aksu ve Berk Akand, Şule Çet’in babası İsmail Çet ve tarafların avukatları ile müdahil Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığının avukatı katıldı. Duruşmayı bazı milletvekilleri ile sanık yakınlarının da arasında bulunduğu çok sayıda kişi izledi. Son beyanı sorulan baba Çet, sanıklardan şikayetçi olduğunu belirtti.
Savunma yapan sanık Çağatay Aksu, olay sonrası bilgi sahibi sıfatıyla ifade verdiklerini, 45 gün sonra da Çet’e tecavüz edip, öldürmekle suçlanmaya başlandıklarını iddia etti. Sosyal medyada ve basında aleyhlerinde propaganda yapıldığını ve ardından haklarında tutuklama kararı verildiğini savunan Aksu, maktule cinsel saldırıda bulunmadığını iddia etti.
Sanık Çağatay Aksu, “Ben yargılandığım davada neden yargılandığımı hala bilmiyorum bu yüzden sinir krizi geçiyorum. Şule’ye dokunmadım. Suçluysam beni asın” dedi.

AKSU BERATİNİ TALEP ETTİ

Aksu, halkın dava konusunda galeyana getirildiğini, sosyal medyada yalan haberlerle ortalığın kışkırtıldığını ve sonrasında tutuklandıklarını iddia ederek, “Mümkün olmayan şeylerle yargılanıyorum. Herkes neler olduğunu merak ediyor. Şule’ye dokunmuşluğum yok. Suç işleseydim 45 gün içinde ülkeyi terk ederdim” diye konuştu.
Çet ile bir tartışma ya da boğuşma yaşamadıklarını, Çet’i aşağı atmadığını ve neden yargılandığını bilmediğini anlatan Aksu, şunları kaydetti: “Takdir sizin. Dosyada aleyhime hiçbir şey yok. Gerekirse bir daha videolarımızı izlemenizi, Berk ile cezaevindeki mektuplarımızı okumanızı istiyorum. Namusum ve şerefim üzerine yemin ediyorum, bir tane yalan söylemedim. Şule’nin ölümüne ailesi kadar ben de üzüldüm. Bunun tedavisini gördüm. Beraatimi talep ediyorum.”

AKAND: SİZE VE SAVCI BEYE YARDIM ETTİM

Sanık Akand ise olayın gerçekleştiği odada dahi bulunmadığını, suçsuz olduğunu savundu ve beraatini istedi. Sanık Berk Akand, “Müzik çok sesliydi. O yüzden benim Şule’yi duymam imkansız zaten. Ben sadece bu davada size ve savcı beye yardım ettim. Ben Çağatay’a yardım etmek isteseydim ‘evet gördüm kızı tutamadı ellerinden kaydı gitti’ derdim” dedi.
Sanık avukatları da savunmalarında mahkemenin kamuoyu baskısı altında olduğunu ileri sürdü. Akand’ın avukatlarından İskender Fatih Balkış, “Müvekkilim, iki duble içki içmeye gittiği ve o gece tanıştığı bir kız nedeniyle 16 aydır içeride. Gelinen noktada kamuoyu baskısıyla ceza verilecekse, verilecek” diye konuştu.
Sanıkların son sözlerinin de alınmasının ardından Mahkeme Başkanı Mehmet Ali Karaseyfioğlu hükmü açıkladı.

KARAR AÇIKLANDI

Buna göre Çağatay Aksu “kasten öldürme” suçundan müebbet hapse çarptırıldı. Aksu, “nitelikli cinsel saldırı” suçundan 10 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 2 yıl 6 ay olmak üzere ayrıca toplam 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı.
Sanık Berk Akand ise Aksu’nun eylemlerine yardım ettiği gerekçesiyle “kasten öldürme” suçundan 12 yıl 6 ay, “cinsel saldırı” suçundan 5 yıl, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan da 1 yıl 3 ay olmak üzere toplam 18 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırıldı.
Kararı oy çokluğuyla alan mahkeme, sanıkların tutukluluğunun devamını kararlaştırdı.

“İSTİNAFA TAŞIYACAĞIZ”

Duruşma sonrası açıklama yapan Çet ailesinin avukatı Umur Yıldırım şunları söyledi:
“Karar her ne kadar yüreğimize su serpse de istediğimiz bir karar değildi. nitekim Türk Ceza Kanunu’ndaki 62 indirimini uygulandı. Kızına sahip çıksaydın diyen bir zihniyete bunun uygulanmaması gerektiğini söyledik. Maalesef ki mahkeme bu noktada takdiri indirimi uyguladı. Hükümde Çağatay Aksu kasten öldürmeyi bir suçu gizlemek amacıyla yaptığından dolayı ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Buna 62 indirimi uygulanarak müebbet hapis cezasına çevrildi. Aynı şekilde Berk Akand da tüm bu suçlara yardım eden sıfatıyla katıldığından dolayı toplamda 18 yıl 9 yıl hapis cezası aldı. Bu bir yıldır süren bir adalet süreciydi. Bu noktada sizlerle beraber barolarla, STK’larla aklınıza gelebilecek herkesle birlikte mücadele ettik. Artık mahkeme son noktayı koydu. Bizim için buruk bir sevinç. Bir babanın acısına bir nebze su serpti. Ama gelinen noktada bu kararı istinafa taşıyacağız. Takdiri indirimin uygulanmaması gerektiğini düşünüyorduk. Mahkeme bu noktada bizden farklı düşündü.”
İsmail Çet, “Her gün bir cinayet haberi geliyor. Ben bir baba olarak bir kız evladımı kaybettim bir başka ailenin başınada bu gelmesin. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.