GÜNDEM

“Şüpheli polislerin tutuksuz yargılanmasından derin endişe duyuyoruz”

Diyarbakır eski Baro Başkanı Tahir Elçi’nin öldürülmesinin üzerinden 4 yıl geçti. Elçi suikastinin üzerinden bu kadar süre geçmesine rağmen şüpheli olarak görülen 3 polisin yeni ifadeleri alındı. Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından dün 3 şüpheli polisin ifadesine başvurulmuştu. 3 polis de Tahir Elçi’yi öldürmediklerini iddia etti.

Soruşturma dosyasındaki bu gelişmeye ilişkin Diyarbakır Barosu da açıklama yaptı. Diyarbakır Barosu’nda yapılan açıklamaya Baro Başkanı Cihan Aydın ve Diyarbakır Barosu’nun yöneticileri ile hukukçular katıldı. Burada açıklama yapan Baro Başkanı Cihan Aydın, soruşturmanın sağlıklı bir şekilde yürütülmediğini söyledi.

Aydın, ifadesi alınan polisler hakkında tutuklama veya bir adli kontrol isteminin de bulunmadığını ifade etti.

Aydın konuşmasının devamında şunları söyledi:

Diyarbakır Barosu, Tahir ELÇİ soruşturmasının yasaya uygun yürütülmesi, cinayetinin açığa kavuşturulması, faillerin yargı önüne çıkarılması için cinayetten hemen sonra bir komisyon kurmuş; komisyondaki meslektaşlarımız ilk günden bu yana son derece titiz bir çalışma yürütmüşlerdir. Cinayetin aydınlatılması için Londra Üniversitesi’nin Goldsmiths Koleji bünyesinde faaliyet gösteren Forensic Architecture adlı araştırma merkezine başvurmuştur. Forensic Architecture, Tahir ELÇİ’nin öldürüldüğü sırada kayıtta olan kamera görüntülerini daraltarak, görüntüdeki şahısların silahlarını ateşledikleri anlar, ses ve görüntü senkronizasyonu gibi tamamen bilimsel yöntemlerle şüpheli sıfatı taşıyabilecek kişileri tespit etmek suretiyle olayın aydınlatılması amaçlanmıştır. Diyarbakır Barosu’nun soruşturma dosyasından temin ettiği görsel-belgesel deliller ve tanıklıkların yanı sıra açık kaynaklı bilgi ve malzemelerle bilimsel bir çalışma sonucunda bir video ve bu videodan hareketle bir rapor hazırlamıştır.

“İHMALLER VE ÖZENSİZLİKLER ZİNCİRİ”

Bu raporda bilimsel verilerden hareketle varılan sonuçlardan hareketle, soruşturma komisyonumuz tarafından hazırlanan soruşturmanın genişletilmesi ve muhtemel şüpheliler üzerine odaklanması talepli dilekçemiz, 14 Aralık 2018 tarihinde Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığına sunulmuştur. Bu dilekçede üç polis memuru ilk kez şüpheli olarak zikredilmiş, üç polis memurunun şüpheli olarak ifadelerinin alınması, müteakiben tutuklamaya sevk edilmeleri talep edilmiştir. Ancak talebimizden 13 ay sonra şüphelilerin ifadesine başvurulmuştur. Şüphelilerin tutuklanmamış olması ihmaller ve özensizlikler zincirine bir halka daha eklemiştir.

“4 YILDIR NEDEN BEKLENDİ?”

Bizler bu cinayet ile ilgili ihmaller dizisini biliyoruz ve farkındayız. Cinayetten hemen sonra olay yerinde bir keşif yapılmadığını, olay anını gösteren bazı kamera kayıtlarında sözüm ona “görüntü kaybı” olduğunu, olay yerindeki bazı kamera kayıtlarına açıklanmayacak bir şekilde “ulaşılamadığını”, dosyadaki bazı belgelerin bizlerden gizlendiğini biliyoruz. Hazırlanacak iddianamenin bu sorulara cevap olmasının yanı sıra, 4 yılı aşkın bir süredir neden ve neyi beklediğimize de cevap vermesini bekliyoruz.

Bunun yanı sıra tutuklama için yeterli ve kuvvetli şüphe olması, ceza usul yasasındaki diğer tutuklamaya dair diğer koşulların da olmasına rağmen; şüphelilerden ikisinin halen görevlerinin başında olması ve tutuksuz yargılanmalarından derin bir endişe duyduğumuzu da not etmek isteriz.Tahir Elçi ailesinin, Diyarbakır Barosunun her bir üyesinin ve kamuoyunun talebi ve beklentisi; bir an önce iyi temellendirilmiş bir iddianame ile şüpheli ya da şüpheliler hakkında bir iddianame düzenlenmesi ve dava aşamasına geçilmesidir.

dokuz8HABER’i takip edin

Video