Van’ın İpekyolu ilçesinde karantinaya alınan mahallede taziyeye katılan 103 kişinin koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından ilk ölüm gerçekleşti.

Van’ın İpekyolu ilçesinde taziye çadırının kurulduğu mahallede koronavirüsten ilk ölüm yaşandı. İpekyolu ilçesine bağlı Ortanca Mahallesi’nde korona virüs salgınına rağmen taziye çadırı kurulması nedeniyle vaka sayısı 103’e yükselmişti. Muhtarın da görevden alındığı mahallede koronavirüs testi pozitif çıkan ve hastanede tedavi altına alınan bir kadın hayatını kaybetti. Mahalledeki ilk ölüm gerçekleşirken, Van genelinde ise bu ölümle birlikte şimdiye kadar korona virüsünden hayatını kaybedenlerin sayısı 10’a yükselmiş oldu.

NE OLMUŞTU?

Van’ın İpekyolu ilçesinde karantinaya alınan mahallede taziyeye katılan 43 kişinin koronavirüs testi pozitif çıkmış ardından bu sayı hızla 103’e yükselmişti.Valilik’ten yapılan açıklamada, ilçenin Ortanca Mahallesi’nde Covid-19 tedbirleri kapsamında yasak olmasına rağmen Eraygen ailesi tarafından mahallede taziye çadırı kurulduğu belirtilmişti.

MUHTAR GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILMIŞTI

Eraygen ailesi mensupları ve taziye çadırı kurulmasına izin veren muhtar Mehmet Nuri Yönten hakkında adli ve idari soruşturma başlatıldığı, muhtar Yönten’in görevden uzaklaştırıldığının belirtildiği açıklamada, taziyeye katılanların ikamet ettiği Gövelek, Arıtoprak ve Karakoç mahallelerinin de karantinaya alındığı vurgulanmıştı.