Batman merkeze bağlı Akuba köyü elektrik kesintisi nedeniyle Kurban bayramına susuz kutluyor. Su deposu elektrikle çalışan, Akubalı yurttaşlar fatura ödeyemedikleri için 2 aydan beri su ihtiyaçlarını taşıma sistemiyle zor şartlarda karşılamaya çalışıyor.

İÇME SUYU İHTİYAÇLARINI BATMAN’DAN KARŞILIYORLAR

TEDAŞ tarafından kesilen elektrik nedeniyle şebeke suyundan faydalanmayan Akubalı yurttaşlar içme suyunu ihtiyaçlarını Batman’dan temin etmek zorunda kalıyorlar. 2 aydan beri devam eden susuzluk yüzünden başta insanlar olmak üzere köyde yaşayan tüm canlıların sağlığı tehdit altında.

BULAŞICI HASTALIK TEHDİDİ ALTINDALAR

İçme suyu sıkıntısı nedeniyle Akubalı yurttaşların sağlıklarının tehdit altında olduğunu belirten HDP’li Batman Belediye Meclis Üyesi Necat Basmacı, “Su, tüm canlılar için en temel insani ihtiyaçtır. Buna rağmen insanlığın çağ atlaması gereken 21. Yüzyılda Akuba köyünde yaşayan yurttaşlar, bitkiler ve hayvanlar su sıkıntısı çekiyor. Geçim kaynağı tarım ve hayvancılık olan köyler, hükümetin yanlış politikaları sonucunda yaratılan krizden dolayı ekonomik anlamda geçen her gün yoksulluk çarmıhına gerilerek daha da yoksullaştırılıyor. Bu bağlamda ekonomik sıkıntı içerisinde olan köylü yurttaşlar elektrik faturası ödeyemediği için 2 aydan beri hayatlarını susuz bir şekilde sürdürmek zorunda kalıyor. Belediye olarak görev alanımız kapsamında olmamasına rağmen destek sunmaya çalışsak da sorunun çözümü noktasında yeterince etkili olamıyoruz. Bu nedenle yetkili kurumların bir an evvel bu sorunu çözüp Akuba köyünü insanlık adına suya kavuşturmasını bekliyoruz” dedi.

“KUYULARDAN ALINAN SU SAĞLIKSIZ”

İmkânı olan Akubalı yurttaşlar araçlarıyla Batman merkezden ve yakın köylerden araçlarıyla, kaynaklardan bidonlara içme suyu ihtiyaçlarını karşılarken, dar gelirli Akubalılar ise insan sağlığı için tehdit edici kuyulardan su ihtiyaçlarını karşılamaya çalışıyor. 950 nüfuslu olan Akuba köyünün su sorunun çözülmemesi durumunda bulaşıcı hastalıkların etkili olacağı ve orada yaşayanların sağlıklarının tehdit altına gireceği ortada.