GÜNDEM

TMMOB, Elazığ raporunu açıkladı

Elazığ’da meydana gelen depreme ilişkin Diyarbakır TMMOB il koordinasyon kurulu da bölgeye giderek incelemelerde bulundu.

TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası da oluşturulan teknik bir ekip ile deprem bölgesinde incelemeler yaptı. TMMOB’dan yapılan açıklamalarda Elazığ’ın Maden İlçesi’nde bulunan Gezin Beldesi’ndeki yapıların yeterince mühendislik hizmeti almadığı ifade edildi. 24 Ocak’ta Elazığ’da incelemelerde bulunan TMMOB heyeti Diyarbakır’da yaptıkları incelemelerin sonuçlarını paylaştı

İnşaat Mühendisleri Odasında düzenlenen açıklamayı TMMOB Yönetim Kurulu Üyesi Sevdet Acar okudu.

Acar açıklamasında, “Yapılan gözlemsel incelemeye göre yapıların, yeterince mühendislik hizmeti almadığı, bitişik nizam olmalarına rağmen yeterince dilatasyon mesafesinin olmadığı, betonun tümden gevrekleşip mukavemetini kaybettiği, yeterince donatı kullanılmadığı, kontrolsüz yapılaşma sonucunda binaların göçtüğü tespit edilmiştir. Ayrıcı arama kurtarma çalışmalarının yapıldığı bölgede yeterli güvenlik önlemi alınmadığı, yoğun bir gaz kokusunun olduğu tespit edilmiş olup acil önlem alınması için Valilik özel kalemine bilgi verilmiştir.” dedi.

Deprem nedeniyle Diyarbakır’ın tarihi Surları’nda bazı taşların sarsıntı ile söküldü belirtildi. Acar, TMMOB olarak yaptıkları incelemeler sonrasu uyarılarda da bulundu.

TMMOB tarafından yapılan incelemeler sonucu yapılan uyarılar şu şekilde:

1. Deprem sonrası ağır hasar oluşan yapıların artçı sarsıntılardan kaynaklı yıkım tehlikesi olduğundan risk teşkil eden yapıların ivedi bir şekilde tespit edilip tahliye edilmesi gereklidir.
Doğal gaz sızıntılarına karşı sürekli tedbir halinde olunması
2. Afad, Umke ve Akut gibi ekiplerin birbirleri ile koordineli çalışamaması ciddi bir kriz yönetim problemi olduğunu ve gerçekçi bir deprem senaryosuna sahip olmadığımızın göstergesidir.
3. Kriz yönetiminin güvenlik güçleri ile değil ilgili kurumların himayesinde yürütülmesi gerekmektedir.
4. Kriz masalarına ilgili meslek örgütlerinin ve sivil toplum kuruluşları da dâhil edilmelidir.
5. Yoğun kış koşulları göz önünde bulundurularak yapılacak tüm insani yardımların engellenmemesi gerekiyor.
6. Kırsal alanlardaki iletişim ve ulaşım yetersizliği göz önünde bulundurulmalı, arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarına bu bölgeler de ağırlık verilmelidir.
7. Hükümetin birinci derecede yapmakla yükümlü olduğu görevlerini siyasi bir propaganda aracına dönüştürmeyi bırakıp sağlıklı çalışma yürütmelidir.
8. Özellikle depremden etkilenen yapıların tamamı gözden geçirilerek raporlaştırılması ve depreme dayanıklı hale getirilmelidir.
9. Mühendislik hizmeti almayan yapıların imar afları ile aklanmaması,
10. İmar politikaları ranta göre değil deprem gibi doğal afetler göz önünde bulundurularak düzenlenmelidir.

Etiketler

dokuz8HABER’i takip edin

Video