GÜNDEM TOPLUM-YAŞAM

Tunceli Valiliği 1 Eylül’den itibaren 31 Bölgeyi ‘Geçici Özel Güvenlik Bölgesi’ ilan etti

Tunceli Valiliği, 1 Eylül’den geçerli olmak üzere 15 gün süreyle Dersim’de 31 bölgenin ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ olarak ilan edildiğini açıkladı.

Diyarbakır’ın Hani ve Lice ilçelerindeki 13 köyde askeri operasyon yapılacağı ifade edilerek sokağa çıkma yasağı ilan edildikten sonra Tunceli Valiliği de 31 Bölgeyi ‘geçici güvenlik bölgesi’ ilan etti. Valiliğin kararı 1 Eylül itibariyle geçerli.

Tunceli Valiliği dün bir açıklama yaparak İl merkezi, Ovacık, Nazımiye, Hozat ilçelerinde 31 bölgenin ‘geçici özel güvenlik bölgesi’ ilan edildiğini duyurdu. Ayrıcı Valilik, Pülümür-Erzincan Karayolu üzerinde bulunan bazı bölgelerde duraklama ve piknik yapılmamasını istedi.

Valilik’ten yapılan açıklamanın ayrıntıları

“Terörle mücadele kapsamında yürütülen operasyonlar nedeniyle, halkın can ve mal güvenliğinin korunması bakımından girilmesinde sakınca bulunan, aşağıda koordinat bilgileri yazılı Tunceli İli, Tunceli Merkez, Ovacık ve Nazımiye İlçe sınırları içerisindeki (31) ayrı bölgede 01 Eylül 2016–15 Eylül 2016 tarihleri arasında Özel Güvenlik Bölgesi ilan edilmiştir.

“Ayrıca sivil vatandaşların can ve mal güvenliği açısından risk teşkil etmesi nedeni ile Pülümür — Erzincan Karayolu (D-885) Pülümür İlçesi istikametinin 35’inci kmsi (Ş.Mehmet Jandarma Karakol Komutanlığı hizası) ile 45’inci km si (Kırmızıköprü Jandarma Karakol Komutanlığı hizası), Tunceli-Ovacık ilçesi istikametinin 13’üncü kmsi (Karşılar Jandarma Karakol Komutanlığı hizası) ile 37’inci kmsi (Aşağıtorunoba Jandarma Karakol Komutanlığı hizası) arasında kalan karayolu yol kenarında kısa süreli duraklama ve piknik yapma amacıyla konaklama yapılmaması gerekmektedir. Halkımızın can ve mal güvenliği için; Özel Güvenlik Bölgelerine, Mülki Amir izni olmadan girişler yasaklanmıştır.”

Özel Güvenlik Bölgesi nedir?

‘Özel güvenlik bölgeleri’ askeri operasyonlar nedeniyle yerleşim merkezlerinin dışında can ve mal güvenliği açısından girilmesi sakıncalı bölgeler olarak tanımlanıyor. ‘Geçici özel güvenlik bölgeleri’ süresi, operasyonun süresiyle sınırlı tutuluyor. Bu süre 15 gün ile 6 ay arasında değişebiliyor. ‘Daimi güvenlik bölgeleri’ ise kışla, karargah gibi askeri birimlerin, tesislerin çevresini kapsıyor. Güvenlik bölgeleri için kararı İçişleri Bakanlığı ya da Genelkurmay Başkanlığı’nın gerekli görmesiyle, Bakanlar Kurulu veya acil durumlarda valilik alıyor.

dokuz8HABER

dokuz8HABER’i takip edin

Video