Türk gemisi, Gine açıklarında rehin alındı

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, silahlı korsanlar tarafından rehin alındı. İlk belirlemelere göre mürettebattan 1 kişi öldürüldü, 15 kişi kaçırıldı.

Batı Afrika ülkesi Gine açıklarında, Sao Tome’nin 100 deniz mili kuzeybatısında M/V Mozart isimli bir Türk gemisi, Nijeryalı korsanlar tarafından rehin alındı. İHA’nın aktardığı habere göre, Nijerya’nın Lagos kentinden Güney Afrika’nın Cape Town kentine gitmek üzere yola çıkan geminin 19 mürettebatı bulunduğu bildirildi.

İlk belirlemelere göre, Boden isimli Türk şirketine ait geminin mürettebatından 15 kişinin zorla götürüldüğü aktarıldı. 4. Kaptan Furkan Yaren radar hariç tüm kabloların söküldüğünü ve korsanlar tarafından kendisine verilen rotada seyrettiklerini bildirdi. Yaren, 2. mühendis Farman Ismayılov’un ise öldürüldüğünü açıkladı. Öte yandan Nijeryalı korsanların pazarlık için haber beklediği de ulaşılan bilgiler arasında yer alıyor.

GEMİ KAPTANININ KARDEŞİ İSİMLERİ PAYLAŞTI

Geminin kaptanı Mustafa Kaya’nın kardeşi Seyit Kaya, sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

Seyit Kaya’nın paylaşımları ve verdiği isimler şöyle:

Abim Kpt. Mustafa Kaya’nın da içinde bulunduğu 15 Türk denizcisi Gine körfezi açıklarında korsanlar tarafından kaçırıldı. 19 Personelden gemide biri ölü 3’ü yaralı halde kaldı. Liberia bayraklı Mozart adındaki gemi İngiliz sermayeli, Türk boden denizcilik tarafından işletiliyor.

Muhtemelen fidye karşılığı kaçırılan 15 Türk personelin sağ salim evlerine dönmeleri için gerekli makamların harekete geçmesi adına bir kamuoyu oluşturabilir miyiz?

M/v Mozart personel listesi;

Kpt Mustafa Kaya

2.Kpt Melih Çetin

3.kpt Doğancan cengil

4.kpt Furkan Yaren

B.müh Süha Tatlıgül

2.müh Farman Ismayılov

3.müh Yasin Alper Şeker

E.zbt Gökhan Buran

Reis Vedat Aksan

Gemici Erdi Erman

Gemici Halil gülçür

Gemici Ünsal Dilsiz

Gemici Adil Alkan

Gemici İlyas Baş

Fiter Mesut Meral

Yağcı Bahadır Yeşilalan

Yağcı Gökhan Lale

Aşçı Mustafa benklioğlu

Gv stj Hamza Orhan