GÜNDEM

Türk Tabibler Birliği’nden hükümete Cizre için acil görev çağrısı

 

cizre2

Türk Tabibler Birliği, Diyarbakır’ın Cizre İlçesi’nde devam eden çatışmalar nedeniyle yaralı bekleyen 28 kişi için hükümete tıbbı müdahale için acil görev çağrısı yaptı.
Türk Tabibler Birliği (TBB), Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Faysal Sarıyıldız‘ın telefonla arayarak, devam eden bombalanmalar nedeniyle bugün 4 kişinin daha yaşamını yitirdiği, kan kaybı ve göçüklere bağlı ezilmeler ve sıkışmalar sonucu yaralıların durumunun giderek ağırlaştığını aktarması üzerine hükümete ve Sağlık Bakanlığı’na yazılı bir açıklama yaparak acil müdahale çağrısında bulundu.

‘Ölümü bekleyen yurttaşlarımız süratle tıbbi bakıma alınsın’

TBB tarafından yapılan açıklamada, “Orada mahsur, yaralı insanlarımız varsa Hükümet’ten ve özellikle İçişleri ve Sağlık Bakanları’ndan acil talebimiz konuya duyarlılık göstererek tarif edilen duruma hızla müdahale etmeleri ve çaresizce ölümü bekleyen yurttaşlarımızın süratle tıbbi bakıma alınmasını sağlamalarıdır” ifadelerine yer verildi.

‘Göçükler ve kan kaybı nedeniyle yaralıların durumu ağırlaşıyor’

HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın aktardığı bilgilere detaylı bir şekilde yer verilerek yapılan açıklama şöyle: “Biraz önce Şırnak Milletvekili Faysal Sarıyıldız Türk Tabipleri Birliği’ni telefonla aramış ve mahsur kalanlardan aldığı; “Cizre’ de içinde 28 kişinin bulunduğu ve halen bombalanmaya devam edilen 5 katlı bir binanın bodrum katı hariç üstteki tüm katların yıkıldığı, bugün saat 14.30 itibarı ile 4 kişinin yaşamını yitirmiş olduğu, halen bodrumda yirmiden fazla yaralı olduğu, kan kaybı ve göçüklere bağlı ezilmeler ve sıkışmalar sonucu yaralıların durumunun giderek ağırlaştığı, yaralıların susuz kaldığı, çok sayıda yaranın morarmaya başladığı, Sultan Irmak isimli kız çocuğunun durumunun oldukça kritik olduğu ve dalgınlaştığı, konuşamadığı” bilgisini aktararak TTB’den yardım talep etmiştir.

Dileriz ki bütün bu aktarılanlar hatalı bilgilenmeden kaynaklanmakta olsun. Dileriz ki, şu anda Cizre’de bir binanın bodrum katında mahsur ve çaresiz durumda ölümü bekleyen tek bir insanımız dahi olmasın.

Ama orada mahsur, yaralı insanlarımız varsa Hükümet’ten ve özellikle İçişleri ve Sağlık Bakanları’ndan acil talebimiz konuya duyarlılık göstererek tarif edilen duruma hızla müdahale etmeleri ve çaresizce ölümü bekleyen yurttaşlarımızın süratle tıbbi bakıma alınmasını sağlamalarıdır.” (dokuz8HABER)

dokuz8HABER’i takip edin

Video