Türkan Saylan, ölümünün 11. yılında çeşitli etkinlikler ve sosyal medya paylaşımları ile anılıyor.

İstanbul Tıp Fakültesi mezunu olan ve yaşamı boyunca bir çok başarılı çalışmaya imza atan Prof. Dr. Türkan Saylan, ölümünün 11. yıl dönümünde sevenleri tarafından anılıyor. Sosyal medyada birçok isim Türkan Saylan’ı anarak paylaşım yaptı.
Türkan Saylan Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cüzzamla Savaş Derneği ve Vakfı ve Kardelen projesi ile yaşam, sağlık ve eğitim gibi birçok alanda hem yerel hem uluslararası arenada son derece önemli başarılara imza attı.
İşte sosyal medyada Türkan Saylan için yapılan paylaşımlar:

EKREM İMAMOĞLU:

#TürkanSaylan hayatı ve mücadelesi ile bize bilimin ve eğitimin ne kadar kıymetli olduğunu gösterdi. Tüm dünyanın salgın hastalıkla mücadele ettiği bu günlerde bu duruşun ne kadar değerli olduğunu bir kez daha anlıyoruz. Kendisini rahmet ve minnetle anıyorum.

CANAN KAFTANCIOĞLU:

Hazırladığı dermatoloji atlasına katkı için @halisdokgoz2’le birlikte odasındaydık Masasındaki o gün tarihli kanser olduğu raporunu okuduğumuzu fark edince”gençler gözetlemeyi bırakıp işinizle ilgilenin” diyerek azarlamıştı bizi.O gün bile insanlık için çalışıyordu#TürkanSaylan


#TürkanSaylan etiketi ile yapılan paylaşımlar Twitter’da 1 numaralı gündem oldu.

TÜRKAN SAYLAN KİMDİR?

13 Aralık 1935’te İstanbul’da doğan Türkan Saylan, Kandilli Kız Lisesi ve İstanbul Tıp Fakültesi’ni bitirdi. 1968 yılında deri ve zührevi hastalıklar uzmanlığı alan Saylan, 1968 yılında da İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı’nda Başasistanlığa başladı.
İngiltere ve Fransa’da çalışmalar yapan Saylan, 1977 yılında profesör oldu ve 1982-1987 yıllarında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı Başkanlığı’nı, 1981–2001 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Lepra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürlüğü’nü yürüttü.