Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, tam kapanmada uygulanacak olan içki yasağıyla ilgili “Satmaya devam edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, tam kapanmada uygulanacak olan alkol yasağıyla ilgili olarak, İçişleri Bakanlığı genelgesinde herhangi bir yasak olmadığı için alkollü içki satışına devam edileceğini söyledi.

GENELGEDE ‘İÇKİ YASAĞI’NA DAİR BİR MADDE YOK

İçişleri Bakanlığı’nın genelgesinde tekel bayilerine ve alkol satışına ilişkin özel bir madde bulunmazken, marketlere ilişkin şu ifadeler yer almıştı:

“Sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılar 10.00-17.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek, vatandaşlarımız zorunlu ihtiyaçlarının karşılanması ile sınırlı olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli vatandaşlarımız hariç) ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecektir. Aynı saatler arasında bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi, tatlıcılar ve online sipariş firmaları evlere/adrese servis şeklinde de satış yapabileceklerdir. Yukarıda belirtilen uygulama zincir ve süper marketler için haftanın altı günü geçerli olacak, zincir marketler pazar günleri kapalı kalacaktır.”

SOYLU “İÇKİ YASAĞI VAR” DEDİ

Öte yandan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise, alkol satışı ile ilgili, “İstisnada yer almıyor ve kapalı. Bu açıdan hem bir muafiyet yok hem de soru işareti de söz konusu değil” açıklamasını yapmıştı. Soylu ayrıca, yurttaşların mahalledeki camilere giderek namaz kılabileceğini söylemişti

“ŞU AN ÜLKE OLARAK OLMAYAN BİR YASAĞI KONUŞUYORUZ”

TESK Başkanı Bendevi Palandöken konuya ilişkin yaptığı açıklamada, yasakla ilgili net bir düzenleme olmadığını, açıklanan kabine kararları ve İçişleri Bakanlığı genelgesinde hiçbir yasağa rastlayamadıkları için satışlara devam edileceğini söyledi.  Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre, Palandöken şu açıklamalarda bulundu:

“Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısından yasakla ilgili böyle bir karar çıkmadı. İçişleri Bakanlığı’ndan da satış yasağına ilişkin genelge gelmedi. Ne yapacağız, biz kendi kendimize ‘yasal düzenleme yayımlanmadı ama yasak var’ deyip kafamıza göre yasak mı uygulayacağız? Şu anda ülke olarak olmayan bir yasağı konuşuyoruz. Sosyal medyada bir iddia ortaya atıldı. Biz de mevzuat ne diyor diye baktık. Yasağı göremedik. Biz doğal olarak satmaya devam edeceğiz. Yasakla ilgili bir genelge yayımlanır da bize yazı gelirse o zaman gereğini yapar, tüm teşkilatımıza ‘yasak geldi, satmayın’ deriz.”

“ORTADA BİR YASAK YOK Kİ CEZA OLSUN”

“Esnafa ceza kesilirse, bu hangi yasa maddesine aykırılıktan olacak? Cezanın miktarı ne olacak? Ortada bir yasak yok ki, cezası olsun. İnternette, orada buruda yoruma dayalı olarak konuşulup duran ceza hangi yasanın hangi maddesinden uygulanacak, ben bilmiyorum. İki gündür olmayan bir yasağın olmadığını anlatmaya çalışıyoruz.”

TEKEL BAYİLERİ PLATFORMU BAŞKANI AYBAŞ: “HAK MUAFİYETİ VE YETKİ SAPTIRMASI VAR”

Ayrıca Türkiye Tekel Bayileri Platformu Başkanı Özgür Aybaş da, tam kapanma sürecinde alkollü içki satışının yasaklanmasına dair kararın tebliğ edilmeye başlandığını duyurdu ve “Basın açıklamasına istinaden, yani ferman niteliğinde ele alınan yasaklar karşısında ülkemizde açıkça anayasal suç işlenmektedir. Hak muafiyeti ve yetki saptırması vardır. Mülki amirlikler durumdan vazife çıkararak durumu daha da zorlaştırıyorlar” açıklamasında bulundu.