Ekonomik kriz, koronavirüs salgını ile birlikte derinleşirken, vatandaşın tepkileri de dalga dalga yükseliyor. İktidara yakınlığı ile bilinen Türkiye Gazetesi ikinci kez hükümeti manşetten vurdu.

İktidara yakın olan Türkiye gazetesinde son dönemdeki AKP eleştirileri, dikkatlerden kaçmıyor. Geçtiğimiz haftalarda “Vatandaş ve esnaf soruyor: Döviz çıkarken zam yapanlar inerken nerede” manşeti atan Türkiye gazetesi, bu kez “Çiftçinin isyanı” manşetiyle çıktı.

Haberde, “Fahiş zamlardan şikâyetlerin tavan yaptığı dönemde bir çığlık da çiftçiden geldi: Gübre saklanıyor, fırsatçı her hafta zam yapıyor. Üretimi vuracaklar!” ifadesine yer verildi.
Adana Çiftçiler Birliği Başkanı Mutlu Doğru’nun görüşlerine de başvurulan haberde, “Depoda duran ürüne her hafta zam geliyorsa haksız kazanç var. Tonu 1.650 TL’den 3.000 TL’nin üzerine çıktı. Tedbir alınmazsa çiftçi gübreyi kısacak. Verim azalacak, ürünler zamlanacak” alıntısı yapıldı.
Çiftçilerin, gübre fiyatlarındaki yüzde 80’i aşan zamma müdahale edilmesini istediğine vurgu yapılan haberde, Mutlu Doğru’nun şu sözlerine dikkat çekiliyor:
“2020’nin ocak ayında üre gübresinin tonu bin 650 TL civarındaydı, şu anda 3 bin liranın üzerine çıktı. Geçen sene bu zamanlarda tonu 900-950 TL olan amonyum sülfat, şu anda 1.650 TL. DAP gübresinin tonu geçen sene 1.850 TL’ydi, şu an 3.450 TL civarında. Bazı fabrikalar bu hafta yeniden fiyatlara yüzde 3-5 arasında zam yaptı.
Dövizde yüzde 24 civarında bir artış var ama gübre fiyatlarına bakıyorsunuz, yüzde 80-90 yükselmiş. Bu zammı anlayamıyoruz. İthal edilmiş, depoda duran ürüne her hafta zam geliyorsa burada haksız kazanç var. Bu fiyatlar üretimi olumsuz etkiler. Şu an gübrenin en çok kullanıldığı ürün buğday ve arpa. Çiftçi bu fiyatlara yetişemeyeceği için gübreyi kısacak. Bu da verimi vuracak. Tarım Kredi Kooperatiflerinin üretimi artırarak piyasaya ucuz gübre sürmesi gerekiyor. Devlet; depolardaki gübre miktarı ne kadar, ithalatçılar gübreleri kaça almış, bunların kontrolünü yapmalı. Dekara dört TL gübre desteği de yok gibi. Bu da artmalı.”