7 – 13 Aralık 2019 arasında Türkiye gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen ve Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar


DAVUTOĞLU’NUN PARTİSİ: GELECEK
AKP’den istifa eden eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ‘Gelecek Partisi’ adıyla yeni parti kurdu. Partinin 154 kurucu üyesinden 31’i kadın.
İZLEYECEKLERİ YOLU AÇIKLADI
Davutoğlu: “Siyasetimizin vicdani ilkesi din ve vicdan özgürlüğü. Dini ya da seküler hiçbir yapının devlette ayrıcalıklı olmasına asla müsaade yok.”
ŞIRINGA ÇİKOLATALAR ÖLÜM DAĞITIYOR
Ankara’da çikolata kapağının boğazına kaçması sonucu ölen Mert Yağız’ın ardından, Diyarbakır’da da Umut Bilgi isimli çocuk yaşamını yitirdi.
ÇİKOLATAYI ÜRETEN ŞİRKET KONUŞTU
Kocaeli Gebze’de ‘şırınga çikolata’ üretimi yapan şirket: “%100 bizim ürünümüz olduğuna dair bilgi yok. Tarım Bakanlığı’nın izni ile üretiliyor.”
TÜRKİYE’YE YAPTIRIM TASARISINA ONAY
ABD Senatosu Dış İlişkiler Komisyonu’nda Türkiye’ye yaptırım öngören tasarı onaylandı. Oylamada 18 evet, 4 hayır oyu çıktı.
HDP MİTİNGİNE BOMBAYA MÜEBBET
HDP’nin 2015’teki Diyarbakır mitinginde 4 kişinin ölümüne neden olan saldırının faili 3 sanığa, 5’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis verildi.
455 BİNDEN FAZLA KREDİ KARTI BİLGİSİ ÇALINDI
Teknoloji portalı ZDNet, Türkiye’deki e-ticaret sitelerinden 455 binden fazla kredi kart bilgisinin çalındığını duyurdu. Yetkililer hırsızlığı doğruladı.
OSMAN KAVALA İÇİN ‘İHLAL’ KARARI
AİHM, Gezi Parkı davasının tek tutuklu sanığı, 770 gündür cezaevinde olan Kavala hakkında hak ihlal kararı verdi ve derhal serbest kalmasını istedi.
AÇLIKTAN BAYILDI, GÖZYAŞLARINI TUTAMADI
Uşak’ta işsiz bir kişi açlıktan bayıldı. İşsiz olduğunu ve 3 aylık bir çocuğu olduğunu anlatan adam aç olduğunu söylerken gözyaşlarını tutamadı.
VEKİLLERE GEÇİŞ ÜSTÜNLÜĞÜ TANINDI
Milletvekili ve Cumhurbaşkanlığı araçları, tanınan ayrıcalıkla artık  kırmızıda geçebilecek, kısıtlamalara tabi olmayacak, çakar takabilecek.
BELEDİYEDE ‘TUVALET ÖNÜ’ CEZASI
AKP’li Güngören Belediyesi’nin Başkan Yardımcısı, “kendisini görüp ayağa kalkmadı” diye bir şoföre “tuvalet önünde oturma” cezası verdi.
ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ POLEMİĞİ
Erdoğan: “Türkiye’de hiçbir üniversiteye tapu devri yoktur. Bunlar Halkbank’ı da dolandırmaya kalkıyorlar. Kredi alıp ödeme yapmıyorlar.”
DAVUTOĞLU’NDAN ERDOĞAN’A CEVAP
Davutoğlu’ndan yanıt: “Yaşayan eski Cumhurbaşkanları ve Başbakanların ailelerinin mal varlıkları araştırılsın. Ben hesap vermeye hazırım.”
2020 BÜTÇESİ GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI
İyi Partili Lütfü Türkkan, “Yıllardır dindar toplum diyorsunuz. Asgari ücreti neden Diyanet’in fitre rakamına göre hesaplamıyorsunuz?” diye sordu.
DEMİRTAŞ’IN GENEL DURUMU İYİ”
HDP, Selahattin Demirtaş’ın hastaneye kaldırılmadığını söyledi ve “Saat 20-22 arası avukatları ile görüşmüştür, genel durumu iyidir” denildi.
KADINLARDAN #LASTESIS EYLEMİ
Şilili kadınların başlattığı danslı protestoya Türkiye’deki kadınlar da “Sıra bizde” diyerek katıldı. Kadıköy’deki gösteriye polis müdahale etti.
KCK DAVASINDA 60 KİŞİYE HAPİS KARARI
Adana’da aralarında Leyla Güven’in de olduğu iki ayrı KCK dosyasından 60 kişiye 6 yıla varan hapis cezaları verildi. Karar istinafa taşınacak.
CEREN ÖZDEMİR’İN KATİLİ İÇİN MÜEBBET İSTEMİ
Özgür Arduç hakkında, “Canavarca hisle kasten öldürme” ve “kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs” suçlamalarıyla iki iddianame hazırlandı.
VEKİLLER ARABULUCULUK SINAVINDAN ÇAKTI
Adalet Bakanlığı’nın yaptığı arabuluculuk sınavına giren 200 kadar vekilin hiçbiri sınavı geçemedi. Sınava 30 bin kişi girdi, 6271 kişi başarılı oldu.