25 Mayıs 2020, Pazartesi

Türkiye’de haftadan kalan – Son yedi günün öne çıkan haberleri – 29 Kasım 2019

23 Kasım – 29 Kasım 2019 arasında Türkiye gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen ve Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar

25 KASIM’DA KADINLAR SOKAKLARDAYDI

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü, yürüyüşlerle kutlandı. İstanbul’daki yürüyüşe polis gaz ve plastik mermi kullanarak müdahale etti.

6’SI KADIN 7 KİŞİYE 25 KASIM TUTUKLAMASI

İstanbul Esenyurt’ta 25 Kasım broşüründeki “Erkek devlet şiddetine karşı isyandayız” cümlesi “devleti aşağılama” olarak yorumlandı. 7 kişi tutuklandı.

BİLGİNER’E ULUSLARARASI EMMY ÖDÜLÜ

Haluk Bilginer, Uluslararası Emmy Ödülleri’nde ‘Şahsiyet’te oynadığı ‘Agâh Beyoğlu’ karakteriyle ‘en iyi erkek oyuncu’ ödülüne layık görüldü.

“ERDOĞAN’LA GÖRÜŞEN CHP’Lİ” KRİZİ

Muharrem İnce ‘Saray’da Erdoğan’la görüştü’ iddiaları gündemdeydi. AKP’liler ve İnce, ayrı ayrı hedefin kendileri olduğunu iddia etti.

İNCE’DEN DÖNÜŞ: HEDEF KILIÇDAROĞLU

Muharrem İnce: “Bu olayı kurultay üzerinden okumak isteyenler varsa bilsinler ki asıl hedef ben değilim; Sayın Genel Başkan’ın kendisidir.”

İDDİANIN DOĞRU OLMADIĞI ORTAYA ÇIKTI

‘Saray’a giden CHP’li’ iddiasını ortaya atan Sözcü yazarı Rahmi Turan özür diledi: “Bir ‘trafik kazası’ gibi kabul etmek gerekiyor. Dikkatsiz­lik sonucu.”

CEZAEVİNDE AÇLIK GREVİ

Osmaniye 2 No’lu T Tipi Kapalı Cezaevi’nde hak ihlali ve kötü muameleye karşı açlık grevi başlatan 30 tutuklu, eylemlerine devam ediyor.

İKİ DEV ŞİRKET HİZMETE ARA VERİYOR

Goodyear, üretime geçici süreli ara vereceğini duyurdu. Atlas Global, 21 Aralık 2019’a kadar geçici olarak operasyonlara ara verdiğini duyurdu.

HDP, DBP, İHD, SES’TE GÖZALTILAR

Ankara, Antep, Urfa, Diyarbakır, Batman, Ağrı, Adıyaman’da çok sayıda insan hakları savunucusu gözaltına alındı, daha sonra serbest bırakıldı.

SAYIŞTAY: 700 MİLYON LİRA KAYIP

Maden ruhsatları ile ilgili bakanlık hesabındaki eksik için “Açıklanamayan fark” denildi. 1,3 milyar TL’lik hesapta sadece 627 milyon TL görünüyor.

TAHİR ELÇİ KARANFİLLERLE ANILDI

28 Kasım 2015’de öldürülen Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi, vurulduğu Dört Ayaklı Minare önünde karanfillerle anıldı.

İFADE DEĞİŞTİREN KÜÇÜKAL’IN EVİNE BASKIN

Rabia Naz’ın şüpheli ölümü ile ilgili soruşturmada tanık olarak dinlenen ve daha sonra ifadesini değiştiren Mürsel Küçükal’ın evine polis baskını.

AKADEMİSYEN CEREN DAMAR DAVASI

Damar’ın öldürülmesine ilişkin davada, Hasan İsmail Hikmet hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis talep edildi, Dava 24 Ocak’a ertelendi.

BİSİKLETLİ GEZGİNE EDİRNE’DE TAŞ

Kanadalı Justin Daniel Bill, dünya turu yaptığı sırada bisikletiyle Gazimihal Köprüsü’nden geçtiği sırada başına taş isabet etti. Bill şikayetçi oldu.

VEKİLLER ÇAKAR İSTİYOR

Trafikte geçiş üstünlüğü sağlayan ‘çakar lamba’nın eski ve mevcut vekillere yeniden izinli olması için Meclis’te yasa teklifi sunuldu.

BARAJLAR ALARM VERİYOR

İstanbul’da barajların doluluk oranı %36,15 ile son 10 yılın en düşük ikinci seviyesine indi. 2016’da seviye %34,3 olmuştu.

TUNCELİ’DE REGL İZNİ KARARI

Tunceli Belediye Kadın Meclisi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitlik Komisyonu, kadın çalışanlarına her ayın bir günü regl izni verme kararı aldı.

ÇİFTLİKBANK DOLANDIRICISI UKRAYNA’DA OLABİLİR

Çiftlikbank’ın dolandırıcı CEO’su Mehmet Aydın’ın Ukrayna’nın başkenti Kiev’de aranması üzerine sokaklara yeni afişler asıldı.

DEFİNE ARAMALARINDA ARTIK ÇED İSTENECEK

Define aramak isteyenlerin müracaat dilekçelerinin ekinde artık Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) belgesinin de yer alması gerekiyor.

Son Haberler

ABD, Brezilya’dan ülkeye girişlerin durdurulduğunu açıkladı

ABD, Covid-19 salgınının Latin Amerika'daki merkez üssü olan Brezilya'dan ülkeye girişlerin durdurulduğunu açıkladı. ABD, koronavirüs (Covid-19) salgınının Latin Amerika'daki merkez üssü olan Brezilya'dan ülkeye girişlerin...

dokuz8 GÜN SONU| 24 Mayıs 2020’nin öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak günün öne çıkan haberlerini sizler için derledik. Kastamonu’nun Tosya ilçesinde KyTeks fabrikasının vardiya sayısını artırmaması ve sosyal mesafe kuralına uymadan işçileri çalıştırması bir...

Bilim Kurulu üyesi uyardı: İkinci dalga yıl sonuna doğru gelebilir

Koronavirüs salgınında ikinci dalganın yıl sonuna doğru gelebileceğini belirten Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, "Virüsler soğuk havayı severler ve ultraviyole ışınlarından da...

Çin Dışişleri Bakanı: Covid-19 nedeniyle dava açılması hukuka aykırı

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, koronavirüs nedeniyle kendilerine dava açılmasının hukuka aykırı olduğunu söyledi. Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, düzenlediği basın toplantısında, Çin'in de diğer...

Çok Okunanlar

E-Devlet’te din değişikliği yapılabilecek

E-Devlet'in yeni başlattığı uygulama ile daha önce İl Nüfus Müdürlükleri'nde yapılabilen din değiştirme, silme ve boş bırakma işlemi online...

“Hakan Fidan, 15 Temmuz’u önceden bildiklerini Meclis’e bildirdi”

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden önceden haberdar olduklarını TBMM'de kurulan komisyona bildirdiğini...

“Ankara, İstanbul ve İzmir’de yeni normale geçişler daha geç olacak”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan yaptığı açıklamada, "Ankara, İstanbul, İzmir'de yeni normale geçişler biraz daha geç...

Arda Turan yine yanlış bayramı kutladı

Futbolcu Arda Turan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı 23 Nisan olarak kutladıktan sonra Ramazan Bayramını da...

Fabrikanın ihmali bir ilçede vaka sayısını artırdı

Kastamonu'nun Tosya ilçesinde KyTeks fabrikasının vardiya sayısını artırmaması ve sosyal mesafe kuralına uymadan işçileri çalıştırması bir süredir vaka görülmeyen...

Gözden Kaçmasın