GÜNDEM

Türkiye’de haftadan kalan – Son yedi günün öne çıkan haberleri – 6 Aralık 2019

30 Kasım – 6 Aralık 2019 arasında Türkiye gündeminde öne çıkan haberleri sizin için derledik.

Derleyen ve Editör: Ramazan Durak
Video editör: Burak Necip Başar

ŞULE ÇET CİNAYETİNDE KARAR: MÜEBBET

Şule Çet’in ölümüne ilişkin davanın altıncı celsesinde karar çıktı. Çağatay Aksu müebbet hapis ve 12 yıl 6 ay hapis cezası aldı.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBETTEN SIYRILDI

Davacı avukatı Umur Yıldırım, “Bizim için buruk bir sevinç. Kararı istinafa taşıyacağız. İndirimin uygulanmaması gerektiğini düşünüyorduk” dedi.

SİGARA SATIŞINDA TEK TİP PAKET

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından yapılan düzenlemeyle ‘Tütün mamullerinde düz ve standart paket’ uygulamasına 5 Aralık’ta geçiliyor.

ASGARİ ÜCRET GÖRÜŞMELERİ BAŞLADI

İşçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2020’deki asgari ücreti belirlemek üzere toplandı.

ENFLASYON YENİDEN ÇİFT HANEDE

TÜİK’in enflasyon verileri açıklandı. Enflasyon Kasım’da %0,38 artarken, yıllık bazda %10,56 oldu. Enflasyon önceki ay %8,55 idi.

DEMİRTAŞ’IN BİLİNCİ KAPANMIŞ

Demirtaş’ın bilinci kapanmış ve hastaneye götürülmemiş! Kardeşi Aygül Demirtaş, ağabeyinin 7 gündür hastaneye sevk edilmediğini söyledi.

OLAYI KAMUOYU DUYDU, HASTANE YOLU AÇILDI

Durumun kamuoyuna yansımasının ardından Demirtaş hastaneye sevk edildi. Savcılık, talep halinde her seferinde doktora gösterildiğini açıkladı.

NATO ZİRVESİ GERÇEKLEŞTİ

NATO Zirvesi Londra’da toplandı. Erdoğan da zirveye YPG ajandasıyla katıldı. Ancak NATO üyelerine “YPG terör örgütü” dedirtemeden döndü.

BALERİN CEREN ÖZDEMİR ÖLDÜRÜLDÜ

Evinin önünde bir saldırganın bıçakladığı 20 yaşındaki balerin Ceren Özdemir, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede hayatını kaybetti.

CEREN’İN KATİL ZANLISI YAKALANDI

Ceren’in katili yakalandı, bu sırada bir polisi de bıçakladı. Katil Özgür Arduç, “Bir bıçak darbesinde öldürebileceğim kişi aradım” dedi.

FİLTRE ERTELEME YASASINA VETO

15 termik santrale filtre takılmasını erteleyen yasayı Erdoğan veto etti. Çevreciler, filtresiz KES’lerin derhal kapatılmasını istiyor.

AKP VE MHP’Lİ VEKİLLERDEN ‘FİLTRE’ TEBRİĞİ

‘Evet’ oyu verdikleri için TBMM’den geçen yasanın Erdoğan tarafından veto edilmesinin ardından AKP ve MHP’li vekiller, Erdoğan’a teşekkür etti.

SINIF TEKRARI YENİDEN GELİYOR

Hazırlanan modele göre, her dersten 50 puan ortalamasını sağlayamayan öğrenci ikmale kalacak. İkmali geçemeyen öğrenci ise sınıfı tekrarlayacak.

THY’DE KISA MESAFEDE İÇKİ YOK

Türk Hava Yolları, kısa ve uzun mesafeli uçuşlarında içki ikramında kısıtlamaya gitti. Rakı, cin ve votka kısa uçuşlardan tamamen kaldırıldı.

YÜZME KISA KULVARDA İLK MADALYA

Milli yüzücü Emre Sakçı, Avrupa Kısa Kulvar Şampiyonası 50 metre kurbağalamada gümüş madalya aldı. Türkiye için bu madalya bir ilk.

ULUDAĞ’DA KAYBOLAN DAĞCILAR

Uludağ’da pazar akşamı zirve tırmanışı yaparken kaybolan amatör dağcılar Mert Alpaslan ve Efe Sarp’ı arama çalışmaları devam ediyor.

FURKAN VAKFI KURUCUSU SALIVERİLDİ

Furkan Vakfı’nın kurucusu Alparslan Kuytul hakkında tahliye kararı verildi. Kuytul, vakfa açılan dava nedeniyle 22 aydır cezaevindeydi.

DOĞU AKDENİZ KRİZİ BÜYÜYOR

Yunanistan, Libya’nın Atina Büyükelçisi’ni, Türkiye ile yapılan Akdeniz yetki alanlarının paylaşımı anlaşmasının detayları için Dışişleri’ne çağırdı.

LİBYA ANLAŞMASI MECLİS’TE KABUL EDİLDİ

TBMM, Akdeniz’de yetki alanlarının sınırlandırılmasına ilişkin muhtırayı kabul etti. Bunun üzerine Yunanistan, Libya Büyükelçisi’ni sınırdışı etti.

Etiketler