Türkiye’nin, Covid-19 salgınından en çok etkilenen ülkelerden ABD’ye tıbbi yardımlarını taşıyan askeri kargo uçağı ABD’ye gitti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatı üzerine koronavirüs (Covid-19) ile mücadeleye destek amacıyla dünya genelinde salgından en fazla etkilenen ülkelerden ABD’ye, cerrahi maske, yüz koruyucu siperlik, N95 maske ve tulum olmak üzere çok sayıda önleyici sağlık malzemesi gönderdi.
Milli Savunma ile Sağlık bakanlıklarınca hazırlanan malzemeler, A 400M tipi dev nakliye uçağı ile gönderildi. Etimesgut Askeri Havaalanı’ndan ABD’ye hareket eden uçaktaki yardım malzemesi kolilerinin üzerinde Cumhurbaşkanlığı forsunun yanı sıra Mevlana’nın, “Ümitsizliğin ardında nice ümitler var. Karanlığın ardında nice güneşler var.” sözlerine Türkçe ve İngilizce yer verildi.

BAŞKA ÜLKELERE DE YARDIM MALZEMELERİ GÖNDERİLMİŞTİ

Türk Silahlı Kuvvetlerine ait A 400M nakliye uçakları daha önce de İtalya, İspanya, Makedonya, Karadağ, Sırbistan, Bosna-Hersek, Kosova, İngiltere ve Somali’ye yardım taşımıştı.

“TÜRKİYE’DE KORUYUCU EKİPMAN EKSİKLİĞİ VAR”

TTB ise yaptığı açıklamalarda sağlık kuruluşlarında çalışan sağlık emekçilerinin koruyucu ekipman eksikliği yaşadığını belirtmişti. Tabip Odaları ve SES şubeleri de yine birçok kentte sağlık çalışanlarının koruyucu ekipmanlara ihtiyaç duyduğunu açıklamıştı.

KESK Covid-19 Raporu


Bunlara rağmen Türkiye’nin Avrupa ve ABD’ye koruyucu ekipman göndermesi tepki ile karşılandı.