31 Mayıs 2020, Pazar

“Koronavirüs test sonuçları gelmeden tedavi bitmiş oluyor”

dokuz8GÜNDEM Özel canlı yayın konuğu Türkiye’nin önde gelen Acil Tıp Uzmanlarından Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu oldu. Karcıoğlu, Sağlık Bakanı’nın bugün açıkladığı yeni normalleşme adımlarını değerlendirdi ve Gökhan Biçici’nin koronavirüs sürecine ilişkin sorularını yanıtladı.

İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin acil servis sorumlusu olarak salgın sürecinde sahada en önde mücadele edenlerden Karcıoğlu; koronavirüs salgını süreciyle ilgili gelişmeleri, normalleşme adımlarını, açıklanan verilerin güvenilir olup olmadığı ve verilere ilişkin farkların kaynaklarını, maske kullanımından plazma tedavisine kadar geniş bir çerçevedeyse doğru bilinen yanlışları ayrıntılarıyla anlattı.

Karcıoğlu’nun açıklamalarında satır başları:

“Türkiye’de bir iyimserlik olduğu kesin. Bugün ilk defa vaka sayısı binin altına düştü. Vakaların binin altına düşmesi bile soru işareti.

Belçika yüzde 16 ile dünyada en fazla ölüm hızına sahip ülke. Belçika, kendisini başarısız gösterme riskine rağmen bunu yapıyor. Rusya ise çok az bir oran veriyor.

“ŞEFFAFLIK OLMASA BÜYÜK PATLAMALAR OLABİLİR”

“Eğer şeffaflık olmasa çok büyük patlamalar olabilir. Ama Googleden ufak bir tarama yapıldığında birçok ilde vakalar olduğunu görebiliyoruz.

“Büyük hastanelerin yüzde 70’ten fazlasında koronavirüs hastaları yatıyordu ama şimdi yüzde 30-40’lara düştü. Günde 40-50 hasta yatırırken şimdi bu sayı 20’lere düştü.

“TÜRKİYE’DE ÖLÜM HIZI YÜZDE 2.5’LARI GEÇMEDİ”

Salgının başında yüzde 2’lerde olan ölüm hızı sonradan yüzde 7’lerde devam etti. Türkiye’de ise yüzde 2.5’ları geçmedi.

Çin’de 15 günde 82 bine çıktı vaka sayısı sonra aylarca o civarda kaldı. Çok fazla yükselmedi bu İran için de geçerli. Belçika’da ise durum tam tersi. Hastada ufak belirtilerde hemen korona deniliyor.

“GERÇEK DURUM AÇIKLANANDAN 2-3 KAT OLABİLİR”

Genelikle 5 yıl içinde ölüm oranlarında bir istikrar var ama 6. yılında bu durumun çok değiştiğini görüyoruz. Kesin bir şey demiyoruz ama burada bir şeyler var diyoruz. Burada kodlar devreye giriyor. Salgınla ilgilenen bilim insanları gerçek durumun 2 veya 3 kat olduğunu belirtiyor.

İstanbul’un bazı semtlerinde ciddi risk var ama buraların neresi olduğunu bilmiyoruz onun için şeffaflık önemli. Açıklamalar daha daha mikrobazlı olursa herkes daha iyi gardını alabilir.

“BİRİNCİ DALGANIN ATEŞİ DÜŞTÜ”

Birinci dalganın ateşi düştü biraz ama temkinli olmakta fayda var. Her gün 900 vakanın açıklandığı bir süreci yaşıyoruz. Kısmen kontrolü bir sürü bağışıklığı sistemine geçiyor diyebiliriz.

Maskeler yüzde yüz iyi değildir ama hiç yoktan da iyidir ve riskleri azaltmıyor. Marketlerde çalışanlar sık sık eldiven değiştirmeli. Pazarlarda da maske takılması iyidir.

“PLAZMA TEDAVİSİ YÜZDE YÜZ OLMASA DA İYİ”

Plazma tedavisinin yüzde yüz iyileştirdiğini söyleyemeyiz ama iyi geldiğine dair bir takım bilgiler var. İlk 7-10 gün içinde verilmesi iyi gelir. Ama plazma arama süreci bu süreyi geçiyor.

Genelikle belirtileri olanlar bize geldiğinde biz test sonucunu almadan tedaviye başlıyoruz. Genelde 5 günlük bir tedavi süreci oluyor ve çoğunlukla test sonucu tedaviden sonra geliyor.

Şuanda sağlık çalışanları için ekipman eksikliği yok. Bir sağlıkçının salgına yakalanıp hasta olması iş kazası veya meslek hastası olması gibi görünüyor.” Genel olarak meslek hastalığına daha yakın.

Son Haberler

ABD’de göstericiler Ohio Eyalet Binası’na girdi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde protestocular Ohio Eyalet Binası'na girdi. George Floyd'un ırkçı bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösteriler...

Siirt kayyumu kütüphane yıktı

Siirt Belediyesi'ne atanan kayyum, Celadet Ali Bedirxan Kütüphanesi’ni herhangi bir gerekçe göstermeden yıktı. Kayyum olarak atandığı gün belediyeye dev bir Türk Bayrağı asan Siirt Belediyesi...

Space X’in ilk insanlı roketi başarılı bir şekilde fırlatıldı

Elon Musk'ın kurucusu olduğu Space X ve NASA'nın ortak ilk insanlı roketi Crew Dragon, başarılı bir şekilde yörüngeye fırlatıldı. Space X ve NASA'nın ortak çalışmasının...

dokuz8 GÜN SONU| 30 Mayıs 2020’nin öne çıkan haberleri

dokuz8HABER olarak 30 Mayıs’ta öne çıkan gelişmeleri sizler için derledik. Demirören Medya’nın aldığı karara göre Hürriyet, Milliyet ve Posta gazeteleri artık basılı olarak çıkmayacağı iddia...

Çok Okunanlar

Youtuber çift evlat edindikleri 4 yaşındaki otizmli çocuğu terk etti

Amerikalı youtuber çift Myka ve James Stauffer, 3 yıl önce Çin'den evlatlık edindikleri 4 yaşındaki otizmli Huxley'yi başka bir...

ABD’de göstericiler Ohio Eyalet Binası’na girdi

ABD'de George Floyd'un bir polis tarafından öldürülmesinin ardından başlayan gösterilerde protestocular Ohio Eyalet Binası'na girdi. George Floyd'un ırkçı bir polis...

Öldürülen kaymakamın abisinden büyük iddia

Mardin'in Derik ilçesine kayyum olarak atandıktan sonra 10 Kasım 2016'da makamında bombalı saldırı ile hayatını kaybeden Muhammed Fatih Safitürk'ün...

İçişleri Bakanlığı seyahat sınırlamasını kaldıran genelgeyi yayınladı

İçişleri Bakanlığı, seyahat kısıtlamasının kaldırılmasıyla ilgili genelge yayımladı. Genelgeye göre, büyükşehir statüsündeki 14 il ve Zonguldak'taki şehir giriş-çıkış kısıtlaması,...

Dilek hemşire koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti

İstanbul'da salgına yakalanan ve bebeği sezaryenle alınan Dilek Akçabelen isimli hemşire hayatını kaybetti. Yoğun bakım ve ameliyathane hemşiresi olarak görev...

Gözden Kaçmasın