26 Mayıs 2020, Salı

Üniversitelinin yardım çağrısı: “Açım, kiramı ödeyemiyorum ve intiharı düşünüyorum”

Pamukkale Üniversitesi’nde son sınıf öğrencisi olan 24 yaşındaki Samet Yiğit, Twitter üzerinden yardım çağrısı yaptı. Son iki yıldır ekonomik zorluklar yaşadığını anlatan Samet, “Çok gece aç yattığımı biliyorum. Günler boyunca hiçbir şey yemeden kaldığım günler oldu. İntihar etmeyi düşünüyorum” dedi.

Türkiye’de ekonomik kriz derinleşirken, krizin toplumsal yansımaları da farklı şekillerde ortaya çıkmaya devam ediyor. Üniversite öğrencisi Samet Yiğit, Twitter’da yaptığı paylaşımla tüm Türkiye’ye yardım çağrısında bulundu. KYK’dan aldığı burs krediye dönen Yiğit, “Çalıştığım için yorgunluktan derslere gidememeye başladım ve not ortalamam düştü sonrada bursum krediye çevrildi” diye konuştu.

“İNTİHAR ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM”

dokuz8HABER olarak Samet Yiğit ile kendisini Twitter’da çağrı yapmaya iten süreçleri ve sonrasında yaşadıklarını konuştuk. Son üç aydır kirasını yatıramadığını ve sokakta kalma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığını bir yandan da kardeşlerine ve ailesine bakmakta olduğunu ifade eden Samet, Ele başka çare geçmiyor, çalışmak zorundayım. Ben her gün intihar etmeyi düşünüyorum. Çünkü çıkış yolu bulamıyorum. Sonra kardeşlerimi düşünüyorum. Sadece sevdiklerimi düşündüğümden onlar daha fazla üzülmesin, acı çekmesinler diye tüm bunlara katlandığımı düşünüyorum” dedi.

GARSONLUK YAPIYOR, OKUYOR VE AİLESİNE BAKIYOR

Samet Yiğit Pamukkale Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyat Bölümü son sınıf öğrencisi. Gaziantep’te doğup büyüyen Samet, 2016 yılında üniversiteyi kazanarak Denizli’ye geldi. Ailesi ise Gaziantep’te yaşıyor. Anne ve babası ayrı olan Samet, kardeşlerinin ihtiyaçlarını garsonluk yaparak karşılıyor; onlara bir yandan para gönderirken bir yandan da üniversite öğrenimini devam ettirmeye çalışıyor.

Babasının 52 yaşında bir inşaat işçisi olduğunu ve kış aylarında çalışamadığını ifade eden Samet, kardeşlerinin okul ihtiyaçlarını, bakımlarını karşıladığını söyleyerek, “Nefes zorluğu yaşayan kardeşimin burnundan ameliyat oldu ve ameliyat giderlerini karşıladım” dedi. İki yıldır çok zor durumda olduğunu belirten Samet şu an garsonluk yaptığını anlattı ve “Kiramı 3 aydır veremiyorum. Evden her an atılmak üzereyim. Aldığım para yetmiyor çünkü kardeşlerime gönderiyorum, anneme gönderiyorum onlarda zor durumdalar. Kendimden çok onları düşünüp onlara göndermeye çalışıyorum” dedi. Kaldığı evin kirasının 600 TL olduğunu söyleyen Samet, “Son iki-üç yıl da aşırı derecede kiralar arttı. 2 artı 1 ev kiraları 1200-1300 lira. Ben 1 artı 0 evde yaşıyorum, her şeyim sadece bir odanın içinde mutfağım, yatağım, masam, sandalyem her şeyim ve buna sadece 600 lira veriyorum. Bunun yanında faturalar var” dedi.

KYK BURSU KREDİYE ÇEVRİLDİ

KYK bursu aldığını ancak bursunun krediye döndüğünü kaydeden Samet, “İlk 2 yıl derslerim çok iyiydi. 3.00 ortalamanın üstüne kadar çıktım. Çünkü o zamanlar ekonomik bir sıkıntım yoktu babam para gönderiyordu. Ancak son 2 yılda yaşadığım ekonomik sıkıntılar nedeniyle ortalamam 1.88’e düştü. Çünkü hem okulu hem de çalışmayı aynı anda götürmekte çok zorlanıyordum. Sınav haftalarım çok stresli geçiyordu. Yorgunluktan derslere gidememeye başladım. Ders çalışamamaya başladım. Odaklanamadım. Bunun yanında psikolojik sıkıntılarım da baş göstermeye başladı” dedi.

“İKİ DEFA İNTİHAR GİRİŞİMİNDE BULUNDUM”

Yaşadığı ekonomik sıkıntılar ve sonrasında gelen psikolojik bunalımlar nedeniyle iki defa intihar girişiminde bulunduğunu belirten Samet yaşadığı sıkıntıları şöyle ifade ediyor: “Yaşadığım bu sıkıntılar beni çok zorladı. Mesela kaç kez evden atıldım kiramı ödeyemediğim için, arkadaşlarımda kalmak zorunda olduğum zamanlar oldu. Bir yandan da okulum kötüye gitti. Bursum kesildi. Ailemin durumu da kötü, kardeşlerimin ihtiyaçları var. Tüm bu sebeplerden dolayı çaresiz kaldığımı hissettim ve intihar girişiminde bulundum.”

Bir kardeşinin annesinin yanında diğer kardeşinin ise babasının yanında olduğunu ifade eden Samet, “18 yaşında olan büyük erkek kardeşim 1 hafta sonra yanıma gelecek ve o da burada çalışmaya başlayacak çünkü böyle uzaktan her şey çok daha zorlaşıyor ve o da çalışarak destek olmaya karar verdi. Beraber kalmamız lazım çünkü böyle olmuyor. Babam kışın çalışamadığı için ona kardeşim ve ailesi ile ısınsınlar diye kömür parası gönderiyordum. Kardeşlerimin okul ihtiyaçlarını karşılıyordum bir yandan da” dedi.

CİMER’E BAŞVURUSU SONUCUNDA 250 TL VERİLDİ

Tüm bunların yanında birçok kuruma da destek almak için başvuru yaptığını ancak geri dönüşün neredeyse hiç olmadığını vurgulayan Samet, “Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na yazdım. CİMER’e yazdım. CİMER’e yazdığım sırada çok kötü bir durumdaydım ve ‘Ben ne yapayım? Bu durumda hırsızlık mı yapayım? Uyuşturucu mu satayım? Yoksa intihar mı edeyim?’ diye mesaj attım. Ardından bu durumum Gaziantep ve Denizli Sosyal Yardımlaşma’ya, Emniyet Müdürlüğü’ne iletilmiş. Bunun üzerine CİMER’e yazdıktan sonra polislerle birlikte İlçe Emniyet Müdürü’de geldi. Sonrasında beni Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na götürdüler.  Orada da yaşadığım tüm sıkıntıları anlattım. Sonrasında evime bakmaya geldiler. Açıkçası çok umutluydum ancak uzun bir süre bekledim ve sonrasında sadece tek seferlik olması şartıyla hesabıma 250 TL yatırıldı. Devletten bana verilen bu yardımı ben geri çekip onlara vermek istedim . Çünkü ben dilenci değilim. Dilenciye veriyorlarmış gibi bunca yaşadığım sıkıntı karşılığında sadece 250 TL verdiler” diye konuştu.

 

YARDIM ÇAĞRISI YAPTI: İKİ KARDEŞİMİ DE BEN OKUTUYORUM, YARDIM TALEP EDİYORUM

Samet tüm bu yaşadığı ekonomik ve psikolojik sıkıntılarından sonra Twitter’da arkadaşının önerisi ile yardım çağrısı yapmaya karar veriyor ve bir hesap açıyor. Ardından açtığı hesaptan, “Öğrenciyim son iki yıldır çok zor günler yaşıyorum. Çalışarak aileme yardım etmeye çalışıyorum ama artık yetecek gücüm kalmadı. Ailem çok zor durumda ve yakacak kömürleri bile yok. Kardeşlerimin mont ve ayakkabıya ihtiyaçları var. Durumu iyi olanlardan yardım talep ediyorum” paylaşımını yapıyor ve ardından ekliyor, “Paü’de öğrenciyim kalan tüm vaktimde garsonluk yapıyorum ,annem babam ayrı, babam inşaat işçisi olduğu için kışın çalışamıyor, iki kardeşimi de ben okutuyorum kazandığım tüm parayı onlara yollamak zorundayım, 3 aydır kiramı ödeyemiyorum onların ihtiyaçlarını karşılamak için.”

“AİLEME MONT, BOT GİBİ GİYİM EŞYALARI GÖNDERİLDİ”

Twitter’da paylaştığı yardım çağrısından sonra bazı insanların kendisine geri dönüş yaptığını bildiren Samet, “Başlangıçta anonim olarak paylaşım yaptım ama bir güvensizlik oldu. İnsanlar güvenmedi. Ben de sonrasında kendi ismimi soyadımı ve fotoğrafımı kullanmaya başladım. Öyle öyle bir şeyler oldu ve son çare olarak buraya yazdım. Ancak yazdığımda şunu fark ettim. Yardıma muhtaç olan çok fazla insan var, sadece ben değilmişim. Twitter sayesinde kardeşlerime ve aileme 4-5 yerden bot, mont ve kazak kargoları gitti. Babamlara da 15 torba kömür gitti” diye konuştu. Sanatçı Haluk Levent’in kurucusu olduğu AHBAP derneği ile de görüştüğünü belirten Samet, “Geçen yıl ilk olarak görüştüğümde bana sadece iş bulabileceklerini ifade ettiler. En son görüşmemde ise 3 aylık kiramı yatıramadığımı ve evden atılma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığımı anlattım. Onlar ise bana ‘Bu konuda sadece Haluk Levent bir şey yapabilir, ona ulaşman lazım, o bize görev verirse biz bir şey yapabiliriz’ dediler. Hala da bir ses çıkmadı. Geri dönüş olmadı” dedi.

 

“GECELERİ AÇ YATTIĞIMI BİLİYORUM”

Özellikle kış mevsiminde çok daha fazla ekonomik zorluklar yaşadığını vurgulayan Samet, “Bazı günler yiyecek ekmek bulamıyordum. Aç kalıyordum. Öyle bir zaman geliyor ki hiç para bulamıyorsun. Kimseden de isteyemiyorsun. Ailenden zaten istemiyorsun onlar da çok kötü durumda bundan dolayı onlara söyleyemiyorsun ‘parasızım’ diye. Çünkü sıkıntıları var bir de sen yük olmak istemiyorsun. Çok gece aç yattığımı biliyorum. Günler boyunca hiçbir şey yemeden kaldığım günler oldu” diye konuştu.

“STAJYER DEDİLER, SADECE 800-900 LİRA VERDİLER”

CİMER’e yapılan başvurunun ardından iş bulduğunu ancak bulduğu işte de kendisine düzenli bir ücret verilmediğini anlatan Samet, “Şu an çalıştığım yeri bana eve gelen İlçe Emniyet Müdürü ayarladı. Kampüsün içinde bir yer. Ancak burada sigortalı çalışan olarak beni işe almadılar ve düzenli bir para almadım. Bana stajyer dediler. Günde 9 saat çalışmama rağmen sadece birkaç günde bir harçlık olarak ’50 tl’ alıyordum ve aynı zamanda da aylık 600 tl olan kiram yatırılıyordu. Ancak benimle aynı saat çalışanlar en azından asgari ücret alabiliyorlardı. Kısacası şu an toplasanız 800-ya da 900 lira falan almışımdır. Sanki benim emeğimin karşılığı bu değil de bana yardım edermişcesine gibi bir tavrı oldu. Oysa ben orada düzenli olarak çalıştım. Bazen 13.00-22.00 arası bazen de 08.00-17.00 arası çalışıyordum. Şu an okul açılacağı için çalışma saatlerim biraz daha düşecek” dedi. Bir pizzacıya başvurduğunu belirten Samet, “Umarım onlardan olumlu bir haber gelir. Oranın şartları daha iyi” diye konuştu.

“ÇIKIŞ YOLU BULAMIYORUM, İNTİHAR ETMEYİ DÜŞÜNÜYORUM”

Üniversite öğrencilerinin genel olarak bir geçim sıkıntısı yaşadığını ifade eden Samet, “Her gün durumu kötüye giden ve üniversitede geçim sıkıntısı yaşayan öğrencilerin sayısının arttığını fark ediyorum” dedi. Samet son olarak üniversitede dördüncü sınıfta olmasına rağmen bize çalışmak zorunda olduğunu anlattı ve sözlerini şöyle sonlandırdı: “Ele başka çare geçmiyor, çalışmak zorundayım. Şu an psikolojik olarak berbat durumdayım. Ben her gün intihar etmeyi düşünüyorum. Çünkü çıkış yolu bulamıyorum. Sonra kardeşlerimi düşünüyorum. Onlar ne hissederdi diye. Kendimi falan düşündüğümden değil, kendi hayatım sona mı erer, gençliğim mi biter gibi bir düşüncem olmuyor. Sadece sevdiklerimi düşündüğümden onlar daha fazla üzülmesin, acı çekmesinler diye bu durumlara katlandığımı düşünüyorum.”

Son Haberler

Toplu ulaşım ve İSPARK, sağlık çalışanlarına 3 ay daha ücretsiz

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, toplu taşıma ve İSPARK'ın koronavirüs salgınında fedakarca mücadele eden sağlık çalışanlarına 3 ay süreyle daha ücretsiz olduğunu duyurdu. İstanbul Büyükşehir Belediye...

Eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle ‘basit yaralama’ suçu bulunan erkek serbest

Bursa'da eşine şiddet uygulayan erkek, Plaka Tanıma Sistemi sayesinde yakalandı. Ancak eşine şiddet uyguladığı gerekçesiyle 'basit yaralama' suçundan kaydı bulunan erkek, ifade verdikten sonra...

Çok sayıda koronavirüs vakası tespit edildi: Poliklinikler kapatıldı

Manisa Valiliği, Saruhanlı Devlet Hastanesi'nde çok sayıda çalışanda yapılan Covid-19 testinin pozitif çıkması sonucu hastanenin poliklinik ve yataklı servislerinin geçici bir süreliğine kapatıldığını açıkladı. Manisa'nın...

Fransa’nın ilk trans belediye başkanı seçildi

Fransa'da ilk defa trans bir kadın belediye başkanlığına seçildi. Fransa'nın kuzeydoğusundaki yerel seçimlerde Tilloy-lez-Marchiennes belediyesinin yeni başkanı trans birey Marie Cau oldu. Seçim kampanyasının merkezine...

Çok Okunanlar

E-Devlet’te din değişikliği yapılabilecek

E-Devlet'in yeni başlattığı uygulama ile daha önce İl Nüfus Müdürlükleri'nde yapılabilen din değiştirme, silme ve boş bırakma işlemi online...

“Hakan Fidan, 15 Temmuz’u önceden bildiklerini Meclis’e bildirdi”

CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın 15 Temmuz Darbe Girişimi'nden önceden haberdar olduklarını TBMM'de kurulan komisyona bildirdiğini...

“Ankara, İstanbul ve İzmir’de yeni normale geçişler daha geç olacak”

Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Seçil Özkan yaptığı açıklamada, "Ankara, İstanbul, İzmir'de yeni normale geçişler biraz daha geç...

Meteoroloji’den yağış ve şiddetli rüzgar uyarısı

Meteoroloji, Türkiye'nin birçok bölgesinde sağanak yağışın olacağını ve Doğu Anadolu Bölgesinde ise şiddetli rüzgarın olacağı uyarısında bulundu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü...

Arda Turan yine yanlış bayramı kutladı

Futbolcu Arda Turan, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı'nı 23 Nisan olarak kutladıktan sonra Ramazan Bayramını da...

Gözden Kaçmasın