İYİ Parti Uşak Merkez ilçe başkanı Hakan Savaş, daha önce 10 ayda biten projenin AKP döneminde 20 günde bitirildiğini ve bunun mümkün olmadığını belirterek suç duyurusunda bulunacaklarını belirtti. Belediyenin Utaş’a araç devredip geri kiraladığını belirten Savaş, 5 senede araç kiralama bedeli 87 milyon TL bunu biz söylemiyoruz müfettiş raporlarında mevcut. Bu araçların satın alma bedeli toplamda 25 milyon TL etmiyor” dedi.

Uşak’ta önceki dönem AKP’li belediye başkanı Nurullah Cahan, seçimi kazanan diğer AKP’li başkan Mehmet Çakın’a belediyeyi borçla devrettikten sonra, belediye meclisinde AKP’li üyelerin çoğunluk oylarıyla suya yüzde 50 zam yapılması yolsuzlukları gündeme getirdi. En son belediye başkanının makam aracına hacizden sonra Nurullah Cahan dönemine ait yolsuzluklar bir bir ortaya çıktı. Yolsuzluklar ile ilgili dün açıklama yapan Uşak İYİ Parti, belediye hakkında suç duyurusunda bulunacağını duyurdu.

DAHA ÖNCE 10 AYDA BİTEN PROJE AKP DÖNEMİNDE 20 GÜNDE BİTİRİLMİŞ

İYİ Parti il binasında gerçekleşen basın açıklamasında, Uşak Belediyesi’nin “beton, parke ve doğal taş ile yol ve yaya kaldırımı yapılması” ihalesi yaptığını ve ihalenin yandaşları olan Fettahoğlu şirketine verildiği konusuna değinen Merkez ilçe başkanı Hakan Savaş yolsuzlukları şöyle anlattı:
“İhale miktarı o gün için 8.5 milyon TL. Bu rakamla yaklaşık 300 bin metrekare parke taşı döşenebiliyor. İhale tarihi ile teslimat tarihi arasındaki süre 30 gün. Belediye bu işin 1 ayda bitmesini istiyor ve aradaki ihale evrak ve yazışmalar gibi işleri çıkarsanız 20 gün gibi bir süre kalıyor. Bu demek oluyor ki ihalenin verildiği Fettahoğlu şirketi, 20 günde 300 bin metrekare parke-kaldırım taşı döşedi. İş bittikten sonra da 8.5 milyon TL fatura edildi. Şimdi biz soruyoruz, 3 haftada 300 bin metrekare taşı nereye döşediniz? İhale tarihi ile teslimat tarihi 30 gün olduğuna göre böylesine büyük bir işi kaç personel ile kaç kişilik bir orduyla tamamladınız? Bu sigorta kayıtlarında mevcuttur ortaya çıkarılabilir.
Biz araştırma yaptık. Afyon, Kütahya ve Uşak’ta ki bütün parke üretici firmaları bir araya gelse dahi 20 günde bu işin bitmesi mümkün değil. Aynı metrekare seviyesinde çalışılan diğer projelere baktık. Eski Uşak belediye başkanlarından Ali Erdoğan aynı işi gece gündüz çalışarak 10 ayda ancak bitirebildi. Bu konu hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulunacağız.”

Belediye araçlarının Fettahoğlu şantiyesindeki görüntüleri

“BELEDİYE UTAŞ’A ARAÇ DEVREDİP KİRALADI”

Savaş, son olarak önceki dönem AKP’li  belediyenin paravan şirketi olan Utaş’tan kiraladığı araçlar hakkında, “Uşak Belediyesi’nin 5 yılda yapmış olduğu araç ihaleleri var. Belediyeye ait olan iş makineleri, kamyon ve binek araçları, ‘28122015842’ belediye meclisi kararınca Utaş’a devredildi. Banka kredileriyle belediye yeni araçlar aldı ve belediye önünde sergilemişti. Bu araçları da Utaş’a verdiler toplam araç sayısı ise 298. Daha sonra bu araçların tamamını Uşak Belediyesi, Utaş’tan geri kiraladı. 5 senede araç kiralama bedeli 87 milyon TL bunu biz söylemiyoruz müfettiş raporlarında mevcut. Bu araçların satın alma bedeli toplamda 25 milyon TL etmiyor. Üstelik bu araçları kendi yandaşlarının özel işlerinde kullandılar. Belediye bu olaylardan çok zarar etti. Bugünün parası ile Utaş belediyeden 500 trilyon ihale aldı. Bu ihalelerin yüzde 15’i akaryakıt ve iş makinesi bedelidir yani 75 milyon TL ve 150 milyon TL’de iş makinesi kiralama bedeli ödendi. Tarikatlar ile cemaatler ile partilileri Uşak halkının gırtlağına yapışıp belediyenin içini boşalttılar. Belediyeden bir açıklama yapmasını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.