Yerel seçim ittifakının hem AKP -MHP hem de CHP ve İYİ Parti cephesinde genel hatları ortaya çıkmaya başladı. İttifakta adı geçmeyen HDP’de kulislerde  iki büyük şehir için iki aday konuşulmaya başlandı.

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]3[/mks_dropcap]1 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için bir yandan İYİ Parti ile ittifak görüşmelerini, bir yandan da Saadet Partisi ile de “dirsek teması”nı sürdüren CHP, belediye başkan adaylarını belirlemeye de devam ediyor. AKP ile MHP’nin yerel seçim ittifak formülünün ise ‘büyükşehir ittifakı yapılan iller’ ile ‘ilçe ittifakı yapılan iller’ olarak iki ayrı ayağı var. Şu an ittifaklarda adı geçmeyen HDP’de İstanbul ve İzmir için kulislere iki aday ismi düştü.
ANKARA’DA EN GÜÇLÜ ADAY MANSUR YAVAŞ
CHP ile İYİ Parti arasında yürütülen yerel seçimlere yönelik işbirliği görüşmelerinde sona yaklaşılıyor. Kemal Kılıçdaroğlu ile Meral Akşener’in önümüzdeki hafta bir araya gelmesi bekleniyor. CHP’de Ankara, İstanbul adaylarının İYİ Parti ile yürütülen görüşmelere göre şekillenmesi bekleniyor. Ankara’da sürecin başından bu yana en güçlü aday Mansur Yavaş. Yavaş dün CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan randevu talep ettiğini ancak henüz resmi bir geri dönüş yapılmadığını açıklamıştı. Kılıçdaroğlu’nun, önümüzdeki hafta İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile yapacağı görüşme sonrası Mansur Yavaş’a randevu vermesi bekleniyor.
KILIÇDAROĞLU – AKŞENER GÖRÜŞMESİNDE NETLEŞECEK
CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan ile İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’ın yürüttüğü teknik müzakereler Ankara ve Antalya illerinde tıkandığı iddia ediliyor. Kılıçdaroğlu – Akşener görüşmesi ile işbirliği süreci de tamamlanacak. Antalya, Adana, Manisa, Bursa gibi kritik illerde hangi partinin adayının destekleneceği de netleşecek. Balıkesir ve Mersin’de ayrı aday gösteren CHP ile İYİ Parti’nin, özellikle Antalya konusunda da fikir ayrılığı yaşadığı, ancak bunun liderlerin yapacağı görüşmede aşılmasının beklendiği kaydedildi. Kaynaklar, Antalya ve Adana’da CHP, Manisa ve Bursa’da ise İYİ Parti adayının desteklenmesinin muhtemel olduğunu vurguluyor.
İSTANBUL VE İZMİR İÇİN BEKLEYİŞ
Kulislere yansıyan bilgilere göre CHP İstanbul’da Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nu aday göstermek istese de, AKP’nin TBMM Başkanı Binali Yıldırım’ı aday göstermesi üzerine adayı açıklama konusunda aceleci olmak istemiyor. Parti yönetiminin İYİ Parti ile yürütülen ittifak görüşmeleri ve HDP’nin aday çıkarıp çıkarmayacağını da dikkate alarak, gerek büyükşehir, gerekse ilçe belediyelerini belirlemeyi 2019 başına bırakabileceği belirtiliyor. İzmir adaylığı için ise kulislere düşen isimler Genel Başkan Yardımcısı Tuncay Özkan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Narlıdere Belediye Başkanı Abdül Batur ve Selin Sayek Böke.
AKP, 6 İL VE 60 İLÇEDE MHP’Yİ DESTEKLEYECEK
AKP, MHP’ye 6 il ile 2014’te sahip olduğu 60’tan fazla ilçede destek vermeyi planlıyor. Hürriyet’in haberine göre 30 büyükşehir içinde, MHP’nin aday çıkarmayarak AKP’yi destekleyeceği iller Ankara, İstanbul, İzmir, Erzurum ve Denizli. AKP’nin MHP’yi destekleyeceği iller ise Adana, Mersin, Manisa, Aydın, Muğla ve büyükşehir olmayan ancak Devlet Bahçeli’nin memleketi olması sebebiyle MHP için önem arz eden Osmaniye.
MHP’nin 2014’te yerel seçiminde aldığı ilçelerde AKP, MHP’yi destekleyecek ve aday çıkarmayacak. Buna karşılık MHP de ilin diğer ilçelerinde aday çıkarmayacak. Formül, büyükşehir adayı AKP’ye bırakılan iller için de aynı şekilde uygulanacak. AKP, bu illerde, Ankara’da 2 veya 3, İstanbul’da 2 veya 3, Adana’da 8, Aydın’da 3, Manisa’da 6, Mersin’de 7, Osmaniye’de 9, İzmir ve Denizli’de de birer ilçeyi MHP’ye bırakacak.
İSTANBUL’UN İLÇELERİ HESAPLAMANIN DIŞINDA
AKP’nin İstanbul’da vereceği ilçeler 2014 hesaplamasının dışında. Çünkü MHP’nin İstanbul’da 2014’te aldığı ilçe bulunmuyor. 30 büyükşehir arasında olan diğer illerde ise sadece ‘ilçe ittifakı’ yapılacak. İki partinin ayrı ayrı büyükşehir adayı çıkardığı bu illerdeki ilçe ittifakında, 2014 yerel seçim sonuçlarına bakılacak. İki partinin aldığı ilçeler paylaşılacak. Diğer parti, o ilçede aday çıkarmayacak. Bu büyükşehirlerden 2014 yerel seçim sonuçlarına göre, Afyonkarahisar’da 12, Antalya, Balıkesir, Denizli, Gaziantep, Hatay, Kayseri ve Konya’da birer ilçe MHP’ye bırakılacak. MHP de diğer ilçelerde aday çıkarmayacak ve AKP’nin adayını destekleyecek. Muhalefetin elinde olan ilçelerde ise ittifak partilerinden en çok oyu alan partinin adayı desteklenecek. Muhalefetin sahip olduğu ilçelerin paylaştırılması durumunda bu sayı artabilecek.
DİĞER İLLER VE BELEDİYE MECLİSLERİ
İttifak görüşmelerinde zaman zaman tartışılan belediye meclis üyeliklerinde iş birliğine gidilmesi formülünden ise vazgeçildi. Her parti, kendi meclis üyeleri ile seçime girecek. AKP ve MHP’nin kendi listesi ile seçime girmesiyle Türkiye genelindeki oy oranlarının belirlenmesi amaçlanıyor. Bazı yerlerde, belediye başkanının bir partiden, belediye meclisinin çoğunluğunun diğer ittifak partisinden olması gibi sonuçlar da çıkabilecek. Geri kalan ve büyükşehir olmayan 51 ilde ise ittifak yapılmayacak.
HDP’DE İSTANBUL VE İZMİR İÇİN 2 İSİM KULİSLERE YANSIDI
Artı Gerçek’ten Derya Okatan’ın haberine göre, HDP’nin büyükşehirlerde aday çıkarıp çıkarmayacağı merak konusuyken İstanbul ve İzmir’de öne çıkan isimler kulislere yansıdı. Eski HDP İstanbul Milletvekili Celal Doğan’ın, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adaylığı için düşünüldüğü öne sürüldü. Kulislerde İzmir için öne çıkan isim ise, Eski Ağrı Belediye Başkanı Sırrı Sakık oldu.
KARAMOLLAOĞLU: İTTİFAK YAPMAYACAĞIZ
Geçtiğimiz günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile bir araya gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, “Biz mahalli idare seçimlerinde ittifak yapmıyoruz, yapmadık, yapmayacağız. Bunu çok net ve açık olarak söylüyorum. Her yerde seçime gireceğiz” demişti.