Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen yerli koronavirüs aşısında Faz-1 çalışmaları tamamlandı.

Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesi’nde geliştirilen yerli koronavirüs aşısında Faz-1 çalışmaları bugün itibarıyla tamamlandı. ERÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Çalış, “Ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2’ye geçmeyi planlamaktayız” dedi.

KASIM AYI BAŞINDA 44 GÖNÜLLÜYE YAPILDI

ERÜ Aşı Araştırma ve Geliştirme Merkezi (ERAGEM) ile İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından başlatılan Covid-19 aşı çalışmaları devam ediyor. Yerli aşı adayları arasında yaygın uygulanmaya en yakın olan ve insan deneyleri sürdürülen aşının Faz-1 kapsamındaki ilk doz uygulaması Kasım ayı başında 44 gönüllüye yapıldı.

FAZ-1’DE İKİNCİ DOZ BUGÜN UYGULANDI

Önemli bir yan etkiye rastlanmayan ilk doz uygulamasından sonra ikinci doz uygulaması da 26 Kasım’da başlandı. Faz-1’in ikinci dozu da 44 gönüllüye uygulandı. İkinci dozun uygulanmasıyla bugün itibarıyla Faz-1 çalışmaları tamamlandı.

“CİDDİ BİR YAN ETKİ GÖRÜLMEDİ”

ERÜ Rektörü Mustafa Çalış, “Covid-19’a karşı üniversitemiz tarafından geliştirilen ve Sağlık Bakanlığı tarafından desteklenen yerli aşımızın Faz-1 ikinci dozlaması bugün tamamlandı ve ciddi hiçbir yan etki görülmedi. Her şey yolunda giderse inşallah bu ay sonuna kadar Faz-2’ye geçmeyi planlamaktayız” dedi. Öte yandan Faz-2 kapsamında 200 gönüllünün aşılanmasının planlandığı belirtildi.