Tüm bunları neden karaladım? Bir Yenilenebilir Enerji Kooperatifinin üyesiyim. Kendi ortaklarımızla birlikte küçük bir yatırım ile bir güneş enerjisi santrali kurduk. Kendi evlerimizde ihtiyacımız olan elektriği üretiyoruz. Fazlasını da başka tüketiciler kullanabilsin diyerek, ulusal şebekeye satıyoruz. Üretici olduktan sonra, kooperatif ortaklarımızda bir tutum değişikliğine tanık olduk. Evlerinde daha tasarruflu davranarak, başkalarının da kullanabileceği temiz enerjiyi şebekeye satmaya başladılar. Bu tutum değişikliği, onlara para kazandırdığı gibi, daha ekolojik yaşamalarını ve dayanışmanın da artmasını sağladı.

Bir işletmeniz var diye düşünelim. Bu yaşadığınız ilde bir tekstil fabrikası veya benzeri çok da büyük olmayan bir işletme olsun. Yanınızda 50 kişi çalıştırıyorsunuz. İstihdam yarattığınız için gurur duyuyorsunuz. Kesinlikle haklısınız. Ama üretim için, tüm o makinelerin çalışabilmesi için enerjiye ihtiyacınız var. O da sorun değil. Şebekeye bağlanıyorsunuz, ihtiyaç duyduğunuz elektrik ve doğal gaz hemen bağlanıyor. Yani o maliyet kalemi için ek yatırım yapmanıza gerek yok. Gibi görünüyor. Peki diyelim ki, o tekstil fabrikanızın çatısı büyük ve siz o çatıya güneş enerjisi panelleri yerleştireceksiniz. Bu panellerle hem elektrik üreteceksiniz, hem de su ısıtacaksınız. Yani sizin ihtiyaç duyduğunuz enerjiyi kendiniz üretebileceksiniz. Peki, bunun için ne yapmanız gerek? Sektörünüzde bu tip maliyetler nasıl hesaplanıyor? Yatırım yapmak istediniz veya karar verdiniz diyelim, nereden başlayacaksınız? Size bu konuda kim destek verecek? Bunun birde sera gazı maliyetleri var tabii. Onun da hesaplanması gerekiyor. Karbon vergisi ve diğer maliyetler de çıkacak. Tamam da size ne kadarlık ve nasıl bir yatırım yapmanız gerektiğini kim söyleyecek veya nereden tamamen bağımsız bilgi alabileceksiniz?
İşte tam burada, Avrupa Komisyonu tarafından desteklenen, CAN Europe, SEE Change Net ve TEPAV tarafından yürütülen 2050 Türkiye İklim Hesaplayıcısı ve daha önce yürütülmüş olan Avrupa İklim Hesaplayıcısı (The European Climate Calculator) projeleri, hem de sektörel bazda ekonomik faaliyetlerde yenilenebilir enerjiye yapılacak yatırımları ve size getirisini hesaplıyor. Çünkü yapacağınız yatırımın ne kadar olacağına siz karar vereceksiniz. Peki bu ne kadar olacağına karar vereceğiniz yatırım, sizin maliyetlerinizi ne oranda değiştirecek? Sadece ilk yatırımdaki miktara bakılmadan, birinci yıl, ikinci yıl hesaplarınızı da bu hesaplayıcı aracılığı ile yapabileceksiniz. (ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz)
Peki, tüm bu masrafları yapmanız gerekir mi gerçekten? Böyle bir soru ile karşılaştığınızı, özellikle de ihracat yapıyorsanız, tahmin ediyorum. Çünkü son yıllarda, sosyal sorumluluk gereği, birçok firma üretim aşamasında daha detaylı düşünmeye başladı. Çocuk işçiliğinden tutun, iklim değişikliği ile uyum alanındaki veriler, sizin de üretim yapacağınız veya satış yapacağınız firmaları derinden etkiliyor. Sadece çok basit bir örnek vermek istiyorum, hepimizin yakinen bildiği mobilya devi İKEA firması, kendisi için üretim yapan mobilya üreticilerine, tesislerinde üretim aşamasında yenilenebilir enerji kullanımını zorunlu kıldı. Bunu, kendi ürünlerinin çevre duyarlı olduğunu göstermek için yapıyor. Ama üreticileri de aynı şekilde yenilenebilir enerji kullanımına ve hatta sera gazı salımlarından azaltma sağlamak için enerji verimliliğine teşvik ediyor. Sizin de sektörünüzde bunu talep edenler olabileceği gibi, siz de “ben iklim değişikliğine karşı duyarlı davranıyorum ve yenilenebilir enerji kaynakları ile üretim yapıyorum” deme şansını yakalıyor olacaksınız.
Tüm bunları neden karaladım? Bir Yenilenebilir Enerji Kooperatifinin üyesiyim. Kendi ortaklarımızla birlikte küçük bir yatırım ile bir güneş enerjisi santrali kurduk. Kendi evlerimizde ihtiyacımız olan elektriği üretiyoruz. Fazlasını da başka tüketiciler kullanabilsin diyerek, ulusal şebekeye satıyoruz. Üretici olduktan sonra, kooperatif ortaklarımızda bir tutum değişikliğine tanık olduk. Evlerinde daha tasarruflu davranarak, başkalarının da kullanabileceği temiz enerjiyi şebekeye satmaya başladılar. Bu tutum değişikliği, onlara para kazandırdığı gibi, daha ekolojik yaşamalarını ve dayanışmanın da artmasını sağladı. Bunu küçük bir evin sahibi yapabiliyorsa, 50 kişiye istihdam sağlayan ve örnek olan bir tekstil firmasına sahip biri çok daha rahat yapar diye düşünüyorum. İşte bunun için karaladım.