“Moda Sahnesi’nin bu sezonki yeni oyunu “Ver Parayı” paranın sızdığı hayatlarımızı anlatıyor. Zengini, yoksulu, öğrencisi, beyaz yakalısı, yaşlısı genci toplumun tüm katmanlarının parayla sınavında nasıl sınıfta kalışını gözler önüne seriyor.”

Ekonomik krizi cümle içinde kullanmadığımız bir zaman yok gibi. Ya ekonomik krizdeyiz farkında değiliz diyoruz, ya kriz kapıda… Ya teğet geçti diyoruz ya da karnımızdan bıçakladı.
Ekonomik kriz sınıfsal çelişkilerin de en çok açığa çıktığı dönemler. Kimisi küçülmeye gidiyorum diyerek bazı şirketlerinden tasarruf eder, kimisi yediği ekmekten.
Adını ekonomik kriz koysak da koymasak da aslında tüm dünyada çağdaş insanın krizi baki: Aşk mı para mı?
Para ve ekonomi insanlık tarihi boyunca belirleyici oldu ama herhalde günlük hayata hiç bu kadar nüfuz etmemişti. Modern kapitalizm, zaman içinde tecrübe edindikçe hissettirmeden baba ile oğulun, karı ile kocanın arasına hatta aşk sözcüklerine kadar hayatın her alanına hiç çekinmeden girdi.
Moda Sahnesi’nin bu sezonki yeni oyunu “Ver Parayı” işte paranın sızdığı hayatlarımızı anlatıyor. Zengini, yoksulu, öğrencisi, beyaz yakalısı, yaşlısı genci toplumun tüm katmanlarının parayla sınavında nasıl sınıfta kalışını gözler önüne seriyor.
Aşk, sevgi, vefa, dostluk, aile ilişkileri, evlilikler… Çalışma hayatı, göçmen sorunu, iş hayatı…  Oyun, paranın hallerini, karşısında nasıl şekil aldığımızı, tüketim çılgınlığımızı, parayla saadet olur mu diye mutsuzluğa nasıl dört nala koşturduğumuzu mizahi bir dille anlatıyor.
Son dönemin genç yazarları içinde dikkat çeken Andreas SauterBernhard Studlar’ın yazdığı oyun, iç içe geçmiş birçok hikayeyi paralel olarak anlatıyor.
Kemal Aydoğan ve Çağlar Yalçınkaya’nın rejisiyle, oyun son dönemde gördüğüm en dinamik performanslardan biri olmuş diyebilirim. Aynı anda birden fazla hikayeyi hiç sıkmadan ve tempoyu düşürmeden anlatmayı başarıyor.

YazanAndreas SauterBernhard Studlar
YönetenKemal AydoğanÇağlar Yalçınkaya
ÇevirenGülen İpek AbalıAyşe Gülsüm Özel
Sahne TasarımıBengi Günay
Işık Tasarımıİrfan Varlı
Ses Tasarımı ve MüzikMustafa Avcı
Afiş ve Görsel TasarımCansu KöksalBurak Günay
Yönetmen YardımcısıDeniz Elmas
OynayanlarSüreyya GüzelÖner AteşMehmet SolmazCihat SüvarioğluAli BüyükkartalZeynep GüngörenlerElif Gizem Aykul