24. İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım Cumartesi akşamı Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleşen Açılış Gösterisi “Diagonale Ascendante” ile başladı.

24. İstanbul Tiyatro Festivali, 14 Kasım Cumartesi akşamı Yapı Kredi bomontiada’da gerçekleşen Açılış Gösterisi “Diagonale Ascendante ile başladı. Fransız Retouramont topluluğu tarafından hayata geçirilen gösteri ücretsiz olarak sahnelendi. Festival, 1 Aralık’a kadar hem sahnelerde hem de çevrimiçi platformda devam edecek.

ÜCRETSİZ OLARAK İZLEYİCİLERLE BULUŞTU

Fransız topluluk Retouramont tarafından Fabrice Guillot koreografisiyle hayata geçirilen projede dansçılar Nathalie Tedesco ve Fanny Gombert’in ikili performansı, ücretsiz olarak izleyicilerle buluştu. Gösteri Pazar saat 15.00 ve 20.00’de Yapı Kredi bomontiada’da tekrar izlenebilecek. 1 Aralık’a kadar hem sahnelerde hem de çevrimiçi platformda sürecek 24. İstanbul Tiyatro Festivali’nin Açılış Töreni ise pandemi sebebiyle çevrimiçi ortamda gerçekleşti. 14 Kasım Cumartesi akşamı saat 19.30’da festivalin web sitesi ve sosyal medya hesaplarında yayımlanan ve İKSV Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı’nın açış konuşmasıyla başlayan tören, Koç Holding Enerji Grubu Başkanı Yağız Eyüboğlu ve İstanbul Tiyatro Festivali Direktörü Leman Yılmaz’ın konuşmaları ile devam etti.

ONUR ÖDÜLLERİ SAHİPLERİ KONUŞTU

Ardından festivalin bu yılki Onur Ödülleri’nin sahipleri; Belçikalı yönetmen Ivo van Hove, dansçı, koreograf Geyvan McMillen ve yönetmen Işıl Kasapoğlu’nun mesajlarıyla sona erdi. Açılış Töreni’nin ve Açılış Gösterisi’nin çevrimiçi kaydı 21-28 Kasım tarihleri arasında İKSV Youtube kanalında ücretsiz olarak izlenebilecek.

AÇILIŞ GÖSTERİSİ YOUTUBE’DA

Açılış Töreni’nin ve Institut Français’nin değerli işbirliğiyle gerçekleşen Açılış Gösterisi’nin çevrimiçi kaydı 21-28 Kasım tarihleri arasında İKSV YouTube kanalında ücretsiz olarak izlenebilecek.
Bu yıl programında hem fiziki hem de çevrimiçi performanslara yer veren festivalin fiziki performansları COVID-19 önlemleri altında DasDas, Fişekhane, Moda Sahnesi, Zorlu PSM, Harbiye Muhsin Ertuğrul Sahnesi, Yapı Kredi bomontiada, Caddebostan Kültür Merkezi, Surp Vortvots Vorodman Kilisesi gibi mekânlarda gerçekleşecek. Tüm Türkiye’den ve dünyadan erişilebilecek çevrimiçi performanslar ise online.iksv.org adresinde izlenebilecek. İzleyiciler bilet satın aldıkları çevrimiçi gösterimleri, izlemeye başladıktan sonra 72 saat boyunca görüntüleyebilecek. Festivalin detaylı programını https://tiyatro.iksv.org/tr/program adresinde incelemek mümkün.