Bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali’nin ulusal yarışma ve gösterim seçkisi açıklandı.

Pandemi nedeniyle bu yıl dijital ortamda ve İzmir’in kamuya açık alanlarında gerçekleştirilmesi planlanan festival 1-7 Mart tarihleri arasında düzenlenecek. 80 filmin başvurduğu festivalde yarışacak ve gösterilecek olan yapımları, belgesel yönetmeni Berna Gençalp, yönetmen ve senarist Dilek Çolak ve sinema yazarı Duygu Kocabaylıoğlu Arazlı’dan oluşan ön jüri değerlendirdi. Dördü yarışma seçkisi olmak üzere sekiz ayrı kategoride 45 film festival gösterim için seçildi. Ön elemeyi geçen 45 filmin 12’si Türkiye ve dünyadaki ilkgösterimi 4. Kadın Yönetmenler Festivali’nde yapacak, 31 film de ilk kez İzmirli izleyiciyle buluşacak.

BELGESEL VE KURMACA UZUN METRAJLAR ORTAK YARIŞMADA DEĞERLENDİRİLECEK

Festivalde bu yıl ilk kez uzun metraj kategorisinde yarışma düzenlendi. Eleme süreci sonrası belgesel ve kurmaca uzun metrajların ortak yarışmada değerlendirilmesine karar verildi. Rûken Tekeş imzalı belgesel “Aether”, Kıvılcım Akay’ın çarpıcı bir kadın hikâyesini anlattığı Amina, Leyla Yılmaz’ın aile içi iletişimsizliği genç bir karakter ile ele aldığı “Bilmemek”, Elif Akarsu Polat, Çiğdem Bozali imzalı dönem filmi izleri taşıyan “Kader Postası” ve Ovacık ilçesinin Komünist Başkanı olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu’nun hikâyesini beyazperdeye taşıyan Ayşegül Selenga Taşkent imzalı “Ovacık”, Altın Makara Ulusal Uzun Metraj Yarışması’nda finale kalan yapımlar oldu.