Adana Tabip Odası işbirliği ile Dioskorides Felsefe Okulu 23 Kasım Cumartesi günü derslerine başlıyor. Dioskorides Felsefe Okulunun dersleri Adana Tabip Odasında yapılacak. Okul sadece hekimlere değil, herkese açık olacak.

Doç. Dr. Ali İhsan Ökten dokuz8HABER’e konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Ökten; “Tarsus’ta yaklaşık 10 yıldır devam eden şu an Türkiye’nin bir çok yerinde felsefe okulları açan Aratos Felsefe Okulu ve Adana Tabip Odası işbirliği ile Dioskorides Felsefe Okulu 23 Kasım Cumartesi günü derslerine başlıyor. Toplam 6 ders yapılacak olan okulda ilk ders Doç. Dr. Serdar
Girginer tarafından ‘Tatarlı Höyük Kazıları’ konusu anlatılacak. Dioskorides Felsefe Okulunun dersleri Adana Tabip Odasında yapılacak. Okul sadece hekimlere değil, herkese açık olacak. Okulun program yürütücülüğünü Aratos Felsefe Okullarının kurucusu yazar Uğur  Pişmanlık ve Doç. Dr. Ali İhsan Ökten yapacak.

DÜNYA TIP TARİHİNDE EN ÖNEMLİ HEKİMLERDEN

Dr. Ökten Felsefe okuluna Dioskorides ismini verme gerekçesi olarak Anavarza’da doğmuş  Dioskorides’in  sadece Adana Tıp Tarihinin değil, Dünya Tıp Tarihi açısından da çok önemli bir isim olduğu, dünyanın bilinen en eski tıp ve eczacılık kitabı olan ‘De Materia Medica’ yani ‘Tıbbi Materyaller’i yazmış olması nedeniyle Hipokrat, Galen ve İbn-i Sina ile birlikte dünya tıp tarihinde yer almış en önemli hekimlerden birisi olması nedeniyle verildiğini belirtti.  Ökten, “Dioskorides’in yazdığı ‘De Materia Medica’ isimli kitabı daha sonradan bir çok dile çevrilerek dünyadaki bir çok tıp okulunda okutulmuştur” dedi.

OKULUN DERSLERİ

Ökten ayrıca şu bilgilendirmeyi yaptı; “Okulun diğer dersleri ise şöyle; 21 Aralık 2019 Cumartesi günü Doç. Dr. Sedat Gündoğdu Konfordan Çevre Suçuna ‘Plastiğin Bir Kirletici OIarak Öyküsü’, 25 Ocak 2020 Cumartesi günü Prof. Dr. Hatice Sofu tarafından ‘Dil Felsefesi’, 8 Şubat 2020 Cumartesi günü ‘Toplumsal Fay Hatlarının Anatomisi’ 14 Mart 2020 Cumartesi günü Doç. Dr. Ali İhsan Ökten tarafından ‘Tıp ve Felsefe’ ve 11 Nisan 2020 Cumartesi günü Prof. Dr. Suat Karaaslan tarafından Tarihsel Belleğin Günümüze Taşınması ‘Yere Özgü Heykeller’ konuları anlatılacaktır” dedi.