Birçok müzik tarzını harmanlamasıyla bir fark yaratan Kürt müzisyen Kajin Dara, Doğu ve Batı müziklerini kırıp, sentezleyen bir profili çiziyor.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde dünyaya gelen Kajin Dara, usta Kürt müzisyen Aram Tigran’ın ismini taşıyan Diyarbakır’daki konservatuarda eğitim alarak, birçok müzik alanında başarı sağlamayı başardı. Diyarbakır’daki eğitimini tamamlayan Dara, İstanbul’a yerleşerek santur dersleri vermeye başladı. Biz de Kürt müzisyen Kajin Dara’yla müzik kariyerini, tarzını ve salgının etkileri üzerine konuştuk.
Ne tarz müzikler yapıyorsunuz? Nasıl yorumluyorsunuz yaptığınız işi?
Hem folklorik hem de batı müziği harmanlanmış bir müzik yapmak istiyorum. Santur ile daha farklı neler deneyebilirim aslına bakarsanız yeni yollar aramaktayım. Farklı enstrümanlar ile çalışıyorum. Percussion, çello, klarnet gibi… Çoğunlukla enstrümantal bir müzik yapmak istiyorum. O alanda kendimi daha iyi ifade ettiğimi düşünüyorum.
Güçlü bulduğunuz müzisyenler var mı? Bunlar kimlerdir?
Kendi çaldığım enstrümanımı baz alarak söyleyebilirim.  Evet, büyük üstatlar var  Parviz Mehskatian, Faramarz Payvar, Ardavan Kamkar, Siamak Aghaei çok iyi santur icra etmektedirler.

Müzisyen Kajin Dara
Müzisyen Kajin Dara

DİĞER ALANLARIN ETKİSİ

Resim, heykel, teknoloji gibi alanların müziğe katkısının olduğunu söyleyebilir miyiz?
Evet, bence her sanat dalının birbirine çok büyük katkıları vardır. Birbirini tamamlar. Şimdilerde teknoloji en önemli rolü üstleniyor;  kayıt, paylaşım vesaire…
Salgın dönemi işlerinizi nasıl etkiledi?
Aslında pandemiden önce şehir dışından ders vermem için arayanlar vardı. Fırsat buldukça online ders veriyordum. Bazen yoğunluktan dolayı yetişemiyordum. Hem birebir dersler hem de programlardan dolayı zaman bulamıyordum. Pandemi dönemi bütün bunlar için zaman bulmama vesile oldu diyebilirim.
Nasıl santur çalmaya başladınız?
Konservatuvara hazırlanırken enstrüman seçmem gerekiyordu. Enstrüman arayışı içindeyken sürekli sesini duyduğum santurdu, İstanbul gezisinde sokak müziği yapan gruplardan karşılaşıp tanıştım. Daha sonra Diyarbakır’ da Aram Tigran Konservatuarı’nda ders verildiğini öğrenince kayıt yapıp eğitime başladım. Orda Rojhilat’ tan gelen tar, setar, kemençe ve santur dersi veren çok değerli, eğitmenler vardı. Orada santur eğitimine başladım.