KÜLTÜR & SANAT YEREL GÜNDEM

Kars’ta tarihi Aynalı Köşk onarılarak kültür sanat merkezi yapıldı

Kars Belediyesi tarafından sahip çıkılarak, Kars Belediyesi Kültür ve Sanat Merkezi olarak halkın hizmetine açılan Rus yapımı Tarihi Aynalı Köşk, harabe olmaktan kurtarıldı.

Önceki MHP’li Kars Belediye Başkanlığı döneminde 31 Mart 2019 Yerel seçimlerinden hemen önce borç karşılığı haciz üzerinden satışı yapılan 146 yıllık tarihi köşk, Belediye Eşbaşkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca’nın uzun süren girişimleri sonucunda geri alınarak düzenlemesi yapılıp, Kentte benzeri olmayan bir sergi ve sanat merkezine dönüştürüldü.

Merkezin ilk sergiside Anadolu Kültür’ün projesi olan ve daha önce birden çok ülkede sergilenen “ANİ Taşın Şiiri” oldu.Ayrıca açılışı yapılan Köşk içinde başka bir salonda da daha önce gün yüzüne çıkmamış eski Kars fotoğraflarıda sergilenmeye başlandı.

Uzun uğraşlar sonucu Kars Belediyesi tarafından hizmete açılan Köşk, yapılan çalışmalar sonrasında yıllar sonra ilk defa insan nefesi almaya başladı.Tarihi Aynalı Köşk Sergi ve Sanat Merkezi açılışı Kars Belediye Eşbaşkanları Ayhan Bilgen ve Şevin Alaca, Kars Kültür ve Sanat Derneği Başkanı, Araştırmacı-yazar Vedat Akçayöz, HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni, sergiyi düzenlemede büyük desteği olan Anadolu Kültür’den Kubilay Özmen, Ümit Durak’ın katıldığı törenle gerçekleştirildi.

ALACA: AYNALI KÖŞKE HAKSIZLIK VE ZULÜM YAPILDI

Açılış sırasında konuşan Kars Belediyesi Eşbaşkanı Şevin Alaca, tarihi Aynalı Köşk’e yıllarca haksızlık ve zulüm yapıldığını hatırlatarak, artık Kars Belediyesi bünyesinde Kültür ve Sanat Merkezi olarak hizmet vereceğini açıkladı.Aynalı Köşk’ün bundan sonra da Kars’ın çok dilli ve çok renkli kültürünü yansıtmaya devam edeceğine de vurgu yapan Alaca, “Seçim kampanyaları sürecinden bugüne kadar Aynalı Köşkü hiç dilimizden düşürmedik. Aynalı Köşk bizim için gerçekten çok önemliydi. Baltık Mimarisinin en güzel eserlerinden bir tanesidir. Ama maalesef özellikle önceki belediye başkanlığı döneminde kendisine karşı büyük bir haksızlık ve zulüm uygulandı. Tüm bunlara karşı ayakta kalmayı başardı ve direniyor. Aynı zamanda Aynalı Köşk’ü hak ettiği gibi kullanılması bizim için çok önemliydi.

Geçmiş dönemde yapılan birtakım yanlışlıkların bedelini Aynalı Köşk ödememeliydi. Dolayısıyla bizim buna bir son vermek adına bugün Aynalı Köşk’ü Kültür Merkezi olarak açıyoruz. Tarihi Köşk, tarihi dokusuna, geçmişine uygun, layık bir şekilde bir kültür merkezi olarak bundan sonra yaşamaya devam edecektir. Bir zamanlar salonlarında piyanonun çalındığı, baloların düzenlendiği, sanatsal gösterilerin yapıldığı Aynalı Köşk bundan sonra da yine Kars’ın çok dilli ve çok renkli kültürümüzü yansıtmaya devam edecek.

Burada tiyatro oyunları sahnelenecek. Dolayısıyla Kars’ın geçmiş yüzyılından fazlasına tanıklık etmiş bundan sonrasında da tanıklık edecek. Bugün bu heyecanı birlikte yaşıyoruz. Çok mutluyuz.” dedi.

Açılışı yapılan Aynalı Köşk’te Anadolu Kültür Vakfı tarafından görücüye çıkartılan “ANİ Taşın Şiiri” sergisinde yer alan fotoğraflar ise; Ara Güler, Martin Manukyan, Murat Germen ve Vedat Akçayöz’e ait.

Tarihi Köşk içerisinde yer alan gösteri salonunda önümüzdeki günlerde yapılmaya başlanacak olan çalışmalar ile birlikte; Kentin ve yapının tarihi dokusuna uygun olarak sahne-ışık-ses düzenlemeleri yapılıp gösteri ve performans sahnesi olarak kente hizmet vermeye başlayacak.

dokuz8HABER’i takip edin

Video