Yamula Barajı Kurtarma Kazısı Heyet Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, baraj kıyısında bulunan ve fillerin atası olarak bilinen Choerolophodon Pentelici’ye ait tam kafatası fosilinin, Kayseri’yi paleontolojide merkez konuma getirecek bir bulgu olduğunu söyledi.

Bir süre önce, Yamula Barajı kıyısında bulunan Choerolophodon Pentelici türü fil kafatası fosilini incelemek için Kayseri’ye gelen, Helsinki Üniversitesi Yerbilimleri ve Jeoloji Bölümü’nde görev yapan ve Proboscidea’lar (Hortumlular) konusunda uzman olan Doç. Dr. Juha Saarinen ile Yamula Barajı Kurtarma Kazısı Heyet Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, Büşükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç’a 7.5 milyon yıllık fosillerin kazı ve laboratuvar çalışmaları hakkında bilgi verdi.

“KAYSERİ DÜNYA LİTERATÜRÜNDE YERİNİ ALACAK”

Kazı Heyeti Başkanı Prof. Dr. Okşan Başoğlu, ziyarette yaptığı açıklamasında, “Finlandiyalı arkadaşımız Juha, büyük, tüm olan kafatasımız için iki gün tam çalıştı ve söz konusu buluntunun, yurt dışındaki çok saygın bir dergide yayımlanacağını söyledi. Kayseri ve Yamula, hem bu buluntu hem de bu yayından sonra dünya literatüründe yerini alacak. O açıdan da bizim için çok önemli bir gelişme. Bir anlamda Kayseri paleontolojide bir lider olacak, merkez olacak.” dedi.

KAYSERİ’YE PALEONTOLOJİ MÜZESİ YAPILACAK

Söz konusu çalışmaların, şehir adına kendilerini memnun ettiğini belirten Başkan Büyükkılıç ise, Kayseri’ye kazandırılacak olan paleontoloji müzesi ile, kazı alanından elde edilen bulguların sergileneceği müjdesini verdi. Büyükkılıç, müzesinin ihalesinin Nisan ayında yapılacağını sözlerine ekledi.