dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanması ile birlikte Belediye’de sözleşmeli olarak çalışan Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncularının da işlerine son verilmişti. Oyuncular belediyenin sözleşmelerini uzatmaması üzerine tiyatroyu bırakmadı ve Amed Şehir Tiyatrosu adında özel bir tiyatro kurdu. Diyarbakır Galeria’da atıl durumda olan bir bölümü, oyunlarını oynamak için düzenleyen oyuncular Amed Şehir Tiyatro sahnesini kurarak oyunlarını burada oynamaya başladı.

 

[mks_dropcap style=”letter” size=”52″ bg_color=”#ffffff” txt_color=”#000000″]D[/mks_dropcap]iyarbakır Büyülşehir Belediyesi Kayyumu’nun işlerine son verdiği Diyarbakır Şehir Tiyatrosu oyuncuları, kendi imkanlarıyla kurdukları Amed Şehir Tiyatrosu’nda oyunlarını kapalı gişe oymaya devam ediyor. Moliere’in Tartuffe eserini Kürtçe olarak sahneye koyan Ruknettin Gün, dokuz8’e Amed Şehir Tiyatrosu’nu ve Tartuffe oyunun programını anlattı.

Ruknettin Gün

“TARTUFFE’Ü KENDİ COĞRAFYAMIZA UYARLADIK” 
Yaklaşık 2 aydır Tartuffe oyununun hem Amed Şehir Tiyatrosu’nda hem de turnelerde oynandığını belirten Gün, “Oldukça keyifli bir oyun. Buraya gelenlerin çok beğendiği bir oyunu ortaya koyuyoruz. Son güne kalındığında kimsenin yer bulamadığı bir oyun oynuyoruz. Tekstin bazı yerlerine müdahalelerimiz oldu. Bir kısmını kendi coğrafyamıza göre uyarladık” dedi. Gün, 1600’lü yıllarda yazılan oyunun halen güncelliğini koruduğunu ve özellikle Türkiye ve Ortadoğu coğrafyasında evrensel bir mesele haline geldiğini söyledi.
OYUN İSTANBUL ANKARA VE İZMİR’DE
Oyunda, Yavuz Akkuzu, Özcan Ateş, Elvan Koçer, Berfin Emektar, Hamdusena Özbey, Şahperi Alphan, Dijle Güneş Yavuz, Mahmut Kösem, Özkan Şeker’in rol aldığını söyleyen Gün, “Tartuffe, bu ayın 18’nde Ankara’da, 20-21’inde İstanbul’da 22-23’te ise İzmir’de sahneye koyacağız. İstanbul’da Su gösteri merkezinde, İzmir’de Nazım Hikmet Kültür Merkezi’nde sahnelenecek” dedi.
Yavuz Akkuzu

“MADDİ SORUNLAR BİZİ SANATTAN UZAKLAŞTIRMIYOR”

Hem Tarttufe’de Tartuffe’yi oynayan hem deAmed Şehir Tiyatrosu’nun en başından itibaren yer alan önemli oyuncularından biri olan Yavuz Akkuzu ise Kürt tiyatrosunu Diyarbakır’da istikrarlı oynayan tek tiyatro grubu olduklarını belirterek, “Bizi seyircilerimiz çok ciddi sahipleniyor. Ama öyle sırf Kürtçe oyun oynuyoruz diye değil gerçekten tiyatronun hakkını veriyoruz. Sanatsal bir kaygıyla da bizi izliyorlar. Sadece Diyarbakır’dan değil Avrupa’dan Irak Kürdistan bölgesinden birçok yerden gruplar buraya gelip oyunlarımızı izliyor. Başka alternatif tiyatro grupları da buraya gelip bize destek oyunları oynuyorlar. Alternatif ve özel tiyatro grupları ekonomik sıkıntılar yaşıyorlar biz de yaşıyoruz ama bunu bir sorun haline getirmiyoruz asla. Biz Amed Şehir tiyatrosu olarak böyle yaptığımız için de seyircilerimizden ciddi anlamda destek görüyoruz. Alternatif tiyatro yapanlar bu şekilde davranmak zorunda yoksa kapılarına kilit vururlar” dedi.
“İŞ İNSANLARI DESTEK OLMAYA KORKUYOR”
Akkuzu, iş insanlarının Kürtçe tiyatroya destek olmaktan korktuğunu vurgulayarak, “Dışarıda oyun oynayamadığımız için üzülüyoruz, dışarısı yasak, açık bir yasak var. Onun dışında salonlarda oynamak zorundayız, 82 kişilik salonumuza sığmıyoruz maalesef. Biz hep ikinci bir salon daha açmak istedik ama tiyatro salonu açmak çok pahalı. Bunun için de bize bir destek lazım ama bu desteği de maalesef iş insanlarından göremiyoruz. A’dan Z’ye kadar hepsi korkuyor. Kürtçe bir tiyatroya destek iş insanlarından şimdiye kadar gelmiş değil. Bireysel şeylerden bahsediyorum. Küçücük destekler oluyor ama bir salona yetecek kadar bir şey yok. Hepsi maalesef açık söylüyorum, korkuyorlar. Bizim de özel tiyatrocular olarak yapabileceğimiz bir şey yok “ diye konuştu.