Pandemi yasakları nedeniyle sahne açamayan tiyatrolar, artık izleyicilerine “Sahneden Naklen” ulaşıyor. Moda Sahnesi’nin çevrimiçi canlı yayınları sayesinde tiyatro oyunlarına dünyanın her yerinden erişmek mümkün oluyor. Bugün Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın oynadığı “Adalet, Sizsiniz”, cuma günü “Einstein’ın İhaneti” oyununun prömiyeri “Sahneden Naklen” yayınlacak. Bir çok oyunun yanı sıra Kardeş Türküler ve Begül Erhan konseri de Şubat ayı programında yerini alıyor.

Pandemi önlemleri nedeniyle aylardır perde açamayan tiyatrolar, etkinliklerini sahneden canlı yayınlarla sürdürmeye çalışıyor. Moda Sahnesi’nin Aralık ayından bu yana “Sahneden Naklen” oyunlar ile tiyatroyu izleyicinin evine götürüyor. İlk günlerde Moda Sahnesi’nin “Bütün Çılgınlar Sever Beni”, “Babamı Kim Öldürdü” ve “Yeni Bir Şarkı” oyunları ile başlayan süreç, her hafta üç dört tiyatronun sahne aldığı bir festivale dönüştü. Yasaklarla geçen olağanüstü bir dönemde tiyatro sahneleri ve toplulukları için yaşamsal önem taşıyan çevrim içi tiyatro deneyimi, izleyiciler için de sanat kolay erişim fırsatı sunuyor. Yüz yüze tiyatroyu özleyen tiyatrocular ve seyirciler “mecburi ve geçici olduğu”nu akıllarından çıkarmadan “Sahneden Naklen” oyunlara büyük ilgi gösteriyor.
“Sahneden Naklen”de oyunlar kayıtlardan değil, canlı olarak Moda Sahnesi salonunda sahneleniyor ve özel reji ile anında izleyicilere ulaştırılıyor. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden izleyiciler 25 liradan başlayan ve destek amaçlı farklı seçenekler sunan bilet fiyatları ile tiyatro oyunlarını kolayca izleyebiliyor. Yayının kalitesi internet hızına göre otomatik olarak ayarlanıyor ve yüksek kalitede, akıcı bir görüntü elde edilebiliyor. Sahneden Naklen etkinlikleri genellikle sokağa çıkma yasağı gibi saat 21.00’de başlıyor. Pazar günleri ise oyun saati 20.00.

“Bütün Çılgınlar Sever Beni”, Moda Sahnesi

FESTİVAL GİBİ BİR AY GEÇTİ

Sahneden Naklen’da ilk günlerden itibaren işçilerin çalışma ve yaşama koşullarına Fransa’dan sert bir bakış sunan, baba oğul ilişkilerine yeni bir yaklaşım geliştiren “Babamı Kim Öldürdü”, Bulgar yazar Tsanev’in ilişkileri sorgulatan oyunu “Bütün Çılgınlar Sever Beni” ve Marguerite Duras’ın kaleme aldığı “Yeni Bir Şarkı” gibi Moda Sahnesi oyunları sahne aldı. Ocak ayında ise pek çok farklı tiyatro grubunun oyunları ve değişik konserler Moda Sahnesi salonundan “naklen” yayınlandı. “Faust”tan “Taranta Babu”ya, “Dirmit”ten “Hisler Arşivi”ne pek çok oyun ve dans gösterisi de karantina koşullarında izleyicilerle buluştu.

BUGÜN “ADALET, SİZSİNİZ”, CUMA EINSTEIN PRÖMİYERİ

“Adalet, Sizsiniz”

Sahneden Naklen, önümüzdeki dönemde de hem daha önce sahnelediği sevilen oyunların “naklen” yayınları, hem de yeni oyunlar ile devam edecek. Bugünkü (27 Ocak) programda Perdeci Oyuncuları ve Aysa Prodüksiyon Tiyatrosu’nun “Adalet, Sizsiniz” oyunu var. Deneyimli oyuncular Rutkay Aziz ve Taner Barlas’ın rol aldığı oyun, üç ayrı tarihi dava üzerinden iktidarların adalet kavramına yaklaşımını sorguluyor.
29 Ocak Cuma günü ise yeni bir oyun prömiyer yapacak. Tiyatro Adam’ın sahneye koyduğu “Einstein’ın İhaneti” saat 21.00’de canlı yayınla izleyicilere ulaştırılacak. 30 Ocak Cumartesi “Babamı Kim Öldürdü”, 31 Ocak pazar ise “Bir Kadın Uyanıyor” oyunları izlenebilecek.
“Yamuk Yemek”

ÇOCUKLAR UNUTULMADI

Çevrimiçi tiyatro serisinde sömestr tatilinde olan çocuklar da unutulmadı. İlk olarak 31 Ocak Pazar günü saat 14.00’te “Yamuk Yemek” küçük izleyiciler için sahnelenecek. Ceren Oran’ın yönettiği oyun, “sihirli bir mutfakta açlığa çözüm arayışını” neşeli bir dille anlatıyor.

ŞUBAT AYINDA YENİ OYUNLAR

“Sahneden Naklen” serisi şubat ayında da pek çok sevilen oyun ile sahnelerini açmayı sürdürecek. Daha önce “Sahneden Naklen” yayınlanan “Bütün Çılgınlar Sever Beni” (6 Şubat), “Yeni Bir Şarkı” (14 Şubat), “Dirmit” (27 Şubat), “Babamı Kim Öldürdü” (28 Şubat), Balerin (12 Şubat) gibi oyunların yanı sıra yeni prömiyer yapan “Einstein’ın İhaneti” (26 Şubat) ve farklı tiyatro gruplarının öne çıkan oyunları da sahnede yerini alacak.

“Hoşgeldin Boyacı”

Mardin göçmeni Süryani bir ailenin Feriköy’deki aile yadigârı evlerinde geçen “Feramuz Pis”, George Orwell’in ünlü eserinden uyarlanan “1984” (7 Şubat), Bulgakov’un unutulmaz eserinden uyarlanan “Köpek Kalbi” (18 Şubat), Zabel Yesayan’ın hayatını anlatan “Zabel” (19 Şubat), hayali aktör olmak isteyen bir boyacıyı anlatan “Hoşgeldin Boyacı” (20 şubat), İranlı şair Füruğ Ferruhzâd’ın hayatının sahneye taşındığı “Füruğ” (21 Şubat), savaş karşıtı bir klasiği dijital görüntülerle destekleyerek sahneye taşıyan “Kapıların Dışında” (25 Şubat) bu ayın oyunları arasında yer alıyor.
“Kardeş Türküler”

SAHNEDEN NAKLEN KONSER

Daha önce Dengin Ceylan, Grup Gündoğarken konserlerine yer verilen “Sahneden Naklen” serisinde Şubat ayında iki önemli konser yer alıyor. 13 Şubat’ta Kardeş Türküler, 17 Şubat’ta ise Begül Erhan’ın klasik gitar konseri canlı olarak çevrimiçi yayınlanacak.
Sahneden Naklen oyunları için biletler Moda Sahnesi’nin web sitesi üzerinden kolayca satın alınabiliyor.