6. İstanbul Bienali Komşu Etkilikler kapsamında gerçekleşen Macaristan’ın yaşayan en ünlü ressamlarından Levente Baranyai’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi ”TYRANNUSSAPİENS’İN İZİNDE” 10 Kasım günü sona erdi. Macaristan Kültür Ateşesi Balákzs Szőllőss Dokuz8Haber’e sergi ile ilgili izlenimlerini anlattı.

Dünyanın yaşayan ünlü ressamlarından olan Levente Baranyai İstanbul’a eserleri ile konuk oldu. İnsanların dünyaya verdiği etkileri fırça darbeleri ile anlatan ressam, insanoğlunun “Tiran” olduğu bir dünyanın etkilerini yüzümüze çarptı. Yedinci Kıta Bienal’inin komşu etkinliğinde gelecek olan plastik dünyaya daha farklı ve “yüksekten” bir yerden bakan ressam insanoğlunun acımasızlığını sergide her açıdan hissettirdi.

İNTERAKTİF BİR SERGİ OLDU

Szőllőss genellikle resim sergilerinin interaktif olmadığını fakat “TYRANNUSSAPİENS’İN İZİNDE” sergisinin taşıdığı konu bakımından bile interaktif bir sergi olduğunu belirtti. Levante Baranya’nin 15 yıllık çalışmalarından seçkiler yaptığını söyleyen Balákzs Szőllőss açıklamalarına TYRANNUSSAPİENS Tyrannus : diktatör Sapiens: İnsan Düşünen Diktatör demek, sergi de böyle insanın doğaya ne kadar zarar veren bir canlı olduğunu hatta doğaya en çok zarar veren canlı olduğunu anlatan bir sergi oldu diye devam etti.

SERGİYE İLGİ YOĞUNDU

Balákzs Szőllőss Kağıthane’nin sergi bölgesi olmamasına rağmen katılımın yoğun geçtiğini birçok katılımcının sergiden memnun ayrıldığını hatta bazı insanların sergilenen resimlerin fiyatlarını dahi sorduğunu fakat böyle bir satışın olamayacağını resimlerin koleksiyona ait olduğunu insanlara açıklamak zorunda kaldığını belirtti.

SANATIN EVRENSELLİĞİ HEPİMİZİ BULUŞTURUYOR

Balákzs Szőllőss “ Yapacağımız sergilerde Macar kültürünü ve sanatını tanıtmak istiyoruz fakat sanat evrensel ve hepimizi ilgilendiren konular için buluşmak ve tartışmak çok heyecanlı ve bu serginin bunu başardığını düşünüyorum. Bienal’in konusu Yedinci Kıta dünyanın ve insanın plastikleşmesini anlatması üzerine Levante’yi aradık yukarıdan bakan insan manzaraları insanoğlunun dünyaya nasıl zarar verdiğini anlatıyor. İstanbulluların insanlığa verdiği zararı anlatan bu sergiye gelmesi bizim için çok değerli” dedi.

İKSV İLE ORTAK ÇALIŞIYORUZ

Balákzs Szőllőss “ Bizim sergimiz Yedinci Kıta etkinliğinin paralel bir etkinlik olarak açıldı. Bunun haricinde İKSV ile ortak çalıştığımız projeler oluyor. Hem Türkiye’ye gelecek olan Macar sanatçılarda Hem de Türkiye’den Macaristan’a gidecek sanatçılara destek oluyoruz” dedi.
Macaristan Kültür Merkezi’ndeki diğer etkinlikleri takip etmek için http://www.isztambul.balassiintezet.hu/tr/

Levente Baranyai kimdir?

1966, Budapeşte doğumlu Levente Baranyai, 1987 – 1994 yılları arasında Macaristan Güzel Sanatlar Akademisi, Resim Bölümü’nde okudu. Aynı okulda 1996 yılında doktorasını tamamlayan Baranyai, pek çok ulusal ve uluslararası kişisel sergi açmış, eserleri grup sergilerine ve çeşitli müze ve özel koleksiyonlara dahil edilmiştir.