Halkların Köprüsü Derneği, bu yıl ikincisi planlanan Uluslararası Mülteci Filmleri Festivali’ni koronavirüs salgını nedeniyle iptal ettiklerini duyurdu.

İzmir’de faaliyet gösteren Halkların Köprüsü Derneği, 14-18 Nisan tarihlerinde planladığı ve pandemiden dolayı ertelediği Uluslararası Mülteci Filmleri Festivali’nin iptal edildiğini duyurdu. Fransız Kültür Merkezi’nde bu yıl ikincisi planlanan festival koronavirüs salgını kaynaklı iptal edildi.

“SENEYE GÖRÜŞMEK ÜZERE”

Derneğin sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada, “Ancak festivalin gerek hedefleri ve teması, gerek film, söyleşi, panel ve sergi içerikleri gibi etmenler nedeniyle ‘insani temas’ın bizim için olmazsa olmaz bir ön koşul olduğunu düşünüyoruz. Bu nedenle dünyada ve ülkemizde ciddiyetini halen önemli ölçüde sürdüren Kovid-19 salgını sebebiyle festivalimizi arzu ettiğimiz şekilde yapmanın koşulları bulunmadığına karar verdik. Bu yıl bütün hazırlıklarını tamamladığımız, 42 film,  bir panel, bir sergi ve yerli/yabancı film ekipleri ile söyleşilerden oluşan festivalimizi iptal ettiğimizi üzülerek bildiriyoruz. Önümüzdeki dönemde salgının tamamen sona ermesi umudu ile seneye Nisan ayında yapacağımız festivalde görüşmek üzere diyoruz” denildi.