KÜLTÜR & SANAT

Yanmak ile donmak arasında bir yaşamın belgeseli: DİNO

dokuz8HABER/Bekir Güneş (@bekirgne2 )  
Karikatürist Asaf Koçak’ın yaşamını anlatan Dino belgeselinin yönetmeni Kerem Tekoğlu, “Asaf Koçak, Sivas’ta öğretmenlik yaptığı bir dönemde donmaktan son anda kurtulmuştur. Bu hikayeyi de hep anlatır. Ancak Koçak’ın yaşamı donarak değil acımasızca yakılarak sona erdi” dedi.
Sivas Madımak’ta yakılarak katledilen 33 aydından biri olan Dino lakaplı Karikatürist Asaf Koçak’ın yaşam belgeseli Avrupa kentleri ve İstanbul’un ardından şimdi de Diyarbakır, Mardin, Batman ve Van’da gösterime girecek. Kerem Tekoğlu’nun (Keremo) yönetmenliğini yaptığı Dino belgeseli İstanbul’un ardından Diyarbakır, Batman, Mardin ve Van’da gösterilecek. Belgeselin yönetmeni Keremo, Dino Belgeseli ve Asaf Koçak’ın yaşamını Dokuz 8 Haber’e anlattı.

YANMAKLA DONMAK ARASINDA BİR HİKAYE

Koçak’ın yaşamının donmak ile yanmak arasında ince bir çizgide tamamlandığını belirten Keremo, “Asaf Koçak, Sivas’ta öğretmenlik yaptığı bir dönemde donmaktan son anda kurtulmuştur. Bu hikayeyi de hep anlatır. Ancak Koçak’ın yaşamı donarak değil acımasızca yakılarak sona erdi. Koçak’ın hikayesi aslında sadece onun değil Orta Anadolu’ya göç etmiş binlerce Kürt’ün hikayesidir” dedi.

“KOÇAK, KIRŞEHİR KÜRTLERİ’NDENDİR”

Asaf Koçak’ın 1958’de Yozgat’ın Yer köyünde dünyaya geldiğini belirten Keremo, “Kendisi Kırşehir Kürtlerinden. Kırşehir’de yaklaşık 55 tane Kürt köyü var. Bunların çoğu Reşwan aşiretindendir. Asaf Koçak, Reşwan Aşireti’nin Şéxbiland kolundandır. Bunlar yaklaşık olarak 350 yıl önce Afrin’den Adıyaman üzerinden Orta Anadolu’ya sürgün ediliyorlar.

“DİNO LAKABI ONA ANNESİNDEN KALDI”

Dino lakabı ona annesinden miras kalmıştır. Annesi ona sürekli Dino, Dino dediği için lakabı Dino olarak kalmıştır. Birçok dergi ve gazetede de Dino lakabıyla karikatürler çizmiştir. Biz bu belgeseli bitirdikten sonra Madımak’ın yıl dönümünde Avrupa’nın 4-5 ülkesinde bunun gösterimini yaptık. Türkiye’de de galası ilk olarak 1 Aralık’ta İsmail Beşikçi’de yapıldı” diye konuştu.

BELGESEL 14 ARALIK’TA DİYARBAKIR’DA

Keremo, Dino belgeselinin bölge illerindeki programını ise şu şekilde açıkladı:”14 Aralık’ta ise Diyarbakır’da 15 Aralık’ta Batman’da 16 Aralık Mardin ve 18 Aralık’ta ise Van’da gösterimi yapılacak. Bu bölgede yaşayan herkesi Dino’nun yaşam öyküsünü izlemeye bekliyoruz.”

dokuz8HABER’i takip edin

Video